PLEVNÍK-DRIENOVÉ. Už druhýkrát sa stretli účastníci na futbalovom ihrisku v Plevníku-Drienovom.
Prezentovalo sa 25 klubov z obcí považskobystrického regiónu aj z mesta. Športovalo 273 seniorov v ôsmich disciplínach.
Radšej stolička ako žeriav
Čo chýbalo seniorom v kondícii, to vyvážili odhodlaním a chuťou zabojovať za svoje družstvo. Ich komentovanie vlastných športových výkonov bolo milé a zábavné.
Daniela Babejová z Domaniže strieľala zo vzduchovky. „Mohla som aj posediačky. Keby som si totiž ľahla, už by som sa nepostavila,“ zažartovala s tým, že organizátorom dala na začiatku na výber. Buď stolička alebo žeriav, ktorým ju budú po streľbe dvíhať. Zvolili ochotne to prvé. „Nepodarilo sa mi celkom dobre trafiť, predsa len, v sede nie je dobrá stabilita. Som však rada, že som tu,“ dodala.
Blažena z Hornej Marikovej pretekala s fúrikom. Skonštatovali sme, že toto majú v Hornej Marikovej určite natrénované. „A veru nemajú. Nepodarilo sa celkom, ako som očakávala,“ povedala s tým, že to možno bol problém v tom, že fúrik mali prázdny. Žartom ešte dodala spolu s kolegami z družstva, že celý život sú naučení behať skôr s plným, tak sa im to akosi nepozdávalo.
Možno nabudúce
Anna Dubovanová z Považskej Bystrice behala na sto metrov. „Neviem, budem možno tretia alebo štvrtá. Uvidíme,“ prezradila.
Vnúčatá má na Morave, s nimi preto do škôlky behať nemusí a do práce mala blízko, ani tu sa nenabehala.
V hode na basketbalový kôš reprezentovala Sverepec Viola Ondrušková.
„Neviem, či je zrovna pre mňa táto disciplína. Som malá, nenarástla som, nedočiahnem ako iní. Možno nabudúce,“ prezradila pani Viola.
No a vraj ju možno aj podvihnú.
Prvýkrát prišla na súťaž Vlasta Obšivanová z Bodinej. Kopala do bránky.
„Bolo to dobré. Do budúceho roku ešte potrénujem a vyhrám aj prvú ligu,“ žartovala.
A čo chlapi?
Na dvesto metrov bežal Dušan zo Stupného. „Dobehol som, tak som spokojný,“ skonštatoval stručne a jasne.
Milan Šimun strieľal zo vzduchovky. Natrénované, žiaľ, nemá, lebo žiadne dcéry sa mu nenarodili, tak nemal akých záujemcov od dverí či plota odháňať.
Hod guľou sa ako disciplína ušiel Štefanovi Tichému zo Záskalia už druhý rok, tak bol natrénovaný. Na olympiádu chodí každý rok a príde určite aj nabudúce.
V kopaní na bránu bol z mužov najlepší Emil Krajčoviech. „Ja som hral futbal, len keď som pásol kravy,“ prezradil 75-ročný dôchodca. Humor ani chuť do života ho neopúšťa. „Takto tri týždne som bol na operačnom stole a teraz už súťažím. Mám deväť štichov, ale čo budem ležať. Keď ma zvolali, išiel som. Ľúbi sa mi tu,“ dodal.
Slovo prezidenta
So seniorskými olympiádami začali podľa slov Jozefa Golonku na východe, vo Vranove nad Topľou a neskôr sa pridali aj iní na Slovensku. On robí prezidenta už piaty rok.
„Nejde o výhru, ale o to, aby sa stretli susedia. Nielen z jednej dediny, takí, čo sa poznajú cez plot na záhrade, ale aj z iných obcí. Aby sa nadväzovali nové dobré kontakty,“ povedal Golonka s tým, že práve táto generácia ľudí vie ukázať, čo sú dobré vzťahy medzi ľuďmi.
Doprial by ich aj mladým, ktorí sú zničení dnešnou uponáhľanou dobou. Je navyše preplnená technológiami a technikou. „Ľudia zabúdajú medzi sebou komunikovať, čo je veľký problémom,“ dodal Golonka.
Osem odborov, osem disciplín
Hlavný organizátor podujatia Jozef Smatana, prednosta okresného úradu, prezradil, prečo majú vždy počas hier osem disciplín. Vraj osem odborov na úrade, každý stráži jednu disciplínu.
Počasie robí 90 percent úspechu a seniorom vyšlo na jednotku.
„Tešíme sa záujmu, lebo stále stúpa. Prihlasujú sa stále ďalší starostovia, čo je výborné, ale aj zaväzujúce. Som rád, že prišla aj Marcela Laiferová a Jožko Golonka,“ povedal.
Sú to podľa neho ľudia, ktorí športovcov oslovujú, majú ich radi.