PÚCHOV. Folklórny Púchov opäť prilákal stovky divákov. Neodradilo ich ani to, že namiesto pešej zóny sa festival presunul do uzavretých priestorov divadla.
Na príčine bolo počasie. Na kvalite vystúpení to však neubralo.
Dlhoročná tradícia
Folklórny festival v meste sa začal tradovať od roku 1982 ako tradičná každoročná prehliadka regionálneho zvykoslovia.
Od samého začiatku počas neho vystupovali domáce púchovské folklórne súbory, súbory a skupiny z Púchovskej doliny, ako aj hosťujúce súbory zo Slovenska i blízkeho zahraničia. Tento trend si udržiava dodnes.
Počas tridsiatich šiestich ročníkov sa len málokedy stalo, že by sa presunul do

interiéru. Tento rok však organizátorov prinútili výstrahy meteorológov presunúť ho do uzavretých priestorov divadla.
„Keďže počas festivalu využívame rôzne prístroje napájané elektrinou, rozhodli sme sa pre bezpečnosť účinkujúcich i divákov preložiť ho do interiéru,“ vysvetlila manažérka kultúry Mika Vargová. Vystrájanie počasia zmarilo i plánovaný sprievod všetkých účinkujúcich folkloristov.
Záujem divákov
Ani zmena miesta konania festivalu neodradila divákov. Sála divadla bola neustále plná, diváci sa striedali, takže všetky kreslá boli stále obsadené.
„Netrúfam si odhadnúť, koľko divákov prišlo. Sála má kapacitu 350 divákov, ale ľudia sa striedali. Koľkokrát sa vymenili, ani pri najlepšej vôli sa nedá odhadnúť,“ s úsmevom skonštatovala Vargová.
Doplnila, že zmenu si pochvaľovali najmä účinkujúci, keďže javisko v divadle je neporovnateľne väčšie oproti javisku na pešej zóne.
Bohatý program
Folklórny Púchov máva aj podtituly. Vlani to bol Folklórny Púchov a priatelia. Účinkovali najmä súbory, ktoré do mesta často zavítali.
Tento rok mal podtitul Hore dole Váhom. Ako z neho vyplynulo, všetci účinkujúci boli z Považia a blízkosti rieky Váh. Niektorí prišli na festival po prvý raz, iní boli už domácemu obecenstvu dobre známi.
Na pódiu v divadle sa vystriedalo vyše dvesto účinkujúcich z dvanástich folklórnych súborov a skupín.
„Tak ako po iné roky, i teraz dostali priestor najmä domáce súbory. Zaujímavosťou je, že hoci festival existuje už tridsaťšesť rokov, len po druhý raz sa stalo, že sa na ňom stretli dva súbory Váh – náš domáci a Váh z Liptovského Mikuláša, ktorý k nám prišiel po pätnástich rokoch,“ skonštatovala manažérka kultúry.
Úspech domáceho Váhu
Každý súbor, ktorý vystúpil na pódium, zaplnená sála odmenila veľkým potleskom. Avšak taký, ako sa dostal domácemu Váhu, už dávno festival nezažil.
Standing ovation postavil azda každého diváka v sále, a tak domáci folkloristi museli dať ešte prídavok. „Som veľmi hrdá na vystúpenie domáceho Váhu, ktorý vystúpil veľmi početný v muzike i tanci. Naozaj už dávno sa nestalo, aby sa z pódia „valila“ taká energia ako pri nich. A keď sa dali dohromady muzikanti a tanečníci, tak to bolo niečo úžasné,“ dodala Vargová.
S jej slovami diváci, ktorí po vystúpení domáceho Váhu odchádzali, len súhlasili. Pochvalné slová ale zazneli na adresu všetkých účinkujúcich súborov. Bolo vidieť, že folklór v meste stále žije a stále má veľa priaznivcov.