POVAŽSKÁ BYSTRICA. Koncom tohto týždňa uplynie mesiac, čo na sídlisku Rozkvet zmizla lávka pre peších. Išlo o dôležitú stavbu na ceste z najväčšieho sídliska do centra mesta. Ľudia ju využívali veľmi intenzívne.
Mesto prisľúbilo obyvateľom, že nová lávka by mohla byť hotová už polovici októbra. Práce však zatiaľ viaznu.
Nebezpečný prechod
Do redakcie nám prišiel rozhorčený mail od čitateľa. Píše, že je obyvateľom Rozkvetu a mrzí ho, ak sa na túto časť mesta zabúda. „Aj lávku nám zbúrali. Veľmi rýchlo, asi za dva dni. A nová je v nedohľadne. Chodíme po blate, tisícky ľudí. Cesta je nebezpečná. Zhora dolu smerom k pošte je to o držku, veľmi sa šmýka,“ píše obyvateľ sídliska. Chýba mu tiež chodník popri ceste, kadiaľ teraz treba chodiť.

Postup prác sa nepozdáva ani ďalším obyvateľom. „Som nespokojný, že to ešte nie je hotové. Keď bude škaredo, budeme musieť chodiť naokolo. Rozumnejšie by bolo stavať cez prázdniny,“ povedal Ľubomil Šubika, ktorý išiel zo školy so synom. Dodal, že pre dospelých to nie je až taký problém. „Ale čo deti?“ kladie si otázku mladý otec s tým, že je ťažko ich donútiť chodiť dookola a cez cestu bude prechod nebezpečný.
Róbert Kvasnica skonštatoval, že už pršalo a kratšia cesta popri lávke dolu brehom bola ťažko schodná. „Na kameňoch sa veľmi šmýka.“ Dá sa síce podľa jeho slov ísť naokolo, ale ide o príliš dlhú obchádzku. „Urobí to aj desať, pätnásť minút. A keď sa ponáhľam, je každá minúta dobrá,“ hovorí mladý muž. Dobré by podľa neho bolo, keby bol most hotový aspoň do novembra.
„Mali začať skôr. Ešte cez prázdniny,“ zhodnotila Janka Plačková. Ani termín do polovice októbra podľa nej nestihnú. Každý vraj volí najkratšiu cestu, aj keď sa dá ísť naokolo. Je to veľká okľuka.
„Keď chcem len odskočiť na poštu, aby som obišla pol mesta,“ povedala s nadsádzkou. Dodala, že so stavbou by si mali pohnúť. „Hlásili pekné dni, tak by mohli robiť až do večera. Už je to dlho, čo lávku zbúrali a akosi sa nič nedeje.“
Obavy už pri búraní
Obyvateľov zaujímalo, ako dlho budú trvať práce a kadiaľ budú chodiť, už keď objekt búrali. Bol v havarijnom stave, pri väčšej záťaži hrozil jeho pád.
„Obchádzať dookola je pre mňa problém, je to ďaleko. Tak hádam im to nebude trvať dlho a stihnú to do prvých mrazov,“ skonštatovala staršia dôchodkyňa.

Zlý posudok
Lávku muselo dať mesto odstrániť. Jaroslav Odrobiňák, ktorý robil diagnostický prieskum, zhodnotil, že objekt je v zlom stave. „Degradačné procesy na lávke znehodnotili predpínacie laná, ktoré boli skorodované takmer na nulu. Dokonca na niektorých miestach viseli z lávky. To naznačuje, že absolútne stratila svoju nosnosť,“ konštatoval Odrobiňák.
Dodal, že objekt držal len vďaka tomu, že v nosníkoch je aj klasická betonárska výstuž. Hlavne pohyb väčšej skupiny ľudí alebo ráznejšie dynamické pohyby, napríklad skákanie, mohli vyvolať kolaps. Pre zlý stav lávky odporučil statik jej uzavretie. „O odstránení rozhodol vlastník na základe toho, že je v nevyhovujúcom stave,“ povedal Odrobiňák.
Výmenu sľubovalo mesto už v lete. Procesy vypracovávania statických posudkov, projektov aj verejného obstarávania na dodávateľa prác sa však natiahli. Lávku zbúrali v polovici septembra. Prísľub vtedy bol, že nová by mohla byť hotová už v polovici októbra. Termín sa však oddialil.
Veci, ktoré sa nedali očakávať
Zástupca realizátora stavby Miloš Ščotka hovorí, že termíny dokončenia nedokáže a ani nechce predpovedať. Vyskytli sa však veci, ktoré nemohli na začiatku predpokladať.

„Keď sme lávku začali sanovať, uvažovalo sa, že pôvodné pätky využijeme na stavenie novej. Celé sa však rozpadli a museli sme ich robiť nanovo,“ zdôvodnil zdržanie prác Ščotka. Proces výstavby nových však trvá. „Minimálne mesiac. Teraz už sú hotové a musia nejaký čas schnúť. Potom nakotvíme novú lávku,“ dodal Ščotka.
Po vybetónovaní pätiek nebude podľa Ščotku na stavbe dva týždne žiadny pohyb. „Ale nie preto, že by sme nechceli robiť. Bude to preto, že betón musí vyschnúť,“ zdôvodnil. Na pripomienku, či by sa nedalo robiť denne aj dlhšie, reagoval , že by mohli byť od obyvateľov pripomienky na vyrušovanie.
„Ale ak mám odpovedať priamo, z môjho pohľadu nie. Myslím si, že sa robí, čo sa robiť malo. Všetko chce svoj čas a ten sa nedá urýchliť ani oklamať.“
Termín
Lávku dokážu stavbári osadiť za jeden deň.
„Ak nepríde výrazná zmena počasia alebo iné komplikácie, do konca mesiaca by mala byť hotová. Už ju vyrábajú, “ povedal Miloš Ščotka.
Pripomenul ešte, že aj pri výrobe lávky museli čakať do momentu, pokiaľ sa bude dať reálne zamerať podľa objektov, ktoré vybetónovali. „Všetko robíme tak, aby sme nemuseli cestu odstaviť na dlhšiu dobu ako jeden až dva pracovné dni,“ hovorí Ščotka. Podmienkou mesta bolo, aby sa čo najmenej obmedzila doprava.
Dodal ešte, že neočakávané práce si vyžiadajú aj navýšenie prostriedkov na realizáciu.
Aká bude nová lávka?
Na betónové stĺpy, ktoré teraz stavbári urobili, pôjdu ešte oceľové, na ktorých bude lávka zavesená. „Bude celá zo železa. Pochôdzna časť bude betónová a na nej špeciálny protišmykový nástrek. Zábradlie bude zo železa a náter na ňom by mal vydržal minimálne dvadsať rokov,“ povedal Ščotka.
Z mesta prišla požiadavka, či by nevedeli zakomponovať do stavby aj osvetlenie. „Spravíme predprípravu, aby sa dalo dorobiť. Určite však nie do 30. októbra,“ povedal Ščotka. S nadkrytím lávky sa v pôvodných projektoch neuvažovalo a neuvažuje sa ani teraz. Problém by bol hlavne v zimných mesiacoch s údržbou, keď by na nadstrešenie napadol sneh. Padať by mohol aj dole na cestu, čo by nebolo bezpečné. ⋌