TRENČÍN. Termín útlmu ťažby uhlia na hornej Nitre by mohol byť známy o niekoľko mesiacov. Odhaduje to Ladislav Šimko, riaditeľ odboru priorít Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Povedal to v stredu 17. októbra na úvodnom mítingu k transformácii regiónu na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).
Spolupracujú s expertmi Európskej komisie
Stretnutie na pôde TSK sa po prvý raz uskutočnilo za účasti expertov Európskej komisie, ktorá ich vybrala a financuje ich. Účelom technického mítingu bolo dohodnúť si postup, akým spôsobom bude prebiehať proces prípravy akčného plánu.

„K dnešnému dňu je už urobená analýza celého akčného plánu prechodu z uhlia na hornej Nitre. Na základe akčného plánu, kde je šesť prioritných osí, sa spoločne s expertmi Európskej komisie budú definovať a hodnotiť projekty," povedal predseda kraja Jaroslav Baška s tým, že dodnes zaslalo celkovo 80 projektov zameraných na premenu uhoľného regiónu viacero spoločností z regiónu hornej Nitry, vrátane miest, obcí, Trenčianskeho samosprávneho kraja a ministerstiev.
Projekty zacielené na využitie svojich zamestnancov vypracovali aj Hornonitrianske bane Prievidza. Prioritami premeny regiónu sú podľa Bašku najmä investície do cestnej infraštruktúry a modernizácie železničnej dopravy. Potrebný bude aj príchod nových firiem, ktoré vytvoria pracovné miesta.
Ako upozornil, úlohou pracovného tímu a expertov bude nájsť odpovede na otázky, ako bezpečne odstrániť nedostatky po ťažbe uhlia, i na to, aký vplyv bude mať ukončenie ťažby na energetiku. Za úspešný transformačný plán uhoľného regiónu bude považovať taký, po ktorom si nájde prácu aj posledný miestny baník. Transformačný plán chcú predostrieť vláde do pol roka.
„Verejné hodnotenie projektov by malo byť v novembri a ja pevne verím, že niekedy začiatkom budúceho roka budeme môcť predostrieť aj akčný plán, aj s termínmi, úlohami, harmonogramami, akým spôsobom celý proces transformácie urobiť,“ doplnil Baška s tým, že vláda SR by sa akčným plánom mohla zaoberať na jar.
Uhoľných regiónov je v Európe viac
Podľa Ladislava Šimka je transformácia hornej Nitry úlohou, na ktorej od februára pracujú okrem špeciálne zriadenej pracovnej skupiny aj skupiny fungujúce v regióne.

„Stanovili sa hlavné priority a ciele na dopracovanie vážnych tém, ako je zabezpečenie vykurovania regiónu po ukončení ťažby a nefunkčnosti Elektrárne Nováky, zabezpečenie zamestnanosti a kvality života, sociálnych istôt, plus riešenie environmentálnych dopadov,“ ozrejmil Šimka.
Cieľom Európskej únie je podľa jeho slov v rámci transformácie Energetickej únie a znižovania uhlíkovej stopy aj obmedzenie vyprodukovanej energie z ťažkouhlíkových zdrojov.
Región hornej Nitry je jedným z viacerých na území Európy, ktorý rieši alebo bude riešiť svoju budúcnosť po ukončení ťažby uhlia. Podobné regióny sa nachádzajú v Grécku, Nemecku a Poľsku, procesom transformácie už prešli uhoľné regióny v Belgicku a Francúzsku.
Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) zatiaľ platí do roku 2030, minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) naposledy hovoril o skrátení termínu o päť až sedem rokov.
Predstavitelia Hornonitrianskych baní Prievidza však deklarovali, že ťažba uhlia nie je naviazaná na VHZ a sú pripravení prispôsobiť ťažbu novým podmienkam.