Deti z Marikovej vyhrali celoslovenskú súťaž mladých poľovníkov

Vedia zviera vystopovať, dokonca určiť, pred akým časom nám v lese asi križovalo cestu. Poznajú, čo u nás v horách žije, rastie. Víťazi celoslovenskej súťaže mladých poľovníkov hovoria, že treba hlavne chrániť, chovať, až potom loviť.

Zľava Peter Pecík (vedúci krúžku), Marianka Cabajová, Patrik Žbodák, Martinka Habudová a Miroslav Pizúr tiež z PZ Poľana.  Zľava Peter Pecík (vedúci krúžku), Marianka Cabajová, Patrik Žbodák, Martinka Habudová a Miroslav Pizúr tiež z PZ Poľana. (Zdroj: Archív PZ Poľana)

MARIKOVA. Na celoslovenskej súťaži krúžkov mladých priateľov poľovníctva v Banskej Štiavnici bodovali deti z Marikovej aj ich vedúci krúžku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len menšie chybičky

Na celoslovenskej súťaži mladých poľovníkov je dvanásť disciplín. Deti z Marikovej, ktoré chodia do krúžku k Petrovi Pecíkovi, boli v teoretickej časti naozaj vynikajúci.

Prešli bez straty jediného bodu. „Akurát v streľbe zo vzduchovky na desať, kde je päť rán, málokto strelí päť desiatok. Myslím však, že aj tu sa deckám darilo. Veď Maťka nastrieľala 48, Peťo 45. Marianka trošku zahaprovala, mala 41,“ hovorí Peter Pecík, vedúci krúžku mladých priateľov poľovníctva a prírody. Pracuje pod Poľovníckym združením Poľana Dolná Mariková a s podporou Obvodnej poľovníckej komory v Považskej Bystrici a Slovenského poľovníckeho zväzu, Regionálnej organizácie Stredné Považie.

SkryťVypnúť reklamu

Potom boli už len menšie chybičky pri určovaní drevín a poľovníckych zariadeniach, kde stratili tri body.

„Som na deti veľmi pyšný, veď už len prebojovať sa na celoslovenské kolo je veľký úspech. Veľakrát som im povedal, že majú na to, aby vyhrali,“ hovorí o svojich zverencoch Pecík s tým, že na 44. ročníku súťaže bolo 19 regiónov. Už na regionálnom kole sa stretne asi 80 detí.

Tréma je zlý radca

Za chybami, ktoré zverenci Petra Pecíka robia, stojí vždy tréma. Stačí urobiť malú chybičku a body idú dolu. „Veľakrát ide o banalitu, ktorú by inak vedeli, ale povedia celkom inak,“ dodáva.

Súťažiaci musia vedieť veľa o stromoch, zvieratách, ktoré žijú v lese, ale aj o zbraniach, trofejách, stopovaní a mnoho iných vecí.

V súťaži sú okresné a potom regionálne kolá. Víťazi, traja najlepší z regionálneho kola, postupujú ako družstvo za okres.

SkryťVypnúť reklamu

„Minulý rok boli dve deti moje a jedno bolo z Púchovskej doliny. Teraz bola súťaž výnimočná v tom, že všetky deti boli z jedného krúžku, čo bol vždy môj sen. Naše deti vyhrali v kategórii starších žiakov aj ako družstvo a tiež mali prvé miesto ako jednotlivci,“ hovorí Pecík.

Vyhodnocovali aj najlepších vedúcich a ocenenie si odniesol práve Peter Pecík.

Veľký úspech prišiel po štvrť storočnici, čo sa venuje deťom. Ani jeden ročník zatiaľ nevynechali, celých tridsať rokov sa zapájajú.

„Deti majú také znalosti, že by tromfli možno aj skúsených poľovníkov,“ dodáva s úsmevom Margita Peťovská, vedúca kancelárie Obvodnej poľovníckej komory v Považskej Bystrici.

Bol to vlastne trest

Peter Pecík si spomína, ako sa stal vedúcim krúžku. „Jeho vedenie som dostal spolu s Miroslavom Pizúrom v podstate ako trest. Fungoval nejakú dobu pod združením, potom pracovať prestal, bola pauza. Nemal ho kto viesť. My sme boli mladí, tak nám to hneď prischlo,“ hovorí žartom.

SkryťVypnúť reklamu

Rokmi som si však k činnosti s deťmi vybudoval vzťah, začalo ho to nakoniec baviť a teraz je rád. Súťaží o prírode je však podľa poľovníka aj ochranára v jednej osobe na Slovensku málo.

„Kedysi sme chodievali aj na iné, zamerané na prírodu v širšom zábere. Tie už nie sú. A boli sme aj tu úspešní. Viackrát sme tu boli prví,“ hovorí Pecík.

Učenie aj zážitky

Počas krúžku sa stretávajú deti u neho doma, aby im mohol všetko prakticky ukazovať rovno na exponátoch či v literatúre.

Krúžok však nie je len o sedení nad literatúrou. Deti majú aj veľa zážitkov.

