Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Ľudí chcem spájať, nie rozdeľovať

Je Dubničanom takmer 40 rokov, z toho 4 roky poslancom mestského zastupiteľstva.

Ako skúsený manažér citlivo vníma problémy, ktoré rezonujú naprieč spoločenským spektrom. Jeho ambíciou je zasadiť sa o pokrok v oblasti transparentnosti, vzájomného rešpektu a úcte. Byť primátorom, ktorý ľudí spája, nie rozdeľuje. Hovoríme s kandidátom na primátora mesta Dubnica nad Váhom Ing. Róbertom Rafajom.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta Dubnica nad Váhom?

- V Dubnici nad Váhom žijem od roku 1979 a sledujem, ako sa mení jej priemysel, štruktúra obyvateľstva, jeho potreby a požiadavky na občiansku vybavenosť či životná úroveň. Po dlhých diskusiách so svojimi kolegami z neformálnej občianskej iniciatívy „Máme radi Dubnicu“ som sa rozhodol kandidovať na primátora mesta, aby sme zmenili život v našom meste k lepšiemu, aby sa naštartovali procesy ktoré nám stagnujú, začali riešiť veci a problémy ktoré sa dlhodobo neriešia, či ignorujú, resp. súčasné vedenie mesta ich nepovažuje zo svojho subjektívneho hľadiska za podstatné.

Súčasne však chceme pokračovať v rozbehnutých procesoch, ktoré sú nášmu mestu prospešné a postupne pozitívne pôsobia na kvalitu života našich občanov. Preto sme spolu s kandidátmi na poslancov do MsZ z občianskej iniciatívy „Máme radi Dubnicu“ zostavili volebný program na nasledujúce obdobie,
v ktorom chceme uplatniť naše odborné predpoklady v prospech jeho občanov.

Ktoré body svojho volebného programu považujete za najdôležitejšie, kľúčové?

- Za kľúčové body programu považujem najmä efektívne nakladanie so zdrojmi rozpočtu a zavedenie verejného systému kontroly. Ako občan a zároveň predseda ekonomickej komisie pri MsZ som presvedčený, že občania si nezaslúžia byť zavádzaní. Naopak, zaslúžia si transparentné informácie a to nie len o rozpočte mesta, ale aj financovaných organizáciách zriadených mestom.

Nemenej dôležité sú aj ďalšie body nášho programu, ktoré sa dotýkajú kvality mestskej infraštruktúry a občianskej vybavenosti, rovnakého prístupu k financovaniu športových, kultúrno-vzdelávacích a spoločenských organizácií či komunít. Zámerom je tiež vybudovať na MsÚ klientske centrum, aby občan pri riešení akejkoľvek svojej žiadosti nemusel hľadať tie „správne dvere“, vyriešiť zásadné nedostatky verejného priestoru najmä (no nielen) Dubnického námestia, ktoré ohrozuje zdravie občanov a neslúži im podľa pôvodných očakávaní.

Aká je vaša vízia mesta povedzme o štyri roky, v akom ohľade by malo napredovať?

- Pokrok nastane najmä v oblasti transparentnosti, vzájomného rešpektu a úcte, keďže mesto, jeho volení zástupcovia a zamestnanci majú slúžiť občanom a nie naopak.

Každý Dubničan vníma špecifické problémy svojho sídliska, ako napríklad - akútny nedostatok parkovacích stojísk napriek pribúdajúcim parkovacím plochám, nedostupnosť služieb vo vysunutých sídliskách či častiach mesta (pošta, bankomaty, MHD). Uvedomelý Dubničan vníma aj celomestské systémové problémy, ako postupné znižovanie zelených plôch či drevín, neefektívne vynakladanie prostriedkov mesta, nedostatočnú mieru čerpania dostupných prostriedkov, uzavretosť mesta z hľadiska poten­ciálnej spolupráce s okolitými obcami a mestami na projektoch, ktoré môžu mať potenciál rozvoja pre širší región.

