POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na konci mája bolo v okresoch Považská Bystrica a Púchov spáchaných 127 prípadov majetkovej trestnej činnosti, z toho 33 percent je objasnených. Podľa riaditeľa považskobystrického okresného policajného riaditeľstva Slavomíra Kučeru, sa tieto prípady najťažšie objasňujú.
Prácu polícii sťažuje aj mlčanie poškodených, resp. ich neochota vypovedať.
Trestných činov je menej
Okresné policajné riaditeľstvo v Považskej Bystrici, pod ktoré patria okresy Považská Bystrica Púchov, zaznamenalo v posledných desiatich rokoch pokles trestných činov.

„V podstate kopírujeme celoslovenský trend, kde je celkový pokles kriminality,“ vysvetľuje Kučera. „V roku 2008 bol v oboch okresoch nápad 1400 prípadov, vlani 971. Už aj tieto čísla ukazujú, že klesol počet poškodených. Objasnenosť prípadov je viac ako päťdesiat percent,“ doplnil s tým, že aj v tomto roku je pokles trestných činov v porovnaní s vlaňajšom.
Ubudlo aj lúpeží. V roku 2008 vyšetrovali štrnásť lúpeží, vlani štyri.
Tri opice
Príbeh o troch opiciach, ktoré nevidia zlo, nepočujú zlo a nehovoria zlo, sa podľa Kučeru dá neraz aplikovať aj do policajnej praxe.
„Stáva sa, že majiteľ ukradnutej veci nechce prezradiť viac informácií. Mali sme napríklad prípad, že poškodená osoba prišla s tým, že má informácie o tom, kde sa nachádza jej ukradnutá vec. Dozvedela sa to od priateľa, ktorý pracoval s „ novým majiteľom“ jej veci a používal ju. Meno „nového majiteľa „ však nechcela prezradiť, pretože by si domyslel, že to mohol povedať iba jej priateľ a vraj by mu tým poškodila,“ spomenul jeden z príkladov riaditeľ.

Vplyv na ťažšie objasňovanie majetkovej trestnej činnosti má podľa neho aj veľká migrácia osôb a vo všeobecnosti pri objasňovaní všetkých druhov trestných činov neochota ľudí spolupracovať.
Veľmi často sa to týka svedkov nedotknutých trestnou činnosťou. „Čo by nám pomohlo? Aby ľudia videli a počuli. Pripúšťam, že je to čiastočne aj problém polície, ktorý sa ťahá ešte z minulosti. Hoci dnes je situácia už iná a veľa policajtov je skutočne nastavených tak, aby pomáhali a chránili, veľa ľudí ich ešte stále tak nevníma,“ dodal.