Boli napríklad s ochranármi na výjazde, keď strážili hniezdo orla, majú za sebou niekoľko výletov do Súľovských skál, na Strážov či len tak do lesa alebo do zvernice.

Láska k hore aj poľovníci v dome

Martinka Habudová chodí do krúžku už päť rokov.

„V škole vyhlásila pani riaditeľka krúžky, na ktoré sa môžeme prihlásiť. Bol medzi nimi aj poľovnícky, tak sme si povedali aj s Mariankou a ešte jednou spolužiačkou, že to skúsime. Nakoniec nás to celkom chytilo,“ spomína si.

Do hory chodievala odjakživa rada, brával ju otec. „Bolo to fajn, je síce stavbár, ale chodil často. Teraz už, žiaľ, nie, má problémy s kolenami,“ dodáva Maťka s tým, že je v lese fajn, hlavne pokoj.

U Marianky Cabajovej to bolo podobné, inšpirovalo ju však aj to, že do krúžku chodil aj jej brat. „My máme jednoducho v rodine samých poľovníkov,“ prezrádza.

Dodáva ešte, že keď povedia doma niečo, čo sa jej nepozdáva, aj ich poopraví. Veď skúseností nabrala v krúžku dosť. Marianka poučuje aj nás, že naozajstné poľovníctvo nie je len o love, ale vo veľkej miere o niečom celkom inom.

„O zver sa treba starať, v zime ju pravidelne prikrmovať. Aj to chodíme robiť v rámci krúžku. Zver treba chrániť, chovať až potom loviť.“

Zážitok z toho, čo skoro ráno videli

Deti zažili aj naozajstnú poľovačku. Dozvedáme sa, že človek sa pri nej hlavne poriadne nachodí a nastopuje.

„Musíme vedieť rozoznať, akému zvieraťu patria stopy, na ktoré narazíme, a tiež či ide o čerstvú alebo staršiu stopu,“ vysvetľuje Marianka.

V marikovských horách stopovali už aj medvede. Nevyhli sa, samozrejme, ani stretnutiu so zverou.

Do lesa sa podľa dievčat vraj oplatí ísť skoro ráno. „Keď si privstanete a vyleziete z postele skoro s tým, že v lese ste už o štvrtej ráno, môžete zažiť krásne pohľady. Napríklad stádo jelenej zveri v počte asi 60 kusov,“ hovorí Maťka s tým, že v marikovských horách je zveri neúrekom.

Minulú zimu narazili dievčatá aj na dve diviačice a asi šestnásť mladých. Strach vraj nemali, veď poľovník sa nesmie báť.

„Ale neboli až tak blízko,“ priznávajú nakoniec a tvrdia, že aj tento pohľad bol úžasný.

K poľovníkovi patrí aj pes

Patrik Žbodák bol tretím členom víťazného tímu. Do krúžku chodí dva roky, je mladší ako dievčatá.

„Tato vyštudoval lesnícku školu a je aj poľovník. Peťo je jeho kamarát. Pýtal sa, či by som nešiel do krúžku. Súhlasil som a veľmi sa mi páči,“ hovorí Patrik s tým, že o zvieratách vie veľa aj preto, že doma majú malú farmu.

Chovajú kozy, ovce, papagáje, zajace a ešte všeličo iné. Hovorí, že dobrý poľovník by mal mať aj šikovného a poslušného psa.

„Aj v testoch na súťaži sú otázky zamerané na psov,“ vysvetľuje. Zaujímalo nás tiež, aký by mal podľa neho byť správny poľovník.

„Mal by mať rád prírodu, nemal by sa báť a treba, aby bol aj pokojný,“ vysvetľuje Patrik.

Deti sa veľmi snažili vyhrať. „Chceli sme to hlavne, aby sme urobili Peťovi radosť. Tak mu zažiarili oči, keď vyhlasovali výsledky. Bolo to fajn, boli sme šťastní,“ hovorí Marianka a ostatní prikyvujú.

Najlepšie je v lese

No a na čo sa z prázdnin konkrétne dievčatá najviac tešia? Vraj na stanovačku.

Do mesta ich to až tak neláka. Veď u nich v horách je krásne. „Koľkokrát, keď sa pozriem od nás z okna, vidím len kúsok za domom pásť sa lane. To v meste nezažijete,“ prezrádza Maťka.

Základnú školu už skončila a ide na strednú. Nie však na lesnícku.

Ak sa bude chcieť ktorýkoľvek z víťazov celoslovenskej súťaže mladých poľovníkov venovať naďalej tento záľube, obvodná komora im cestu k nej uľahčí.

„Kto chce byť poľovníkom, musí absolvovať ročné vzdelávanie, čo stojí 500 eur. Oni ako víťazi súťaže, keď dovŕšia 16 rokov, dostanú toto vzdelávanie zadarmo,“ vysvetľuje Margita Peťovská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 135
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 897
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 649
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 468
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 944
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 591
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 203
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 793
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu