POVAŽSKÁ BYSTRICA. Múzeum už po štvrtý raz pripravilo počas prázdnin program pre deti zo školských denných táborov. Aktivity boli pestré, pripravené podľa záujmu školských koordinátorov.

Čaro modrotlače a hrady
Modrotlač bola v minulosti neoddeliteľnou súčasťou odevu našich predkov. Malí návštevníci mali možnosť spoznať spôsob jej ručnej výroby. „Pre deti sme pripravili komentovanú prehliadku výstavy Čaro modrotlače a vizuálne sa oboznámil s technikou modrotlače pomocou krátkeho videa od aktívneho modrotlačiara Petra Trnku, pôvodom z Púchova,“ informovala riaditeľka Vlastivedného múzea Petronela Rágulová.
Najskôr hradiská, potom kamenné hrady. Prázdninujúce deti sa oboznámili aj s vývojom hradov na našom území od hradísk až po samotné kamenné hrady. „Súčasťou prezentácie boli aj dve videá zachytávajúce teoretickú rekonštrukciu a vzhľad hradov Hričov a Divín v období pred ich zánikom,“ vysvetlila ďalšiu tému, ktoré sa v múzeu venovali malí návštevníci.

Worshopy
Aby pobyt v múzeu nebol len o teórii a premietaní, múzejníci pre deti pripravili aj rôzne tvorivé aktivity. Tie sa tešili veľkej obľube. Deti zaujalo napríklad maľovanie na kamienky či výroba originálnych plátenných tašiek s motívom historických motocyklov. Páčila sa im aj servítková technika na sklo a plstenie z ovčej vlny. Deti sa tak mohli naučiť nové spôsoby výroby ozdobných predmetov, pri ktorých sa využívajú len prírodné materiály.
S prírodou súvisela aj prehliadka stále expozície v múzeu, v rámci ktorej sa oboznámili s hlavnými predstaviteľmi fauny na Považí.
„Letných detských táborov sa v priestoroch vlastivedného múzea zúčastnilo celkom 95 detí a 10 dospelých,“ dodala Rágulová.
Autor: LZ