Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Ľudí chcem spájať, nie rozdeľovať

Je Dubničanom takmer 40 rokov, z toho 4 roky poslancom mestského zastupiteľstva.

Ako skúsený manažér citlivo vníma problémy, ktoré rezonujú naprieč spoločenským spektrom. Jeho ambíciou je zasadiť sa o pokrok v oblasti transparentnosti, vzájomného rešpektu a úcte. Byť primátorom, ktorý ľudí spája, nie rozdeľuje. Hovoríme s kandidátom na primátora mesta Dubnica nad Váhom Ing. Róbertom Rafajom.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta Dubnica nad Váhom?

- V Dubnici nad Váhom žijem od roku 1979 a sledujem, ako sa mení jej priemysel, štruktúra obyvateľstva, jeho potreby a požiadavky na občiansku vybavenosť či životná úroveň. Po dlhých diskusiách so svojimi kolegami z neformálnej občianskej iniciatívy „Máme radi Dubnicu“ som sa rozhodol kandidovať na primátora mesta, aby sme zmenili život v našom meste k lepšiemu, aby sa naštartovali procesy ktoré nám stagnujú, začali riešiť veci a problémy ktoré sa dlhodobo neriešia, či ignorujú, resp. súčasné vedenie mesta ich nepovažuje zo svojho subjektívneho hľadiska za podstatné.

Súčasne však chceme pokračovať v rozbehnutých procesoch, ktoré sú nášmu mestu prospešné a postupne pozitívne pôsobia na kvalitu života našich občanov. Preto sme spolu s kandidátmi na poslancov do MsZ z občianskej iniciatívy „Máme radi Dubnicu“ zostavili volebný program na nasledujúce obdobie,
v ktorom chceme uplatniť naše odborné predpoklady v prospech jeho občanov.

Ktoré body svojho volebného programu považujete za najdôležitejšie, kľúčové?

- Za kľúčové body programu považujem najmä efektívne nakladanie so zdrojmi rozpočtu a zavedenie verejného systému kontroly. Ako občan a zároveň predseda ekonomickej komisie pri MsZ som presvedčený, že občania si nezaslúžia byť zavádzaní. Naopak, zaslúžia si transparentné informácie a to nie len o rozpočte mesta, ale aj financovaných organizáciách zriadených mestom.

Nemenej dôležité sú aj ďalšie body nášho programu, ktoré sa dotýkajú kvality mestskej infraštruktúry a občianskej vybavenosti, rovnakého prístupu k financovaniu športových, kultúrno-vzdelávacích a spoločenských organizácií či komunít. Zámerom je tiež vybudovať na MsÚ klientske centrum, aby občan pri riešení akejkoľvek svojej žiadosti nemusel hľadať tie „správne dvere“, vyriešiť zásadné nedostatky verejného priestoru najmä (no nielen) Dubnického námestia, ktoré ohrozuje zdravie občanov a neslúži im podľa pôvodných očakávaní.

Aká je vaša vízia mesta povedzme o štyri roky, v akom ohľade by malo napredovať?

- Pokrok nastane najmä v oblasti transparentnosti, vzájomného rešpektu a úcte, keďže mesto, jeho volení zástupcovia a zamestnanci majú slúžiť občanom a nie naopak.

Každý Dubničan vníma špecifické problémy svojho sídliska, ako napríklad - akútny nedostatok parkovacích stojísk napriek pribúdajúcim parkovacím plochám, nedostupnosť služieb vo vysunutých sídliskách či častiach mesta (pošta, bankomaty, MHD). Uvedomelý Dubničan vníma aj celomestské systémové problémy, ako postupné znižovanie zelených plôch či drevín, neefektívne vynakladanie prostriedkov mesta, nedostatočnú mieru čerpania dostupných prostriedkov, uzavretosť mesta z hľadiska poten­ciálnej spolupráce s okolitými obcami a mestami na projektoch, ktoré môžu mať potenciál rozvoja pre širší región.

Do roku 2022 chcem byť primátorom mesta, ktoré efektívne využíva podporu rozvojových fondov EÚ v prospech občanov, mesta otvorenému spolupráci a komunikácii s občanmi a podnikateľským prostredím, aby bolo moderným mestom s prvkami smart infraštruktúry. Dubnica nad Váhom bude vnímavým, bezpečným, zeleným a úspešným mestom, mestom spokojných ľudí a šťastných detí!

