POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hrad si ako zaujímavú dominantu všimnú motoristi prechádzajúci Považím aj večer či v noci, lebo je osvetlený. So záchranou historickej pamiatky, ktorá je aj symbolom mesta, začali pred desiatimi rokmi. Mesto najprv muselo odkúpiť hrad aj pozemky od miestnej organizácie turistov.
Neskôr sa dala dohromady skupinka nadšencov, ktorí založili občianske združenie Združenie hradu Bystrica. Začalo sa so záchranou pamiatky.
Mesto investuje pravidelne zo svojich peňazí, niečo sa darí získavať cez rôzne granty a dotácie. Hrad bol na nejaký čas aj uzavretý, lebo statické posudky skalného brala boli nepriaznivé. Už rok ho môžu turisti navštevovať bez obáv.
Zaujímavosti a stabilizácia skaly
História hradu je spojená s výbojmi lúpežných rytierov, rôznymi povstaniami, požiarmi a dokonca aj zemetrasením, ktoré malo hrad tiež poškodiť. Múry odhaľujú svoje tajomstvá len postupne a je ich naozaj dosť. Práce na hrade realizuje Združenie hradu Bystrica.

Minulý rok pribudli na hrade aj rôzne lákadlá pre turistov. V priestoroch paláca pribudlo jedenásť dubových odpočívadiel a informačných tabúť.
„Nádvorie hradu vyplnili tiež terénne schodíky, stojan na bicykle a zaujímavý model hradu z kovu,“ informuje hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková. Naskytne sa nám vďaka nemu pohľad na sídlo šľachty, ako sme ho mohli vnímať pred štyristo rokmi. Nádvorie je spojené s palácom terénnymi schodmi. Privedú návštevníka k vyhliadkovej terase, kde je ďalekohľad. Z lávky môžu vidieť tiež, čo sa nachádzalo roky na hrade zasypané suťou.
Záchrancovia hradu ju odstraňujú a postupne odhaľujú rôzne architektonické zaujímavosti. Z lávky si môžu ľudia užiť aj krásne výhľady na okolie, hlavne na majestátne údolie Váhu. Všetky tieto veci návštevníkov určite potešia. Najdôležitejším cieľom projektu obnovy pamiatky bolo však dosiahnuť minulý rok stabilizáciu skalného brala, ktoré sa rozpadáva a práve na ňom hrad stojí. Všetky práce za vyše pol milióna eur boli zaplatené z nórskych fondov i štátneho rozpočtu a pätnásť percent malo účasť aj mesto.
Rafaelov erb
Archeologický prieskum mal vo svojich rukách archeológ Ján Zachar. Hovorí, že hrad je stavbou s množstvom zaujímavostí hlavne z čias prestavieb za éry Podmanických, čo je 15. až 16. storočie.
Pri opravách v severnom obytnom krídle Bystrického hradu narazili chlapi, ktorí sa venujú záchrane pamiatky a ktorých práce koordinuje Združenie hradu Bystrica, aj na zaujímavé prekvapenie v súvislosti s týmto rodom. Bolo to pri opravách v severnom obytnom krídle. Kus kvádra vyzeral najprv ako ostatné, keď však zahliadli náznak ornamentu, Miro Tichý zo združenia spozornel. Neskôr sa ukázalo, že ide o vzácny artefakt.

