POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na tretích majstrovstvách sveta, ktoré sa tento rok konali v Kapskom Meste, získali mažoretky BONA z Považskej Bystrice až desať titulov. Fungujú pri Centre voľného času.
Majstrovstvá boli pre súbor výnimočné
Slovenskú republiku reprezentovali tri mažoretkové kluby. Okrem považskobystrického súboru BONA to boli aj mažoretky zo žilinského súboru Diana a sólistka z prešovského mažoretkového klubu Flowers.
„Zo Slovenska sme nevycestovali v plnej zostave, pretože to bolo veľmi náročné nielen organizačne, ale aj finančne. Boli sme však jednou z najúspešnejších reprezentácií a som veľmi pyšná, že sa nám podaril taký významný úspech,“ povedala Elena Martinková, vedúca súboru BONA.
Aj na predchádzajúcich majstrovstvách sveta či Európy sme získali veľa titulov, ale tohtoročné majstrovstvá boli pre mažoretky naozaj výnimočné.
Súbor Bona si na Slovensko priniesol šesť zlatých, tri strieborné a jednu bronzovú medailu. Z dvanástich medailí, ktoré získala reprezentácia Slovenska na majstrovstvách sveta, patrilo teda desať považskobystrickým mažoretkám.
Tréning stál za to
Počas celých majstrovstiev bolo naozaj veľa momentov dojatia. „Uvedomili sme si, že usilovný tréning stál za to. Možno sme nemali také veľké zastúpenie mažoretiek, ako býva na iných majstrovstvách, ktoré sú lokalitou dostupnejšie. O to však bola silnejšia konkurencia skupín, ktoré do Kapského Mesta vycestovali,“ uviedla Martinková.
Mažoretky z BONY sa na majstrovstvá sveta pripravovali približne jeden rok. Okrem nacvičovania choreografií zháňali finančné prostriedky a zabezpečovali všetko, čo bolo potrebné pre súťaž.
Krásny zážitok
Podporilo ich aj mesto, sponzori a rodičia, ktorí zbierali príspevky prostredníctvom dvoch percent z daní.
„Rodičia, ktorí s nami vycestovali, nám taktiež veľmi pomohli. Okrem toho, že si platili nemalé náklady, prebrali na seba veľmi veľa zodpovednosti a práce, rovnako ako aj trénerky,“ zdôraznila Martinková.
Vycestovali ako päťdesiatčlenná skupina a pôvodne mali určité obavy, keďže o Kapskom Meste sa hovorí ako o nebezpečnej destinácii. „Do žiadnej nepríjemnej situácie sme sa nedostali. Počas voľného programu sme si užili výlety, videli sme zvieratá a život v Afrike, africkú kultúru. Stihli sme si pozrieť aj tučniaky, pozorovali sme spájanie oceánov a navštívili sme Mys dobrej nádeje,“ prezradila Martinková. Kombinácia toho, že boli dievčatá úspešné a toho, našli veľa priateľstiev a zážitkov, je podľa vedúcej nenahraditeľná.