PAPRADNO. Miest na pochovávanie bolo v Papradne málo. Zuzana Burdejová z obecného úradu dodáva, že nájomné zmluvy sa uzatvárali aj dopredu, to znamená, že si ľudia kupovali hrobové miesta ešte za svojho života. „Tie však neboli vyznačené v programe a de facto nám úplne zaplnili cintorín.“ Situáciu museli stabilizovať a dočasne obmedziť objednávanie hrobových miest.

Rozšírenie cintorína
Veľkou pomocou bola revízia celého cintorína, ktorá umožnila zmapovať miesta, ktoré môžu využiť na pochovávanie. Obec rozšírila cintorín. „V rozšírenej časti cintorína je k dispozícii takmer 150 dvojhrobov, 160 jednohrobov plus detské hroby a počítame aj s urnovými miestami,“ spresnila Burdejová. Rozšírenie cintorína, ktoré zahŕňalo najmä majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov, hydrogeologický posudok, oplotenie pozemku, osvetlenie či vybudovanie prístupových komunikácií hradila obec zo svojho rozpočtu a z rezervného fondu. „Náklady presiahli 115-tisíc eur. Dôležité je si však uvedomiť, že ide o kapitálovú investíciu, ktorá na desaťročia vyriešila problém, s ktorými sa mnohé samosprávy v súčasnosti boria,“ povedala Burdejová.
Poriadok musí byť
Správa cintorína je od apríla minulého roka v rukách obce. „Máme väčšiu kontrolu nad vyznačovaním hrobových miest. Okrem toho novú časť v žiadnom prípade nechceme nechať na svojvôľu pohrebných služieb, ktoré často nerešpektujú pokyny obce, preto tam umiestnime aj vodiace obrubníky, ktoré okrem iného pomôžu zabezpečiť pravidelné rozostupy medzi hrobmi a umožnia aj udržať dostatočnú šírku chodníkov.“ Pri nedodržaní pokynov budú postupovať nekompromisne. Veria však, že k tomu nebude dochádzať. „Ľudia si vo väčšine prípadov uvedomujú, ako vyzerá starý cintorín a myslím, že by neboli radi, keby sa situácia opakovala aj v novej časti,“ informovala Burdejová. K dispozícii je aj prístupová cesta pre motorové vozidlá okolo farskej záhrady na rozšírenú časť pohrebiska, rovnako ako cesta okolo domu smútku. „Tá je však určená pre peších návštevníkov. Pretože je cintorín v kopcovitom teréne, plánujeme zvýšiť ich bezpečnosť aj novým zábradlím,“ dodala Burdejová.

Novinky aj plány do budúcnosti
Najväčšou novinkou bude na cintoríne urnová stena. „Pribudnúť by mali aj lavičky, ktoré doteraz boli iba v okolí domu smútku.“ V Papradne by radi využili aj moderné technológie v evidencii hrobových miest a ich označovaní. Rovnako zvažujú nadviazať na trend, ktorý sa stáva bežným v západných krajinách. „Ide o návrat k prírode. Prednosť by malo využívanie prírodných materiálov, neuzatváranie hrobov poklopmi, čo by malo okrem estetickej funkcie výrazne zvýšiť kvalitu životného prostredia a znížiť náklady na odpadové hospodárstvo.“