POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na základe hlasovania verejnosti za okres Považská Bystrica bolo úspešných vo výzve participatívneho rozpočtu päť projektov.
Vďaka týmto peniazom budú v meste šachové stoly, folkloristi získajú nové kroje, v kine Mier upravia pódium, športové vybavenie dostanú mladí hádzanári, seniori zase počítače. Nové lopty si už mohli vyskúšať mladí futbalisti.

Tri projekty boli z mesta, jeden podávalo PX Centrum a jeden OZ Ľudia pre hádzanú.
Dodatočne bol tiež schválený štvrtý mestský projekt pre seniorov.
Futbalový projekt
V jednom projekte sa uchádzalo mesto o výbavu pre futbalistov Mestských športových klubov. Získalo financie vo výške 2137 eur.

„Poslúžili na nákup dvoch malých bránok, ktoré sú určené pre deti vo veku 7 až 10 rokov a budú slúžiť i pre tréningový proces všetkých kategórií. Kúpili sme aj 18 kusov futbalových lôpt,“ povedala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.
Futbalové lopty poslúžia v tréningovom procese. Ide však o typ, ktorý sa dá využiť aj pri futbalovom majstrovskom zápase.
Zničia ich päťdesiat za rok
Z nového vybavenia sa tešia nielen hráči, ale aj ich tréneri. Okrem lôpt a bránok, ktoré získali vďaka participatívnemu rozpočtu, chcú MŠK zo svojich zdrojov kúpiť ešte ďalších 35 lôpt pre prípravkárov a mladších žiakov.

„Lopty sú spotrebný materiál. Zhruba 50 lôpt zničíme za rok, takže každá pomoc je vítaná,“ vyjadril sa manažér futbalového klubu Ján Panák. Tréningových pomôcok majú dosť, ale stále je čo zlepšovať. Prispel aj futbalový zväz, mesto, tiež sponzori a teraz aj kraj.
„Dá sa plnohodnotne trénovať,“ hovorí Panák.
Pri odovzdávaní lôpt mladým futbalistom si zaspomínal aj na to, ako prišiel on k svojej prvej futbalovej lopte.
„Bola od otca,“ hovorí Panák. Vyrastal vo Vrtižeri a ako chlapec si rád vždy kopol do lopty, keď ušla futbalistom za plot. Otec mu nakoniec doniesol prvú loptu z Nemecka.

„Bola to lopta, ktorú sme volali švihlák,“ hovorí Panák s tým, že nevyzerala tak pekne ako tieto nové lopty, no veľmi sa z nej tešil.
Vraj možno viac, ako sa vedia z darov tešiť mladí ľudia dnes.
Dobré vybavenie je dôležité
Tréner žiakov Ján Bukový hovorí, že pri tréningu je veľmi dôležité dôkladné a správne motorické učenie. Dôležité je mať k tomu kvalitné lopty a iné materiálne vybavenie.
„Teší ma, že sa kupuje nové vybavenie,“ hovorí Bukový. Bez dobrých materiálnych pomôcok neexistuje dnes už kvalitný tréning ani futbal.
„Ani detí, ktoré chcú hrať futbal, nebolo nikdy málo, je ich dosť. A aj veľmi talentovaných. Stretávame sa však, že niekedy ich zláka iný záujem, teraz hlavne počítače,“ dodáva .

Klub sa však podľa neho snaží získavať stále nové talenty. „Verím, že raz tu hádam zase bude, čo bolo kedysi, prvá liga. Toho by som sa ešte veľmi chcel dožiť,“ povedal.
Zaspomínal si aj na to, kedy dostal on svoju prvú loptu. Pamätal si presne.
„Bolo to v roku 1958, keď sa v Stupnom otváral futbalový areál. Môj otec bol dlhoročný riaditeľ školy, bolo to pri tejto slávnostnej udalosti,“ prezradil Bukový.
Hlavne deti a mládež
Primátor Karol Janas hovorí, že mesto sa snaží čo najviac detí prilákať k športu a preto preferuje projekty zamerané na podporu mládeže, nie mužov.
„Tam sa musia získavať prostriedky predovšetkým sponzorsky,“ hovorí.

Dodal, že keď prebrali futbalový klub pred niekoľkými rokmi, bolo 78 detí.
„Dnes máme v mládežníckych kategóriách približne 300 detí,“ konštatuje.
Na to, kedy dostal on svoju prvú futbalovú loptu, si primátor presne nepamätá, určite to však bolo hneď, ako sa naučil chodiť.