Do roku 2022 chcem byť primátorom mesta, ktoré efektívne využíva podporu rozvojových fondov EÚ v prospech občanov, mesta otvorenému spolupráci a komunikácii s občanmi a podnikateľským prostredím, aby bolo moderným mestom s prvkami smart infraštruktúry. Dubnica nad Váhom bude vnímavým, bezpečným, zeleným a úspešným mestom, mestom spokojných ľudí a šťastných detí!

Čo pre vás mesto Dubnica nad Váhom znamená?

- Dubnica nad Váhom pre mňa znamená veľmi veľa! S mojou manželkou Ľubomírou tu žijeme už 39 rokov a spolu sme vychovali dvoch synov. Poznám v Dubnici nad Váhom veľa dobrých, úprimných a empatických ľudí, ktorí neváhajú nezištne pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú – sociálne slabším skupinám či jednotlivcom alebo tiež nevinným zvieratám. Dubnica nad Váhom je mesto, ktorého som hrdým občanom.

Prečo práve vás by si mali obyvatelia zvoliť za svojho primátora?

- Dôvodov je viac, ktoré nebudem menovať, pretože nevediem útočnú kampaň! Na otázku ale odpoviem inak: chcem byť primátorom, ktorý reprezentuje a najmä spolupracuje, spája – občanov, poslancov, zamestnancov mestského úradu, mestských organizácií, či okolité obce, čo je „artikel“, ktorý v súčasnosti nášmu mestu chýba. Tento nedostatok výrazne pociťujú tak občania, ako aj poslanci pri rozhodovacích procesoch, keď sa sami nevedia dohodnúť. Chýba im totiž líder, ktorí má schopnosť ich spojiť – podotýkam – pre dobrú vec, a nie ich rozdeľovať.

Aké je podľa vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?

- Ako dlhoročný manažér viem, že určenie priorít jednotlivým strategickým úlohám, témam či problémom je dôležité! Jedna vec je však môj osobný pohľad, druhá vec, a tá podstatnejšia je pohľad občanov, s ktorými budem spolupracovať!

Viem pomenovať súbor nedostatkov, ako je absencia mestských nájomných bytov, ktorá nepriamo spôsobuje nedostatok disponibilných pracovných síl pre zamestnávateľov v regióne, nefunkčné a zdravie ohrozujúce námestie, nedostatočná podpora mobility občanov – chýbajúca funkčná MHD, nevhodné
a nekoncepčné riešenie statickej a dynamickej dopravy, či chýbajúce funkčné bezbariérové verejné toalety v centrálnej časti mesta. Mohli by sme ale o negatívach nášho mesta rozprávať ešte veľa.

Aké by mali byť investičné priority mesta z pohľadu najbližších štyroch rokov?

- Vyriešiť nedostatky námestia a vdýchnuť mu nový koncept, charakter, ktorý mu prináleží. Vybudovať v jeho bezprostrednom okolí funkčné a udržiavané bezbariérové sociálne zariadenie, spustiť aktivity súvisiace s výstavbou nájomných bytov, mobilitou Dubničanov (MHD, spájanie mestských častí mesta), spustiť aktivity súvisiace s výstavbou voľno-časového a športového zázemia (mestské cyklotrasy, mestská plaváreň, multifunkčná športová hala v mč. Prejta), rekonštrukcia niektorých mestských športovísk.

Z hľadiska dopravy hovoríme o obchvatoch mesta, parkovacej politike a súvisiacich investíciách, rešpektujúc súčasné trendy a princípy ochrany životného prostredia pre budúce generácie. Ja spolu s mojimi kolegami, kandidátmi na poslancov do MsZ dnes nemôžeme rozhodovať za občana. Občan má vlastné priority a tieto sa zaväzujeme rešpektovať vo svojich rozhodnutiach.

