Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Príďte voliť. Len vy rozhodnete, kto bude poslancom

Do Milochova sa presťahoval s rodinou pred dvomi rokmi. Po obci nechodí so zatvorenými očami, ale citlivo vníma, čo sa okolo neho deje. Čo sa zmenilo, aby sa obyvateľom žilo lepšie. Verí, že k zmene dôjde po novembrových voľbách. Rozhovor poskytol kandidát na poslanca Milochov a Orlové Jozef Jacek.

Čo ovplyvnilo vaše rozhodnutie kandidovať?

- Úlohu zohrala všímavosť. Už niekoľko rokov sa v Milochovoch
a v Orlovom nič nezmenilo. V Hornom Milochove chýba vybavenie pre mamičky a deti, staré ihrisko je zanedbané, rodičia sa nemajú kde stretávať. Nehovoriac o tom, že táto časť je bez kultúrneho domu. V mestských častiach sa toho deje veľmi málo, tak chcem trochu posunúť rozvoj a doplniť, čo obyvateľom najviac chýba.

Čo je vo vašom volebnom programe kľúčové?

- Primárny bod mojej kampane by som jednoznačne formuloval na mladých ľudí a rodiny, ktoré treba prilákať do našich mestských častí. Aby sa o ne zaujímali a rozvíjali ich. Mladí ľudia tu postavia nehnuteľnosti, čo sú ďalšie dane pre mesto. Preto je potrebné zveľadiť prostredie, čiže vybudovať detské ihriská a kultúrne strediská. Samozrejme, veľmi dôležitá je infraštruktúra. Súčasné cesty miestami pripomínajú tankodróm.

A zmeniť to ide. Zoberme si napríklad Dolný a Horný Moštenec, kde poslanec za tieto časti dokázal získať skoro milión eur. Prečo to nejde u nás?

Chcete dosiahnuť, aby sa Milochov a Orlové rozvíjali. V čom konkrétne?

- Určite je toho viac, preto spomeniem aspoň to, čo je podľa mňa najdôležitejšie. Chýba tu napríklad kanalizácia. V Milochove je potrebné vyasfaltovať cesty, pretože prístupová komunikácia je v zlom stave. Viem, že sa stavia železnica a cesta patrí pod Trenčiansky samosprávny kraj. Ale pri rokovaniach so železnicou je podľa mňa potrebné aj stanovisko obyvateľov tejto časti.

Dobre na tom nie je ani Orlové, kde sú bočné prístupové cesty k hlavnému ťahu v zlom stave. Okrem toho, v tejto časti je už dvadsaťročný problém, na ktorý sa stále zabúda, a to, že chýba kultúrny dom.

Akcie, ktoré sa v tejto časti organizujú, musia byť väčšinou v lete, lebo nie sú priestory, kde by sa mohli robiť v inom ročnom období. Nanajvýš v materskej škole, čo nie je veľmi vyhovujúce. A vedľa nej je detské ihrisko, ktoré nezodpovedá súčasnému štandardu.

Kultúrny dom postavili v Orlovom ešte otcovia a dedovia. Čo sa s ním stalo?

- Za podivných okolností sa dostal do súkromných rúk. Pokiaľ získam dostatok hlasov pri mojej kandidatúre za poslanca do mestskej časti Milochov a Orlové, otvorím kauzu, ako to bolo s kultúrnym domom a bývalým obchodom, ktoré Orlovci postavili v rámci osobného voľna bez nároku na finančnú odmenu. Tieto budovy mali doposiaľ slúžiť občanom Orlového, no po novembri 1989 sa za zvláštnych okolností dostali do iných rúk.

Týchto transakcií sa zúčastnili aj konkrétni občania Orlového. Práve občanov, ktorí sa na tom podieľali, sa budem verejne pýtať, akým právom si dovolili predať niečo, čo nepostavili a nevybudovali. Taktiež budem zisťovať, kam zmizli peniaze z predaja. Otvorím verejnú diskusiu, aby sa k tomu vyjadrili aj občania Orlového, ktorých sa to priamo týka.

Čo by bolo potrebné pre zrealizovanie výstavby kultúrneho domu?

