Na najväčšej medzinárodnej súťaži kynologických záchranárov na Slovensku pod dohľadom organizácie IRO posudzovali výkony skúšobní komisári z Česka, Rakúska a Kórejskej republiky.

BANSKÁ BYSTRICA - Od 24. do 26. augusta usporiadala kynologická záchranná brigáda Banská Bystrica- Dog Rescue Slovakia 26. ročník Memoriálu MUDr. Oľgy Kráľovej – Mistríkovej . Stretli sa tu kynologickí záchranári z viacerých štátov - Česka, Maďarska, Poľska, Holandska, Rumunska, Rakúska, Ukrajiny, Slovinska a Slovenska, ktorí pracujú v rôznych záchranárskych organizáciách a horských službách či už ako profesionáli alebo dobrovoľníci. Tento rok bol rekordný v počte šesťdesiatich súťažiacich.
Viac o súťaži a skúškach hovoríme s vedúcim Kynologickej záchrannej brigády (KZB) Považská Bystrica Slavomírom Turčánim.
Z čoho pozostávali skúšky?
„Počas troch dní sa súťažilo v troch disciplínach - praktická stopa, vyhľadávanie v lese, vyhľadávanie v ruinách po stratených a zavalených ľuďoch. Kategórie boli podľa stupňa obtiažnosti od tých ľahších, kde sa hľadal jeden figurant, až po tie najnáročnejšie pre tých skúsených, kde sa hľadali traja figuranti. Napríklad v lese obliekli mladé dievča do maskáčového obleku (hejkal) a vyložili ho na strom asi dva metre do výšky, aby pes nepracoval podľa zraku, ale používal čo najviac nos. Po ukrytí figurantov zavolali psovoda a rozhodca namodeloval situáciu, že horela chata a tri osoby sú nezvestné na rozlohe asi 35 000 m2. Bodovanie začalo od toho, ako si zvolil psovod taktiku a ako bude vyhľadávať a orientovať sa v teréne. Všetky tri osoby musel nájsť, aby splnil skúšku do uplynutia časového limitu 30 minút. Takéto podmienky boli aj v ruinách, kde rozhodca namodeloval situáciu, že v budove vybuchlo plynové zariadenie a v blízkosti budovy zostali niekde tri zavalené osoby. Aby to nebolo málo, tak ešte sťažil hľadanie tým, že zakázal niektoré miesta, kde nesmie vojsť pes a určil, že psovod môže navigovať psa len z určitej vzdialenosti.
Býva zvykom, že rozhodcovia psom sťažujú podmienky.
-Áno nedá sa to ani natrénovať lebo každý rozhodca vymyslí niečo na mieste čo nikomu do začatia súťaže nepovedal. Obtiažnosť na stopách je tak isto náročná. Pes musí určiť, kadiaľ vedie niekoľko hodín stará stopa, označiť predmety, ktoré stratila osoba a na konci jedného kilometra dlhej stopy, ktorá vedie cez rôzne materiály je osoba, ktorú musí ešte vyštekať. Psy to mali komplikované, pretože ich rušili rôzne zvuky, prechádzalo tam veľa ľudí, sústredenie bolo ťažšie.
Čo je dôležité okrem nájdenia figuranta?
- Ku každej špeciálnej pachovej práci patrila aj druhá časť v poslušnosti a ovládateľnosti psa. Sú tam rôzne prekážky, zostavy a vysielanie psa na určené miesto s následným privolaním psa psovodom. Všetko bodovali medzinárodní komisári, ktorí nebrali do úvahy, či pražilo slnko alebo bola búrka. Dog Rescue Slovakia Banska Bystrica nás ako KZB požiadali o spoluprácu pri organizovaní lebo sú to tie najnáročnejšie skúšky pre záchranárov a je tam potrebný počet ľudí pri zabezpečovaní priebehu súťaže aj skúšok. Ten, čo dosiahne potrebný počet bodov, bude mať zapísanú aj skúšku v danej disciplíne. Pri hľadaní nesmie pomáhať psovod psovi. Aj keby našiel psovod osobu, rozhodca ho zastaví a nesmie ukázať psovi kde je musí pes nájsť osobu sám a označiť ju vyštekaním. Rozhodca vylúči psovoda zo súťaže a skúšok za akýkoľvek iný povel, lebo všetko sa to berie, že pomáhal psovi aby označil osobu. A taktiež, keby pes napadol osobu je vylúčený a diskvalifikovaný.
Ako sa darilo pri skúškach Vaším členom?
- Skúšky boli náročné a dosiahnúť stanovený počet bodov na zvýšenie kvalifikácie nebolo jednoduché. Z našej osemčlennej výpravy sme súťažili piati a úspešní boli traja – Žaneta Zoubková, Marek Masár a ja. Zvyšní súťažiaci – Kvetoslava Slaná, Dušan Jurkovič, dosiahli dobré výsledky, ale na úspešné absolvovanie skúšky to tentoraz nestačilo. Stanislava Turčániová, Maťa Jurisová a Kristína Macková pomáhali za našu KZB PB pri organizácii súťaže.
Podobné aktivity trvajú už niekoľko rokov, ako je to s využitím v praxi?
- Po každom súťažnom dni boli aj prednášky rozhodcov a samotných skúsených záchranárov. Tieto prednášky dali mnoho ako aj mladším tak aj starším psovodom. Všetci sa tu zišli pre jediný zámer ako najúčinnejšie pomôcť pri pátraní po nezvestných osobách so svojimi štvornohými kamarátmi. Aj my sme sa už niekoľkokrát zúčastnili pátracích akcií, na niektoré nás povolali aj z okresného alebo krajského riaditeľstva policajného zboru. Nešlo iba o pátranie v regióne, ale volali nás už aj do iných kútov Slovenska. Jedná sa o spoluprácu celoslovenskú. lebo nikdy nevieme kedy budeme potrebovať aj my pomoc. Zvládnutie týchto skúšok znamená, že sa môžeme zúčastňovať aj medzinárodných misií.