PÚCHOV. Mestom už druhý týždeň rezonuje informácia, že na adrese mestského úradu je na trvalý pobyt prihlásených 619 oprávnených voličov. Sto dvadsaťšesť z nich sú cudzinci s rovnakým právom voliť. Zároveň s touto informáciou sa medzi obyvateľmi šíri obava, že ho využijú v prospech konkrétneho kandidáta na post primátora. V posledných voľbách rozhodlo o víťazovi necelých šesťdesiat hlasov. V situácii, keď sa o post primátora uchádza až deväť kandidátov, by mohol zohrať rozhodujúcu úlohu aj polovičný počet.

Cudzinci voliť môžu
Cudzincom s trvalým pobytom v Slovenskej republike, aj na adrese mestského úradu, zákon právo voliť a byť volený zaručuje. Dĺžka pobytu pritom nehrá žiadnu úlohu.
„Porovnal som si počty cudzincov, ktorí mohli u nás voliť v roku 2014, a, samozrejme, je tam nárast oproti tomuto roku, ale v porovnaní s nárastom oproti roku 2017, kedy boli voľby do vyšších územných celkov, a dnes, je tento počet zanedbateľný,“ hovorí Peter Bílik, predseda mestskej komisie pre verejný záujem. „Dokonca, ak nemám nepravdivé informácie, tento počet voliacich cudzincov klesol. V tomto smere by som šíriace sa fámy a dohady nepovažoval za relevantné a pravdivé,“ dodal.

Zákon verzus etika
Ak pôjde voliť v konkrétnom obvode s voličskou základňou okolo tisíc voličov 126 cudzincov, aj pri päťdesiatpercentnej volebnej účasti domácich by predstavovali silu, ktorá by mohla rozhodnúť o výbere poslanca. „Zákon hovorí, že voliči volia v okrskoch podľa trvalého pobytu,“ vysvetľuje Daniela Luhová, predsedníčka mestskej volebnej komisie.
Kým pri Púchovčanoch, ktorí adresu mestského úradu využívajú, je jednotná účasť nereálna, cudzincov môže naopak spájať napríklad spoločný zamestnávateľ. Rovnako by ich hlas mohol významne premiešať poradie primátorských kandidátov.
V ktorom obvode budú cudzinci voliť
Navyše v uznesení o určení počtu poslancov a o utvorení volebných obvodov, ktoré poslanci schválili v septembri, nebola adresa mestského úradu pridelená ku konkrétnemu volebnému obvodu. Právne oddelenie adresu nikam nezaradilo. Na tento nedostatok upozornila mesto až mestská volebná komisia 3. októbra. Primátorom podpísané uznesenie priraďujúce spomenutú adresu ku konkrétnemu volebnému obvodu mesto zverejnilo až o dva týždne. „Primátor o tomto nemôže rozhodnúť,“ uviedla v stanovisku predsedníčka MVK Daniela Luhová.
„Mali dosť času na to, aby od 3. 10. až do 16. 10. zvolali mestské zastupiteľstvo, ktoré je jedine oprávnené zaradiť nezaradenú adresu,“ doplnila Luhová. Mestská volebná komisia vzniknutú situáciu posunula na posúdenie vyššie. Štátna volebná komisia sa podnetom zaoberala 25. októbra. „Volebné obvody a počet poslancov obecného zastupiteľstva v nich určí a zverejní obecné zastupiteľstvo v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb,“ konštatovala komisia v uznesení. Štátna komisia zároveň zdôraznila, že je potrebné zabezpečiť možnosť výkonu aktívneho volebného práva všetkých obyvateľov obce.
Osie hniezdo
Šíriace sa reči, že cudzinci môžu rozhodnúť o úspechu či fiasku, najviac zneisťujú primátorských kandidátov. „Podľa mňa je to veľmi nešťastné, že cudzinci, ktorí nemusia ovládať ani reč, môžu voliť, ale taká je európska legislatíva,“ povedal Pavol Crkoň.
„Pokiaľ ide o cudzincov, ak je to pravda, treba zavolať masmédium s celoštátnou pôsobnosťou a informovať o účelovom prihlasovaní cudzincov na trvalý pobyt, tiež podať podnet na ústrednú volebnú komisiu, na prokuratúru pre pokus o ovplyvňovanie volieb,“ vyjadril sa Michal Bizoň. Na otázku rizika, že cudzinci môžu ovplyvniť výsledky volieb, reagovala tiež Katarína Heneková. „Toto právo mali aj pred 4 rokmi, aj pred 8 rokmi. Verím, že máte svoje tvrdenia podložené aj číselne a faktami, a že nejde iba o domnienky smerujúce k diskreditácii mojej osoby.“ V otázke zmienka o tom, komu by mohli hlasy pomôcť, nebola.
Uznesenie štátnej komisie dostali poslanci do svojej elektronickej pošty. Ak sa aj stretnú, otázkou je, či potrebnú zmenu v organizácii volebných obvodov ešte môžu prijať. Termín na utvorenie volebných okrskov stanovený rozhodnutím predsedu národnej rady vypršal 11. septembra. Štátna komisia postúpila podnet ministerstvu vnútra, ako príslušnému orgánu. Existuje riziko, že neúspešní kandidáti sa obrátia na Ústavný súd so sťažnosťou na nezákonný priebeh volieb.