PRUŽINA. Náhradu za obvodnú lekárku, ktorá odišla do dôchodku, v Pružine zatiaľ nenašli. Ľudia sa obávajú, čo bude ďalej. Obec ponúka lekárovi úľavy, aké len môže. Ambulancia je však stále prázdna.
Ľudia musia dochádzať do mesta. Mnohí len k zastupujúcim lekárom. Aj mestskí lekári majú v obvodoch dosť ľudí, nových nepotrebujú.
Na Slovensku ide o dlhodobý problém. Aktuálne chýba celá generácia lekárov, ktorá pre lepšie platové ohodnotenie a iné motivačné faktory odišla radšej robiť za hranice Slovenska.
Hľadajú
Starosta obce Michal Ušiak hovorí, že sa snažia lekára nájsť . „S jedným sa vážne dohadujeme, že by sem prišiel. Je z Trenčína a dochádzal by sem aspoň jeden deň v týždni,“ hovorí starosta. Dôležité je vedieť, koľko pacientov po lekárke, ktorá odišla, zostalo. „Ak ich bude v obvode aspoň päťsto, oplatí sa to,“ hovorí Ušiak.
Zatiaľ je lekár na dovolenke do polovice augusta a ak sa mu podarí všetko vybaviť, nastúpiť by mohol od 1. septembra. Je predpoklad, že ak nastúpi, zostal by v obci robiť aj dlhšie. Musí si požiadať o rozšírenie licencie o obvod v Pružine.
„S krajom máme predrokované, že mu ju čo najrýchlejšie schvália,“ vysvetľuje Ušiak.
Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Veronika Rezáková potvrdila, že pokiaľ žiadateľ splní zákonom stanovené podmienky, vyjdú mu maximálne v ústrety, aby začal prevádzkovanie všeobecnej ambulancie pre dospelých. „K 1. augustu tohto roku však nepožiadal žiadny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti o vydanie povolenia,“ dodala Rezáková.
Priestory, kde by lekár ordinoval, obec len nedávno zrekonštruovala.

Ľudia sa boja, čo bude ďalej
Starosta hovorí, že ľuďom, hlavne starším, lekár veľmi chýba. „Nemajú si kde dať predpísať lieky, sú zmätení, majú obavy, čo bude ďalej.“
Uvádza aj konkrétny príklad, keď bol problém, a to nešlo o dôchodcu.
„Jeden muž bol dva mesiace práceneschopný. Za ten čas sa vystriedali štyria zastupujúci lekári. Teraz nevie, kde má ukončiť práceneschopnosť. Nikto to urobiť nechce,“ opísal starosta len jeden z mnohých problémov, ktoré riešia.
Skončila aj lekáreň
Zatvorená ambulancia má vplyv aj na prevádzku lekárne, ktorú sa zatiaľ darilo udržať. „Keď lekárka skončila, skončila aj lekáreň, lebo mali problém prežiť. Mám však dohodu, že ak sa lekár vráti, lekáreň otvoria,“ hovorí Ušiak.
Starosta hovorí, že nájom majú lekári u nich len symbolický, vedia sa dohodnúť aj pri platbe energií. Lekárovi ponúkajú aj nájomný byt.
Ambulancia v Pružine mala širokú spádovú oblasť v celej doline. Okrem Pružiny to boli Horný aj Dolný Lieskov, Tŕstie, Podskalie a Ďurďové. Patril jej domov sociálnych služieb v Dolnom Lieskove. Išlo o veľký obvod vyše tisíc pacientov.

Problémy ľudí
Emília Kvaššayová z Pružiny hovorí, že situácia je zlá. „Musíme dochádzať do mesta dvadsať kilometrov. Lenže lekári v Považskej Bystrici majú dosť svojich pacientov, a nie aby brali ešte toľkých z Pružiny,“ hovorí s tým, že v ambulancii treba dlho čakať, a to chodia skorými rannými autobusmi.
Nemá im kto ani lieky predpísať, a nie ešte riešiť, ak by sa vyskytol nejaký vážny zdravotný problém. Jej brat Michal zostal tiež bez liekov, musel si ich požičať.
Marta Bušíková z Dolného Lieskova je mladá žena. Lekára má v meste. Problém má však jej otec.
„Nemá kde chodiť k lekárovi. Išiel minule k inej lekárke, ktorá ju zastupuje, ale nerobila. Tak skúšal inde, no neušla sa mu časenka. Je bez liekov,“ hovorí.
Nikto zdravotníctvo poriadne neriešil
„Čo majú teraz tí starí ľudia robiť? Oni aj tí mladší, ktorí potrebujú veľmi chodiť k lekárovi, sú rukojemníkmi systému. Nejako sa postupne vyvíjal a všetky vlády, ktoré tu boli doteraz, pokazili, čo sa pokaziť dalo,“ myslí si Emil Kvaššay z Pružiny.
Nikto vraj nemyslel na budúcnosť, každý len na svoje vrecká. „Zdravotníctvo jednoducho nefunguje. Kto hovorí, že je to inak, nech si to príde vyskúšať,“ dodáva.
Vysoký vek je varovaním
Krajská hovorkyňa Veronika Rezáková informovala, že situácia s nedostatkom lekárov je aktuálnym pretrvávajúcim celospoločenským problémom. Zlé je, že vekový priemer tých, ktorí ešte ordinujú, nesľubuje dobré prognózy. „Priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých je 57 a všeobecných lekárov pre deti a dorast 59 rokov.“
Obsadzovať uvoľnené zdravotné obvody však nie je v kompetencii samosprávneho kraja.