- V prvom rade otvoriť tému na mestskom zastupiteľstve, aby o nej poslanci rokovali. Ja som následne ochotný dať do toho všetko. Pôjdem na ministerstvo, samosprávny kraj, budem sa snažiť využiť všetky dostupné fondy. Veľa mojich kritikov hlása, že v súčasnosti nie sú na to peniaze, nie je miesto. Zaoberám sa myšlienkou, ktorú mi dal priateľ. V súčasnosti Orlové prišlo o niektoré parcely.

Tak to otvorme a pátrajme, či sa to dá zvrátiť. Osobne si myslím, že Orlové by takýto kultúrny stánok malo mať. Je tam najväčší príliv ľudí, rozmáha sa individuálna bytová výstavby. Preto je mojím cieľom, aby sa tam postavil kultúrny dom a vytvorilo aj prostredie pre mladé rodiny
s deťmi.

Odkiaľ by ste našli na tieto aktivity prostriedky?

- V prvom rade musím povedať, že nechcem časti rozdeľovať. Keď príde investícia do jednej časti, musí ísť aj do druhej, čiže aj do Milochova, aj do Orlového. Informoval som sa na ministerstve dopravy a rozvoja. Tam mi povedali, že sa spúšťa ďalší projekt, ktorý bude priamo cielený na mladých ľudí, mladé rodiny, výstavbu rôznych športovísk. Použiť sa bude dať aj na rozvoj kultúry a práve odtiaľ by sme mohli získať finančné prostriedky.

Informoval som sa aj na Trenčianskom samosprávnom kraji, aké projekty by sa mohli spúšťať. Aj preto je celá moja kampaň je zameraná na rôzne vízie v rozvoji, lebo chcem ľudí upozorniť, že veci sa dajú zmeniť.

Máte prehľad o realitách, doma ste aj v stavebníctve. Ako vidíte víziu zastavanosti obce v budúcnosti? Sú plochy, ktoré by sa dali využiť na individuálnu bytovú výstavbu?

- Je to jeden z bodov môjho volebného programu. Považská Bystrica patrí medzi samosprávy s najdlhším schvaľovaním zmien v územnom pláne. Sám som si tým prešiel. My máme možnosť, alebo ak chcete šťastie, že Orlové alebo Milochov budú v budúcnosti z realitného hľadiska najvyhľadávanejšou lokalitou na bývanie.

V Milochove to vyplýva z toho, že keď sa dokončí železnica a preložia sa pozemky, ktoré sú zatiaľ zablokované zákonom, môžu sa zmeniť po vyňatí z pôdneho fondu na stavebné pozemky. Lákavé na výstavbu je aj Orlové, a to nielen pre solventných ľudí, ale aj ostatných, pretože priamo v meste už niet kde stavať. Z oboch častí je centrum mesta veľmi rýchlo dostupné, hoci v Milochove to teraz komplikuje výstavba železnice, ale po jej dokončení sa situácia zmení.

Výstavba nových domov súvisí aj s budovaním infraštruktúry. Je to realizovateľné?

- Prístupové cesty sa robia formou väčších projektov. Sám som taký projekt robil v Orlovom, kde sme cestu museli vybudovať a zaasfaltovanú sme ju odovzdali mestu. Nemyslím, že by investori takúto možnosť odmietli. Platí to aj v prípade kanalizácie či elektriny.

Ktoré oblasti sú najpálčivejšie?

- Medziľudské vzťahy sú dosť naštrbené. Dopomohlo k tomu aj to, že niektoré mestské časti akoby sa kvázi odčleňovali. Mali by sme tvoriť jednu komunitu. Nie je mi napríklad jasné, keďže som sponzor, ale aj účastník plesov, prečo tam nie sú obyvatelia Orlového. Prečo nie sú prizvaní, prečo nechodia na tieto akcie, keď nemajú svoj kultúrny stánok? Ľudí treba spájať, nie rozdeľovať. K tomu pomôžu akcie cez leto vo všetkých častiach mesta, pretože na nich sa ľudia uvoľnia, dokážu medzi sebou viac komunikovať. Preto plánujem zorganizovať súťaž o putovný pohár.

Avizovali ste, že v prípade zvolenia by ste sa vzdali poslaneckej odmeny.