Musím však upozorniť, že mesto nie je v takej kondícii, aby mohlo realizovať všetky investičné akcie súbežne. Tieto budú realizované postupne, niektoré uskutočníme v najbližšom období, resp. počas volebného obdobia, iné rozpracujeme a spustíme prípravné aktivity. Ktoré to však budú, ukážu požiadavky občanov a triezvy úsudok tých, ktorí
o tom rozhodujú – poslanci mesta.

Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?

- Našou schopnosťou vedieť sa inšpirovať úspešnými a funkčnými riešeniami, sledovaním a následným uspokojovaním požiadaviek občanov využívajúc poznatky best practice (najlepšia skúsenosť), posilnením podporného tímu, ktorí sa bude systematicky venovať problematike mestského urbanizmu a konceptov s prioritami, ako sú trvalo udržateľný rozvoj, zelené mesto, spokojný občan.

Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?

- Mesto musí pre zabezpečenie rozvoja a zamedzenie jeho stagnácie vytvárať také podmienky, ktoré umožnia jeho obyvateľom pracovať v meste,
v ktorom žijú, aby nemuseli dochádzať za prácou do vzdialenejších miest alebo v najhoršom prípade migrovať za prácou do väčších mestských oblastí, prípadne do zahraničia.

Za posledných 10 rokov prišla Dubnica nad Váhom aj z titulu migrácie o približne 2000 obyvateľov. Musíme si uvedomiť, že ľudské zdroje sú
v meste aj v okolí vyčerpané a bez ponuky dostupného bývania, napríklad formou mestských nájomných bytov, zvýšenou podporou IBV (individuálnej bytovej výstavby) a HBV (hromadnej bytovej výstavby) nie je možné pritiahnuť, resp. udržať obyvateľov v meste a zabezpečiť tak disponibilné zdroje pre lokálnych zamestnávateľov.

Musíme si tiež uvedomiť, že lokálna ekonomika a tvorba hodnôt je motorom rozvoja regiónu. Ak ju nepodporíme – vystavujeme sa riziku stagnácie, čomu musíme zabrániť. Spolu s tímom spolupracujúcich poslancov budeme vytvárať zázemie a podmienky pre kvalitný život tak, aby sa ľudia do Dubnice nad Váhom vracali, a nie z nej utekali.

Pevne verím, že obyvatelia Dubnice nad Váhom majú zdravý úsudok a svoj hlas odovzdajú tím, ktorí sú ochotní vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a venovať svoj čas občanom a rozvoju nášho mesta. Spolu s kandidátmi na poslancov do MsZ zoskupených v iniciatíve „Máme radi Dubnicu“ sme silný team, ktorý nedáva prázdne sľuby, ale zaväzuje sa k hmatateľným výsledkom!

Objednávateľ: Ing. Róbert Rafaj, Dubnica nad Váhom

Dodávateľ: Petit Press, a.s. Lazaretská 12 Bratislava

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Keď štúdium (za)baví
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 24 763
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 340
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 729
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 283
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 615
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 563
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 153
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 907
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 814
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 682
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Komunálne voľby Považie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Premiér: Minister školstva má naplánovať, ako vrátiť deti do škôl od 7. decembra

Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Premiér: Od plánu plošného testovania budúci víkend sa zatiaľ upúšťa

Zdá sa, že celoplošné testovanie cez mikulášsky víkend nebude.

Premiér Igor Matovič.

Situácia v bystrickej nemocnici je vyhrotená, v karanténe je 53 pracovníkov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je momentálne vyhrotená situácia, v karanténe je aktuálne 53 pracovníkov.

Najrýchlejší poštár. Holuby ohrozujú dravce, hovorí Luhový

Poštový holub bol v minulosti najrýchlejším prostriedkom na prenos správ. Teraz sa využíva najmä na športové účely. Úspechy dosahuje MIROSLAV LUHOVÝ z Púchova.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Už ste čítali?