POVAŽSKÁ BYSTRICA. V poslednom čase opäť pribudlo podvodov na senioroch. Neznámi páchatelia sa snažia vylákať od nich peniaze, ktoré vraj potrebuje niekto z rodiny.
Využívajú pritom moment prekvapenia a, žiaľ, bývajú niekedy aj úspešní. To ale nebol prípad pani Kataríny.
Najprv šok
Keď okolo obeda Katarína Bačíková zdvihla telefón, zažila šok. „Dobrý deň, pani Bačíková, váš syn mal haváriu a je momentálne na vyšetrení. Ja s vami potrebujem určité veci prebrať, lebo on mi dal vaše telefónne číslo,“ ozval sa neznámy muž v telefóne.

V prvom momente sa zľakla, že to môže byť pravda, ale pre istotu sa spýtala, či naozaj syn, lebo zať išiel na služobnú cestu. Neznámy muž tvrdil, že je to jej syn a on je jeho ošetrujúci lekár.
„Chcela som vedieť, čo sa vlastne stalo. Najskôr mi nechcel nič povedať, potom tvrdil, že je ošetrujúci lekár a bude sa pýtať on, nie ja. Keď som trvala na svojom, povedal, že nevie nič bližšie, len že nabúral do auta, ktoré išlo pred ním a išiel veľkou rýchlosťou. V aute pred ním sedela maďarská rodina a vzadu mali päťročné dieťa, ktoré na tom nie je veľmi dobre a auto je zdemolované,“ začala rozpráva o telefonáte Katarína Bačíková.
„Keď povedal, že syn išiel veľkou rýchlosťou, začalo mi byť jasné, že to nebude ani syn, ani zať. Chcela som hovoriť so synom, ale povedal, že išiel na vyšetrenie a k telefónu mi ho dá potom. Tak som mu povedala, že počkám, kým sa syn vráti z vyšetrenia a môžete mi na toto číslo znova zavolať. A on znova – ale ja potrebujem s vami hovoriť. Ja áno, aj ja s vami, keď sa syn vráti z vyšetrenia. Videl, že nepopustím, tak povedal, že za dvadsať minút zavolá. Položil a už sa neozval.“
Samozrejme, že hneď volala synovi aj zaťovi. „Ako na potvoru, ani jeden nezdvíhal. Potom som zavolala neveste, a tá mi povedala, že je všetko v poriadku, neskôr sa ozval aj zať, že je v poriadku. Až potom som si vydýchla,“ spomína na stresujúce chvíle.
Pomohli informácie
Spomenula si, že polícia v médiách varuje pred podvodníkmi, ktorý využívajú rôzne nekalé praktiky, medzi iným aj telefonáty o zranených rodinných príslušníkoch. „Nemohla som ísť hneď na políciu, lebo som čakala vnuka, ktorý

mal prísť ku mne zo školy a zať prišiel pre neho neskoro. Ale hneď na druhý deň ráno som to išla nahlásiť,“ doplnila.
Uvedomila si, že určite nie je jediná, ktorá sa takmer stala obeťou podvodu. Rozhodla sa zverejniť svoj prípad, aj keď ona, našťastie, o peniaze neprišla, aby varovala iných seniorov. „My sme generácia, ktorá je naučená otvorenosti a dobrosrdečnosti. Akosi to z nás nevyprchalo, chceme ľuďom veriť. Nie vždy sa to ale dá, aj keď chceme. Presvedčila som sa o tom,“ skonštatovala.
Kontaktujte políciu
Pokusy o telefonické podvody potvrdil aj považskobystrický okresný policajný riaditeľ Slavomír Kučera. „Je to často sa opakujúci scenár. Podvodník zavolá seniorovi a zaútočí na jeho city či psychiku, napríklad o nehode blízkeho príbuzného, ktorý vraj potrebuje peniaze,“ hovorí okresný policajný riaditeľ.
Hoci je takýto telefonát šok, treba k nemu pristupovať obozretne, pretože podvodníci využívajú moment prekvapenia. „Určite si treba informáciu overiť najskôr u príbuzných, či je to pravda a nahlásiť pokus o podvod na políciu. „Je to najlepší spôsob, ako zabrániť podvodu,“ dodal Kučera.