Čo pre vás mesto Dubnica nad Váhom znamená?

- Dubnica nad Váhom pre mňa znamená veľmi veľa! S mojou manželkou Ľubomírou tu žijeme už 39 rokov a spolu sme vychovali dvoch synov. Poznám v Dubnici nad Váhom veľa dobrých, úprimných a empatických ľudí, ktorí neváhajú nezištne pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú – sociálne slabším skupinám či jednotlivcom alebo tiež nevinným zvieratám. Dubnica nad Váhom je mesto, ktorého som hrdým občanom.

Prečo práve vás by si mali obyvatelia zvoliť za svojho primátora?

- Dôvodov je viac, ktoré nebudem menovať, pretože nevediem útočnú kampaň! Na otázku ale odpoviem inak: chcem byť primátorom, ktorý reprezentuje a najmä spolupracuje, spája – občanov, poslancov, zamestnancov mestského úradu, mestských organizácií, či okolité obce, čo je „artikel“, ktorý v súčasnosti nášmu mestu chýba. Tento nedostatok výrazne pociťujú tak občania, ako aj poslanci pri rozhodovacích procesoch, keď sa sami nevedia dohodnúť. Chýba im totiž líder, ktorí má schopnosť ich spojiť – podotýkam – pre dobrú vec, a nie ich rozdeľovať.

Aké je podľa vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?

- Ako dlhoročný manažér viem, že určenie priorít jednotlivým strategickým úlohám, témam či problémom je dôležité! Jedna vec je však môj osobný pohľad, druhá vec, a tá podstatnejšia je pohľad občanov, s ktorými budem spolupracovať!

Viem pomenovať súbor nedostatkov, ako je absencia mestských nájomných bytov, ktorá nepriamo spôsobuje nedostatok disponibilných pracovných síl pre zamestnávateľov v regióne, nefunkčné a zdravie ohrozujúce námestie, nedostatočná podpora mobility občanov – chýbajúca funkčná MHD, nevhodné
a nekoncepčné riešenie statickej a dynamickej dopravy, či chýbajúce funkčné bezbariérové verejné toalety v centrálnej časti mesta. Mohli by sme ale o negatívach nášho mesta rozprávať ešte veľa.

Aké by mali byť investičné priority mesta z pohľadu najbližších štyroch rokov?

- Vyriešiť nedostatky námestia a vdýchnuť mu nový koncept, charakter, ktorý mu prináleží. Vybudovať v jeho bezprostrednom okolí funkčné a udržiavané bezbariérové sociálne zariadenie, spustiť aktivity súvisiace s výstavbou nájomných bytov, mobilitou Dubničanov (MHD, spájanie mestských častí mesta), spustiť aktivity súvisiace s výstavbou voľno-časového a športového zázemia (mestské cyklotrasy, mestská plaváreň, multifunkčná športová hala v mč. Prejta), rekonštrukcia niektorých mestských športovísk.

Z hľadiska dopravy hovoríme o obchvatoch mesta, parkovacej politike a súvisiacich investíciách, rešpektujúc súčasné trendy a princípy ochrany životného prostredia pre budúce generácie. Ja spolu s mojimi kolegami, kandidátmi na poslancov do MsZ dnes nemôžeme rozhodovať za občana. Občan má vlastné priority a tieto sa zaväzujeme rešpektovať vo svojich rozhodnutiach.

Musím však upozorniť, že mesto nie je v takej kondícii, aby mohlo realizovať všetky investičné akcie súbežne. Tieto budú realizované postupne, niektoré uskutočníme v najbližšom období, resp. počas volebného obdobia, iné rozpracujeme a spustíme prípravné aktivity. Ktoré to však budú, ukážu požiadavky občanov a triezvy úsudok tých, ktorí
o tom rozhodujú – poslanci mesta.

Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?

