DUBNICA NAD VÁHOM. V Centre sociálnych služieb Ave v Dubnici nad Váhom hrozí pre nedostatok zamestnancov kolaps.
Tvrdí to župná poslankyňa Eva Bočincová, ktorá na zasadnutí Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja požiadala o navýšenie počtu zamestnancov.
Centrum sociálnych služieb spravuje trenčianska župa.
Aktuálne tu pracuje 30 zamestnancov pre približne 60 klientov.
„Oslovili ma odborári a zamestnanci z tohto zariadenia. Situáciu už nezvládajú, sú tam veľmi ťažké stavy. Dvaja zo starších zamestnancov dali výpoveď, nevládzu. Tá práca je nedocenená, aj keď sme im navýšili výplaty, majú pomaly minimálnu mzdu,“ povedala Eva Bočincová.
Je podľa nej potrebné navýšiť počet zamestnancov minimálne o dvoch.

„Ak sa navýšenie zamestnancov nepodarí, hrozí kolaps. Zamestnanci sú rozhodnutí podať výpoveď. Čo však bude s tými ľuďmi, tí sa nedajú odložiť,“ skonštatovala Bočincová. O probléme podľa nej hovorili aj na sociálnej komisii, kde skonštatovali, že problém so zamestnancami domovov sociálnych služieb je v celom kraji.
Problémom je podľa nej veľká fluktuácia zamestnancov.
„Ak aj nastúpia noví zamestnanci, po troch mesiacoch odchádzajú do zahraničia,“ dodala.
Odchod zamestnancov môže ohroziť prevádzku
Riaditeľka Centra sociálnych služieb Anna Kancirová potvrdila, že niekoľko zamestnancov sa rozhodlo podať výpoveď.
Môže to podľa nej ohroziť chod zariadenia.
„Sme v situácii, že ak odídu, môže sa to odraziť v kvalite starostlivosti.

Máme veľký problém zohnať nových ľudí. Jednak je veľmi nízka miera nezamestnanosti, čo je na jednej strane fajn, na druhej strane je to pre nás veľmi náročné,“ povedala Kancirová.
V zariadení pracujú ľudia na pozíciách opatrovateľka, sanitárka, zdravotná sestra, zdravotnícka asistentka, sociálny pracovník.
„Robia v priamom kontakte s klientmi, gro tej práce je priama starostlivosť o klientov, pomoc a podpora pri hygienickej starostlivosti, stravovaní, mobilite. Je to práca veľmi náročná fyzicky aj psychicky,“ skonštatovala riaditeľka.
Zohnať náhradu za skúsených zamestnancov je podľa nej problém.
„Ľudia, ktorí sú evidovaní na úrade práce, buď už nikdy pracovať nebudú, alebo majú obmedzenia, na základe ktorých ich nemôžeme prijať do pracovného pomeru,“ dodala Kancirová.
Baška hovorí o šírení poplašnej správy
Župan Jaroslava Baška tvrdí, že obavy z nedostatku zamestnancov v domovoch sociálnych služieb nie sú opodstatnené.
„Môžem to nazvať, že je to poplašná správa. Ak bude zamestnancov nedostatok, budeme ich hľadať,“ reagoval župan.
V priebehu posledných dvoch rokov podľa neho kraj dorovnával nedostatok zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb, ktorý tu bol z minulosti.
„Stojí nás to nemalé prostriedky. Od prvého júla je to posledná várka ľudí, ktorí musia spĺňať počet zamestnancov na počet klientov, ktoré sociálne zariadenia majú. Museli sme nájsť ľudí aj finančné zdroje.
Chceme ich aj lepšie zaplatiť. Blíži sa koniec rokovaní štátu s odborármi, kde má byť navýšenie platov od januára o 10 percent, a ďalší rok o ďalších 10 percent,“ povedal Baška.
Do navýšenia miezd pracovníkov podľa neho kraj investoval medziročne v roku 2017 a 2018 viac ako 600-tisíc eur.