POVAŽSKÁ BYSTRICA. Štvrtého ročníka festivalu sa zúčastnilo o 17 kuchárov viac než v predošlom roku. Usporiadateľ Dušan Divko spomenul také mená, ako Leonard Elenbaas, Michal Konrád, Peter Ďurčo či Peter Frolo.
Otvorenú školu varenia absolvovalo 600 záujemcov, ktorí od jednotlivých stánkov odchádzali plní nápadov a inšpirácií.
Na griloch šéfkuchári a hobby šéfovia pripravili nielen mäsité a zeleninové jedlá, ale i sladké koláčiky, záviny a chrumkavú pizzu.
Zúčastniť sa a neochutnať pokrmy významných osobností gastronómie, by bolo podľa viacerých gurmánskym barbarstvom.
Master chef v akcii
Podeliť sa o skúsenosti prišiel do Považskej Bystrice aj obávaný porotca svetoznámej kuchárskej show Master chef – Martin Korbelič.
V jeho stánku bolo možné ochutnať grilovanú chobotnicu, podávanú s pyré z tekvice, manga a marhúľ, doplnenú rôznymi omáčkami z kešu orieškov, kokosu a zázvoru. Tácka s takto pripraveným pokrmom bola hotovým umeleckým dielkom.
Martin si grilovačku spája s relaxom a stretnutiami s priateľmi a rodinou, kde sa s jedlom vyhrá podľa chuti.
Ak by mal označiť, čo mu chutí najviac, mal by problém. „Neupínam sa na jedno jedlo. Rád experimentujem a vymýšľam nové chute. V poslednom čase mám úchylku na ázijskú kuchyňu, lebo je zaujímavá a inšpiratívna. Ale taktiež mám rád francúzsku a taliansku gastronómiu.
Zvolil klasiku
Šéfkuchár Peter Ďurčo zvykne pre hostí pripraviť až dvanásť chodov. Na festivale chutí si vystačil s dvoma ukážkami z mäsovej i zeleninovej verzie.
„Zvolil som klasiku, aby aj ústa aj ruky boli mastné,“ povedal s úsmevom sympatický šéfkuchár, ktorý na tácky nakladal bravčové grilované rebierka, omáčky na báze kečupu a horčice s fermentovanou zeleninou.
Pre tých, čo mäso nejedia, pripravil ragú so zeleninou v žĺtkovej omáčke.
Prezradil, že na grilovanie vyberá vždy tie najlepšie kúsky mäsa a podáva ich napríklad so zemiakmi v pahrebe.
Presvedčil nás, že aj v takto pripravených zemiakoch je skrytá chuť, ktorá nikdy nezovšednie.
Odhalené tajomstvo prípravy
František Sedlák je známa tvár z relácie Moja mama varí lepšie, kde bol pravidelným súťažiacim.
Zo Sabinova do Považskej Bystrice prišiel hosťom ukázať správnu prípravu hunger steakov.
„Hunger steak je na Slovensku pomerne málo známy,“ hovorí František. „Aj keď je z domácej produkcie, zohnať ho je ťažké. Ak je správne pripravený, jeho chuti odolá len málokto,“ povedal a prezradil aj vlastný spôsob prípravy. „Odležaný kus hovädziny marinujem v soľnom roztoku asi hodinu a pol. Potom mäso nechám v chladničke odpočinúť. Takto pripravený steak grilujem asi 2,5 minúty z každej strany na drevenom uhlí, čo dodá mäsku nezameniteľnú chuť a arómu,“ vysvetľuje.
Ľudia pri príprave steakov robia najväčšiu chybu v tom, že kupujú lacné kusy mäsa a očakávajú ohromujúci výsledok. Hunger steak pripravený Františkovým tímom, podávaný so zemiakmi okorenenými údenou paprikou, restovanou cibuľkou a pastou jalapeňo bol gurmánskym zážitkom.
So slaným karamelom išli na dračku
Fit marokánky, mandľové sušienky či koláčiky so slaným karamelom.
Aj tieto dobroty z cesta boli pripravené na grile. Podľa hobby šéfky zo Skalice Tatiany Olejník Leovej je to jednoduchý proces.
Stačí papier na pečenie a vopred pripravené cesto. O ostatné sa postarajú maškrtníci, ktorých sa na grilovačkách nájde vždy dosť.
„Koláčiky mi miznú rovno pred očami,“ smeje sa Tatiana, ktorá neustále vymýšľa nové recepty a pretvára ich do zdravšej podoby.
Je úspešnou blogerkou, ktorá sa so skúsenosťami z pečenia podelila aj počas akcie.
Splynutie chutí
Gril v tvare vajíčka bol u holanského šéfkuchára Leonarda Elembasa naložený doplna cviklou v alobale.
Griloval ich dve hodiny pri teplote 200 stupňov Celzia. Výsledok stál za to.
Takto pripravená cvikla s jahňacími rebierkami a grilovanou figou bola dokonalým splynutím chutí.
„V reštaurácii v Roterdame, kde pripravujem osemchodové menu, je to najžiadanejšia špecialita,“ prezradil šéfkuchár, ktorý na festival chutí zavítal do Považskej Bystrici po prvýkrát.
Premiéra majstra Frola
Kto neochutnal pštrosa, prišiel o veľa. Aj takáto veta odznela pri stánku šéfkuchára Petra Frola z Belej.
Stačil jediný pohľad do rozpáleného grilu a predsudky išli bokom.
Grilované pštrosie klobásy a krásne prepečené filety boli dôkazom toho, že pštros je výnimočný.
Jeho výživovú hodnotu vyzdvihol aj šéfkuchár Peter Frolo, ktorý mäsko pripravuje na rôzne spôsoby.
Konkrétne na túto akciu ho varili 11 hodín vo vákuu, zagrilované na drevenom uhlí. O výsledok bol zo strany návštevníkov veľký záujem, rovnako ako o príležitosť stretnúť sa s gurmánskym majstrom, ktorý šéfoval rôznym kuchyniam sveta.
Na Slovensko prišiel s cieľom pozdvihnúť gastronómiu na vyššiu úroveň. Ako zhodnotil na záver, festival chutí v Považskej Bystrici je výmenou skúseností majstrov a skvelou ukážkou toho, ako naučiť ľudí experimentovať a dostať do povedomia rozmanitosť.