- Našou schopnosťou vedieť sa inšpirovať úspešnými a funkčnými riešeniami, sledovaním a následným uspokojovaním požiadaviek občanov využívajúc poznatky best practice (najlepšia skúsenosť), posilnením podporného tímu, ktorí sa bude systematicky venovať problematike mestského urbanizmu a konceptov s prioritami, ako sú trvalo udržateľný rozvoj, zelené mesto, spokojný občan.

Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?

- Mesto musí pre zabezpečenie rozvoja a zamedzenie jeho stagnácie vytvárať také podmienky, ktoré umožnia jeho obyvateľom pracovať v meste,
v ktorom žijú, aby nemuseli dochádzať za prácou do vzdialenejších miest alebo v najhoršom prípade migrovať za prácou do väčších mestských oblastí, prípadne do zahraničia.

Za posledných 10 rokov prišla Dubnica nad Váhom aj z titulu migrácie o približne 2000 obyvateľov. Musíme si uvedomiť, že ľudské zdroje sú
v meste aj v okolí vyčerpané a bez ponuky dostupného bývania, napríklad formou mestských nájomných bytov, zvýšenou podporou IBV (individuálnej bytovej výstavby) a HBV (hromadnej bytovej výstavby) nie je možné pritiahnuť, resp. udržať obyvateľov v meste a zabezpečiť tak disponibilné zdroje pre lokálnych zamestnávateľov.

Musíme si tiež uvedomiť, že lokálna ekonomika a tvorba hodnôt je motorom rozvoja regiónu. Ak ju nepodporíme – vystavujeme sa riziku stagnácie, čomu musíme zabrániť. Spolu s tímom spolupracujúcich poslancov budeme vytvárať zázemie a podmienky pre kvalitný život tak, aby sa ľudia do Dubnice nad Váhom vracali, a nie z nej utekali.

Pevne verím, že obyvatelia Dubnice nad Váhom majú zdravý úsudok a svoj hlas odovzdajú tím, ktorí sú ochotní vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a venovať svoj čas občanom a rozvoju nášho mesta. Spolu s kandidátmi na poslancov do MsZ zoskupených v iniciatíve „Máme radi Dubnicu“ sme silný team, ktorý nedáva prázdne sľuby, ale zaväzuje sa k hmatateľným výsledkom!

Objednávateľ: Ing. Róbert Rafaj, Dubnica nad Váhom

Dodávateľ: Petit Press, a.s. Lazaretská 12 Bratislava

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 6. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 7. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 8. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 9. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 10. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 3. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 4. OMV otvára novú čerpaciu stanicu v Liptovskom Mikuláši
 5. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 6. Rádio Košice počúva každý tretí Košičan
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Šperk, ktorý sa neodkladá do šperkovnice
 9. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 10. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 14 292
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 139
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 283
 4. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 882
 5. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 9 063
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 7 971
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 7 474
 8. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 264
 9. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 7 175
 10. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 122

Téma: Komunálne voľby Považie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

FOTO: V Lúkach bolo veselo, stretli sa tu heligonkári

Na tradičnim podujatí padli aj dva zaujímavé sľuby richtárov.

Bábätká z považskobystrického regiónu

Fotografie bábätiek z považskobystrickej a trenčianskej pôrodnice.

Ilustračné foto.

Na priehradu priletel zriedkavý hosť

Na Slovensku prebehlo zimné sčítanie vtáctva. V regióne zaznamenali aj vzácne druhy.

Dvojgólové vedenie Dubnici na Spiši nestačilo

Slovenská hokejová liga pokračovala zápasmi v skupinách.

Dubničanom (v bielom) v Sp. N. Vsi nestačilo na výhru ani dvojgólové vedenie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prišli za lyžovačkou, autobusu sa nedočkali

Problém s dopravou mali aj ľudia smerujúci do lyžiarskych stredísk.

Údajný mafián sa skrýval na Orave v Tvrdošíne, pracoval na stavbách

Henrich Sz., na ktorého bol vydaný európsky zatykač, sa do rúk polície vydal dobrovoľne.

FOTO: Míting kotlebovcov rozdelil Kysuckonovomešťanov

Policajti so psami sa postavili smerom k odporcom ĽSNS. Pripomína mi to Nežnú revolúciu, keď tĺkli študentov, hovorí obyvateľka.

Vybrali SME

Už ste čítali?