DUBNICA NAD VÁHOM. Budovu mestskej polikliniky v Dubnici nad Váhom čaká veľká rekonštrukcia.
Pôjde o prvú veľkú investíciu do budovy od jej postavenia, naposledy tu pred asi ôsmimi rokmi zrekonštruovali prízemie a zriadili recepciu.
Oprava budovy by mala byť súčasťou projektu budovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktorý vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva.
Financovať ju budú prevažne z európskych peňazí, maximálna výška príspevku zo zdrojov európskej únie je 700-tisíc eur, mesto by sa na projekte malo podieľať sumou 42tisíc eur.
Projekt schválilo mestské zastupiteľstvo minulý týždeň.

„V prípade úspechu opravíme vonkajšie a vnútorné priestory budovy, zabezpečíme materiálovo-technické vybavenie a dodávku zdravotníckej techniky, nakúpime softvérové vybavenie, vybudujeme bezbariérové prístupy a tiež zabezpečíme opatrenia na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov. Plánujeme tiež kúpu nového výťahu,“ informoval hovorca Dubnice nad Váhom Juraj Džima.
Projekt plánuje mesto podať do konca tohto mesiaca.
Chcú zlepšiť dostupnosť
Zriadenie viacerých centier integrovanej zdravotnej starostlivosti pripravuje ministerstvo zdravotníctva mimo krajských a okresných miest. Na jednom mieste by mali združiť všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

Centrum musí mať minimálne jedného detského lekára, lekára pre dospelých a tiež lekára pre gynekológiu a pôrodníctvo. Poskytovať bude všeobecnú ako aj špecializovanú ambulantnú starostlivosť za účelom zlepšenia dostupnosti starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výzvu na predkladanie projektových zámerov.
„Má sa tak zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, aby aj v odľahlejších regiónoch Slovenska pacienti mali svojho lekára,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Polikliniku využíva stále viac ľudí
Anketa
- „Všetko by sa zišlo vynoviť, mesto by malo zainvestovať. Je smutné, že doteraz sa nič neurobilo. Polikliniku využíva množstvo ľudí, chodia sem aj z okolitých dedín, patrilo by sa im trošku vyjsť v ústrety." Katarína.
- „Všimol som si, že by to chcelo opravu, okná sú zlé. Vestibul je nový, inak nič. Ak by sa to spravilo, dúfam, že aj lekári a služby budú na rovnakej úrovni." Jozef.
- „Katastrofa, ako všade inde. Nič sa tu nerobí. Peniaze sa dávajú tam, kde netreba, potom to tu vyzerá ako v roku 1960. Žijeme na Slovensku, ľuďom tuje to asi jedno. Čistá hanba."Juraj.
Riaditeľka polikliniky Jana Štefancová hovorí, že polikliniku využíva čoraz viac ľudí. „Samotná Dubnica nad Váhom má okolo 25-tisíc obyvateľov, veľa ľudí sem dochádza za prácou, celá spádová oblasť zahŕňa asi 50-tisíc obyvateľov. Lekárov v okolí ubúda, všetci chodia k nám,“ povedala.
Budova polikliniky má podľa nej viaceré nedostatky.
„Rekonštrukciu potrebujú sociálne zariadenia, vymeniť by sa mali okná, pretože práve cez ne sú veľké úniky tepla. Obnovu by si zaslúžilo aj prístrojové vybavenie, keďže mnohé dosluhujú,“ povedala stým, že dúfa, že mesto v projekte uspeje.
Lekárka Darina Orálková má v poliklinike ambulanciu už viac ako dvadsať rokov. Viacero lekárov si podľa nej už ambulancie prerobilo vo vlastnej réžii.
„Rekonštrukciu privítame. Za tých dvadsať rokov sa tu nič neurobilo. Poliklinika je v dosť dezolátnom stave, cez okná fúka, v zime uniká teplo. V zlom stave sú aj sociálne zariadenia v celej nemocnici,“ skonštatovala.
Dubnická poliklinika vykazovala dlhodobo záporné čísla. Mesto v roku 2017 zmenilo jej právnu formu a umožnilo vstup investora. Z polikliniky sa stala akciová spoločnosť, jej akcionármi sú mesto Dubnica nad Váhom a Unipharma - 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť Bojnice.