- Áno, mám to aj vo volebnom programe, že nebudem alibista, ktorý si svoj plat ponechá, ale ho darujem sociálne slabším rodinám, prípadne pôjde na materské školy. Neopovrhujem ním, ale som ochotný podeliť sa oň v rámci Milochova a Orlového.

Čo by sa dalo robiť inak? Lepšie ako doteraz?

- Predĺženou časťou mesta sú výbory mestských častí. Treba tam mať ľudí, ktorí chcú robiť, hľadať cesty, ako to ide, nie ako to nejde. Keď sa nejaká myšlienka otvorí, nebudú ju hneď zatracovať, ale komunikovať o nej, a keď to bude len trochu možné, pôjdu aj do jej realizácie. Nálada v mestských častiach je zlá, našu časť nevynímajúc. Dokonca niektorí hovoria o rozhádanom Milochove. Ja ho nepovažujem za rozhádaný. V politike je bežné, že sa otvárajú niektoré témy, ktoré sú niekomu nepríjemné. Nemôžeme predsa zatvárať oči pred vecami, ktoré občanovi ubližujú.

Ja netvrdím, že som dokonalý, že všetko spravím na jednotku, ale dám si poradiť. Preto vyzývam všetkých ľudí, ak budem zvolený za poslanca, privítam hocikoho, kto má chuť pracovať. Pri kultúrnych akciách dám napríklad priestor domácim umelcom, nech sa realizujú.

Ako vnímate šport, ktorého ste sponzorom?

- Je smutné, že skončila mestská hokejbalová liga, pretože z našich mestských častí to bolo gro hráčov. Milochov má dva tituly z tejto mestskej ligy. Tento rok sa nestihne, ale na budúci rok sa chcem zaslúžiť o to, aby sme opätovne ligu rozbehli. Budem robiť všetko preto, aby som mužstvá dokázal priviesť späť, lebo už hrajú v Bytči a v Žiline. Aby som v našej časti oživil záujem o hokejbal. Vo vianočnom období pripravujem detský vianočný hokejbalový turnaj.

Podporovať chcem aj záujmové krúžky pre deti. Určite budeme rozvíjať aj skupinové športy, pretože v Milochove sa hrá len pingpong. Pritom tu máme úspešného atletického trénera, skvelých futbalistov, takže môžeme založiť futbalové mužstvo.

Ako by ste rád videli Milochov a Orlové o štyri roky?

- V prvom rade by som chcel vidieť usmiatych a spokojných občanov, ktorí radi prídu na náš ples. Rád by som tam videl ľudí, zo všetkých mestských častí, ako ozajstných priateľov. Rád by som videl na cestách nové asfaltové povrchy, nové chodníky, ihriská, nový kultúrny dom. Tieto vízie ma posúvajú dopredu. Či sa však naše časti zmenia počas nastávajúcich štyroch rokov, majú v rukách občania. Len oni môžu rozhodnúť o tom, kto bude ich poslancom. Preto vyzývam všetkých: príďte voliť 10. novembra.

Objednávateľ: Jozef Jacek, Milochov 300

Dodávateľ: Petit Press, a.s. Lazaretská 12 Bratislava

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 9. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 24 632
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 396
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 717
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 266
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 614
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 559
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 151
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 905
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 813
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 683
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Komunálne voľby Považie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Premiér: Minister školstva má naplánovať, ako vrátiť deti do škôl od 7. decembra

Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Premiér: Od plánu plošného testovania budúci víkend sa zatiaľ upúšťa

Zdá sa, že celoplošné testovanie cez mikulášsky víkend nebude.

Premiér Igor Matovič.

Situácia v bystrickej nemocnici je vyhrotená, v karanténe je 53 pracovníkov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je momentálne vyhrotená situácia, v karanténe je aktuálne 53 pracovníkov.

Najrýchlejší poštár. Holuby ohrozujú dravce, hovorí Luhový

Poštový holub bol v minulosti najrýchlejším prostriedkom na prenos správ. Teraz sa využíva najmä na športové účely. Úspechy dosahuje MIROSLAV LUHOVÝ z Púchova.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Už ste čítali?