POVAŽSKÁ BYSTRICA. Projekt CoolTajneR vznikol v roku 2015, vďaka ľuďom, ktorých mrzelo, že v meste je počas leta mŕtvo. Dopyt po vyžití počas leta bol pritom veľký. Najprv vytvoril zázemie pre podujatia, ktoré projekt priniesol, požičaný lodný kontajner, teraz už majú vlastný. Posedenie v exteriéri vytvorili z drevených paliet.

V Považskej Bystrici sa stretli podujatia s nebývalým ohlasom. Doteraz mali vyše 30-tisíc návštevníkov na podujatiach, ktorých bolo viac ako tri stovky.
Už prvý rok veľa podujatí aj návštevníkov
Tomáš Bořuta, jeden z členov občianskeho združenia CoolTajneR, si spomína na začiatky s úsmevom. „V meste sa počas leta toho dialo veľmi málo. Veľa ľudí hovorilo, že tu skapal pes. Rozhodli sme sa niečo urobiť. Pilotný projekt sme vymodelovali aj s kamarátkou Monikou Bandúrovou za mesiac.“
Zázemie pre podujatia vytvoril lodný kontajner, ktorý upravili aj s pomocou ľudí, ktorí túžili, aby mesto ožilo. Hneď prvý rok urobili viac ako šesťdesiat podujatí, ktoré navštívilo vyše 6000 ľudí.

Organizátorov potešilo, s akým ohlasom sa stretla ich aktivita. „Pokračovali sme a začali robiť nielen v lete, ale celoročne. Aj keď, samozrejme, najväčší záber je vždy počas teplých a dlhších dní,“ hovorí Bořuta.
Niektoré akcie robia teraz už aj s Považskou knižnicou či Základnou umeleckou školou Imra Weinera Kráľa. Majú aj veľkú podporu podnikateľských subjektov. V meste sa tiež paralelne rozbehlo kultúrne leto, ktoré pripravuje radnica.
V CoolTajneri bývajú letné kiná, rôzne koncerty, dni zdravia, výstavy, zaujímavé besedy, divadelné predstavenia, tanečné večery, poradne zdravého stravovania, workšopy pre mamičky a deti, cvičenie pod holým nebom.
Zaujímavý bol tiež tábor pre deti určený pre mladých módnych návrhárov.
Tiež podujatie, počas ktorého sa prezentujú ľudia, ktorí v živote zabojovali, niekam to dotiahli a sú Považskobystričania. Ľudia ho poznajú pod názvom Vystrč hlavu z davu.
Silno komunitný charakter
A čo je jedným z dôvodov, prečo má podujatie v meste úspech?
„Tento program má trochu iný rozmer. Nechceme, aby ľudia prišli len ako konzumenti a návštevníci. Od začiatku nám záležalo, aby boli podujatia tvorené svojpomocne s ich zapojením sa. Majú silný komunitný rozmer. Veľa ľudí pribúda do nášho kolektívu a prichádza s nápadmi, ktoré spoločne potom uskutočňujeme,“ hovorí Bořuta.

Osmičkový rok
Tento rok je už štvrtý ročník Cooltajnera.
Okrem už tradičných a etablovaných podujatí, prehľad ktorých nájde každý na facebookovej stránke CoolTajneRa, budú organizátori reagovať aj na osmičkový rok.
„Ten prináša rôzne významné výročia. Už 25. marca sme robili spomienkový pochod pri príležitosti 30. výročia sviečkovej manifestácie. Na leto pripravujeme veľký happening pri príležitosti vpádu okupačných vojsk v roku 1968 do Československa a na jeseň by sme chceli pripraviť niekoľko akcií pri príležitosti 100. výročia Československej republiky,“ pokračuje.
Pravidelnejšie budú bývať aj cyklojazdy. Spojené budú s poznávaním zaujímavostí dát, príbehov a osudov, ktoré sa viažu k celkom tradičným miestam.
„Dôraz chceme klásť aj na to, že mesto a okolie má veľmi dobré podmienky pre cyklodopravu, žiaľ, žiadna infraštruktúra tu nie je. Chceme preto debatovať s ľuďmi o tejto výhodnej forme mobility a jej rozvoji u nás i vo svete,“ vysvetľuje Tomáš Bořuta.
Odozva prišla až z ďalekého Londýna
Organizovanie CoolTajneRa veľmi oslovilo aj Števa Krasňanského, Považskobystričana, ktorý po skončení vysokej školy a roku podnikania v slovenskom hudobnom priemysle odišiel do Londýna a teraz tu úspešne už niekoľko rokov exportuje slovenskú a českú kultúru prostredníctvom agentúry Pishter.
„Som nadšený. Sledoval som počiny organizátorov intenzívne aj na sociálnych sieťach. Ale keď som prišiel naživo a videl som, koľko fajn ľudí sa zapojilo a s akým príjemným programom, musím povedať, že to predčilo moje očakávania. A aj odozvy sú veľmi dobré,“ zhodnotil Števo Krasňanský s tým, že nie je ľahké začať s takýmto formátom, ktorý vyžaduje okrem iného veľa nadšenia, odhodlania a tvorivého potenciálu.
Premena námestia pred kultúrnym domom Krasňanského milo prekvapila.
„Takéto využitie mestského priestoru si nepamätám od konca 90. rokov. Priestor s lodným kontajnerom sa stal kultúrnou ikonou. Je to výborné,“ skonštatoval.