POVAŽSKÁ BYSTRICA. Každý rok počas osláv udelenia štatútu mesta získavajú ocenenia jednotlivci a kolektívy, ktorí sa pričinili o rozvoj mesta a jeho propagáciu doma i v zahraničí.
Zoznam sa tento rok rozšíril o ďalších osem mien.
Ocenené kolektívy
Cenu primátora mesta tento rok získala Základná umelecká škola – hudobný odbor. Škola v tomto roku oslavuje 60. výročie založenia a počas svojej existencie ju absolvovali stovky hudobníkov a spevákov. Za školu ocenenie prevzal jej riaditeľ Peter Štrauch. „Som veľmi rád, že si vedenie mesta spomenulo na našu školu pri príležitosti 60. výročia. Absolvovali ju stovky žiakov, ktorí reprezentovali mesto na Slovensku i v zahraničí. Chcem sa za to poďakovať všetkým, ktorí sa na tom podieľali od jej vzniku,“ povedal.
Verejné uznanie mesta si odniesol aj kolektív MG ART galérie v Považskej Bystrici, ktorá si tento rok taktiež pripomína okrúhle výročie. Už desať rokov poskytuje priestory na prezentáciu výtvarníkov zo stredného Považia a autorov pochádzajúcich z tohto regiónu, ako aj ďalších renomovaných slovenských a zahraničných autorov.
Tretím oceneným kolektívom je Združenie hradu Bystrica. Nadšenci a dobrovoľníci už desať rokov pracujú na hrade Bystrica, ktorému sa snažia prinavrátiť aspoň čiastočnú podobu. Vďaka nim sa hrad stal dominantou mesta a vidieť ho zďaleka. Veľkú zásluhu majú aj na obnove zastavení na Kalvárie.
Ocenenie jednotlivcov
Verejné uznanie mesta z rúk primátora Karola Janasa prevzalo aj päť jednotlivcov. Anna Šujanská ho dostala pri príležitosti jej životného jubilea, za osobitný prínos

vo výskume a propagácii histórie mesta, regiónu a strojárskej výroby na Považí a za dlhoročné vedenie kroniky mesta. To, že sa postavila medzi ocenených, ju prekvapilo a potešilo. „Je to veľmi dobrý pocit, keď dostanete uznanie za celoživotnú prácu. Taktiež sa chcem poďakovať tým, ktorí ma nominovali, pretože som o tom vôbec nevedela,“ skonštatovala.
Verejné uznanie mesta k životnému jubileu bolo darčekom aj pre Ľudmilu Ješkovú. Primátor mesta jej ho udelil za za osobitný prínos k posilňovaniu národného povedomia, rozvoju kultúry a ochrany kultúrneho dedičstva v meste Považská Bystrica. „Som veľmi šťastná, aj mi vypadli slzičky, pretože to, čo som urobila, som veľmi rada urobila pre Považskú Bystricu,“ povedala.
Aj za čin roka
Verejné uznanie mesta získali aj ďalší dvaja jednotlivci. Za celoživotný prínos k rozvoju horolezeckého športu, vynikajúce športové úspechy, výchovu mladej generácie horolezcov a reprezentáciu mesta ho dostal horolezec František Piaček a za prínos v oblasti zdravotníctva a aktívnu činnosť v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska Peter Bursa.
Primátor udelil aj ocenenie čin roka, dostal ho Miroslav Tichý, ktorý sa aktívne podieľal na obnove hradu Bystrica a zastavení na Kalvárii.