Reštaurátor Peter Záhora hovorí, že z jednej strany je na kameni pletencový ornament, ktorý sa bežne používal na výzdobu. Z druhej je vytesaný erb. Kameň bol podľa neho súčasťou balustrády, ktorá bola na hrade. „Ide o erb Rafaela Podmanického. Podmanickí celkovo mali trochu iný erb. Na základe toho, že ide o osobný Rafaelov erb, vieme aj dosť presne určiť, kedy dielo, teda balustráda vznikla. Takže je to rozpätie rokov 1543 – 1557,“ vysvetlil Záhora. Ohraničené je rokom, keď bol na hrade veľký požiar a smrťou Rafaela Podmanického.
Dodal, že keď sa odbojný, lúpežný rytier Rafael Podmanický uzmieril s cisárom, venoval sa neskôr budovaniu svojho sídla, Bystrického hradu.
Vôbec, stavebné prvky, ktoré zanechali po sebe na hrade bratia Podmanickí, sú veľmi pekným príkladom ranej renesancie z Uhorska.
„Boli jedni z prvých, ktorí začali v Uhorsku aplikovať v umení niečo nové. V prípade balustrády z Bystrického hradu ide o určitú analógiu balustrády z Pražského hradu z podobného obdobia,“ hovorí Záhora.
Spojenie studničky s hradom
Rytieri Podmanickí boli teda na svoju dobu dosť pokrokoví a novátorskí. Horné Uhry boli v časoch, keď hrad obývali, divoké. Potrebné tak bolo, aby boli obyvatelia hradu sebestační a dobre zabezpečení.

Už v dávnych dobách mali celkom dobré a na tie časy údajne dosť vyspelé vybavenie.
Studnička Sklepitá sa nachádza na protiľahlom kopci kúsok od hradu, smerom k vrchu Klapy, miestni ho nazývajú aj Cigánka. Je to určite zaujímavé miesto. Aj ona je totiž historicky prepojená s hradom, lebo je predpoklad, že práve z nej privádzali do sídla na skalnom brale vodu.
Maľované ukončenie koruny
Na hrade sa našli aj iné artefakty, ktoré potvrdzujú, že hradní páni radi preberali novinky zo sveta.
Dôkazom toho je aj objav renesančnej atiky, maľovaného ukončenia koruny paláca, ktoré na hrade objavili asi pred tromi rokmi. Stavebný historik Miroslav Matejka hovorí, že na hrade sa počas opráv našlo veľa zaujímavých artefaktov a mal bohaté kamenárske detaily neskorej gotiky a renesancie.
„Páni hradu, Podmanickovci, si svoje sídlo dosť zdobili, boli bohatí ako lúpežní rytieri a vpredu,“ konštatuje s humorom Matejka. Rôznych zaujímavostí je, samozrejme, na hrade viac. Ktovie, koľko ich ešte pribudne. Práce na pamiatke totiž stále pokračujú.
Dôležitá listina
Rod Podmanických zanechal po sebe aj dôležitú listinu. V roku 1506 vydáva Ján Podmanický regionálne významný dokument zvaný Articuli Podmanickyani, ktorý nám zachytáva vzťah zemepána a poddaných na začiatku 16. storočia.
S Podmanickovcami sú spojené aj povesti o hrade. Najzaujímavejšia je tá o krásnej Hedvige, dcére poľského rytiera. Tú jeden z bratov uniesol počas lúpežnej výpravy a väznil na svojom hrade. Zaľúbil sa do nej. Získať ju chcel však aj druhý, a tak vznikol spor, ktorý vraj naštrbil dovtedy povestnú svornosť bratov. Mal sa im stať osudným. Odbojných pánov hradu, ktorých nedokázal dlho skrotiť ani kráľ, mal vraj oslabiť natoľko, až sa napokon podvolili. História, samozrejme, vykresľuje udalosti trochu inak.
Bystrický hrad však určite stojí za návštevu, nielen pre objavovanie histórie a zaujímavých stavebných prvkov hradu, ale aj krásne prírodne scenérie, ktoré tu nájdete. Skratkou cez kopce sa dostanete tiež rýchlo do Orlovského kaštieľa, ktorý nedávno zrekonštruovali a je otvorený. Pod hradom sú ešte dva kaštiele, ktoré však nie sú prístupné verejnosti. Za kanálom Váhu je aj nová oddychová zóna s vodnou nádržou na kúpanie.
Na hrade organizujú každoročne zaujímavé akcie. Ide o podujatie v rámci Noci hradov a zrúcanín, novoročný výstup na hrad a akciu v rámci dní európskeho kultúrneho dedičstva.