Pomôcť mal rezidentský program, ktorý rozbehlo ministerstvo zdravotníctva. Pripraviť mal chýbajúcich lekárov. „Rezidentský program sa uplatňuje v praxi, no očakávania boli odvážnejšie ako realita,“ informovala Rezáková.
Uvoľnený obvod je možné obsadiť aj lekárom zo zahraničia, pokiaľ splní odbornú spôsobilosť a všetky ostatné podmienky vymedzené zákonom.
Chýba celá generácia
Nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých je celospoločenským problémom. Kraje majú navyše obmedzené možnosti.
„Kraj nemá zákonom zverenú kompetenciu robiť nábor lekárov. Pacientov môže len prerozdeliť do zdravotných obvodov spadajúcich pod iných lekárov,“ dodala Rezáková.
Situácia si vyžaduje systémovú zmenu, ktorá dokáže aspoň čiastočne vyriešiť aktuálne problémy v zdravotníctve.
„Ide o dlhodobý problém, lebo na Slovensku aktuálne chýba celá jedna generácia lekárov. Tá pre lepšie platové ohodnotenie a iné motivačné faktory odišla za hranice Slovenska,“ dodáva Rezáková.
OTÁZKY PRE MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA
S ministerstvom zdravotníctva sme pre problematiku chýbajúcich lekárov komunikovali naposledy vo februári minulého roku, keď skončil svoju prax obvodný lekár v Lúkach, ktorý odišiel do dôchodku. Vtedy hovoril rezort o viacerých opatreniach. Pribúdajú však ďalšie obvody, ktoré zívajú prázdnotou. Pomôcť mal aj rezidentský program. Na otázky opäť odpovedala hovorkyňa ministerstva Elena Eliášová.
Koľko rezidentov v rámci republiky obsadilo ambulancie už reálne, koľko je to v Trenčianskom kraji?
– V rámci SR rezidenti, ktorí ukončili rezidentské štúdium, reálne obsadili spolu 65 ambulancií všeobecných lekárov. Konkrétne v Trenčianskom samosprávnom kraji boli obsadené ambulancie v Nitrianskom Rudne a na Myjave.
Pokračuje tento program? Koľko lekárov už takto skončilo odvtedy, čo ste program spustili. Je to dostatočný počet?
– Program financovaný zo štátneho rozpočtu ministerstva – rezidentské štúdium, pokračuje aj v roku 2018. K marcu 2018 rezidentské štúdium ukončilo 81 rezidentov a aktuálne je v rezidentskom štúdiu zaradených 283 rezidentov. Pre naplnenie dostatočného počtu všeobecných lekárov budeme pokračovať vo financovaní aj v nasledujúcich rokoch.
Majú mladí ľudia záujem o rezidentský program?
– O rezidentské štúdium pretrváva stále záujem, doposiaľ sa v tomto roku prihlásilo asi 30 uchádzačov so zaradením do rezidentského štúdia k 1. októbru. Prihlášky záujemcov o rezidentské štúdium stále prichádzajú a predbežný nový počet uchádzačov by sme mali mať k dispozícii v polovici októbra.
Udialo sa niečo s revitalizáciou ambulantnej starostlivosti, ktorú ste spomínali ako jedno z opatrení pri riešení problému minulý rok?
– Uskutočnili sa stretnutia s hlavnými odborníkmi pre každú odbornosť a vznikol návrh aktualizácie parametrov verejnej minimálnej siete, ktorý bude v priebehu najbližších týždňov predmetom najskôr vnútrorezortného a následne medzirezortného a verejného pripomienkovania s očakávanou účinnosťou od budúceho roka.
Aké kroky ešte podnikáte?
– Do praxe nastupujú čerství absolventi rezidentského špecializačného štúdia a zabezpečujeme im aj komunikáciu s VÚC, aby ich dokázali nasmerovať na konkrétne neobsadené miesta. Ďalším z krokov je napríklad aj zvýšenie počtu novoprijatých študentov na lekárske fakulty, ich počet sa zvýši už na začiatku najbližšieho akademického roka. Lekárske fakulty prijmú študentov, ktorí úspešne absolvovali prijímacie skúšky, no skončili pod čiarou. V obciach chceme vybudovať centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré na jednom mieste združia všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov. Projekt bude financovaný z eurofondov a cieľom je, aby pacienti nemuseli dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výzvu na predkladanie projektových zámerov. Žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce alebo VÚC v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
Poznámka redakcie: Zaujímalo nás tiež, do akých obvodov išli absolventi rezidentského programu po roku 2017, keď obsadili 65 ambulancií. Z tabuľky, ktorú nám zaslalo ministerstvo, vyplýva, že išlo predovšetkým o obvody v mestách, dedinské obsadilo veľmi málo.