POVAŽSKÁ BYSTRICA. Otvorených je 35 volebných miestností väčšinou v školách či materských školách.

V prímestských častiach, ktoré boli dedinami a pričlenili sa k mestu, žije takmer pätina obyvateľov. Tu budú voliť hlavne v kultúrnych domoch. Voliť sa bude v desiatich obvodoch, ktoré sú rozdelené na 35 okrskov. Najviac, spolu až dvanásť, ich majú obvody na najmladších sídliskách Rozkvet a SNP.
Ako voliť: Postup, ako krúžkovať a vypĺňať volebný lístok
Právo voliť ľudí do orgánov samosprávy obcí má obyvateľ obce, ktorý v nej má trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Prekážkou voliť je jedine zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia. Voliť môžu aj cudzinci, ak majú v obci trvalý pobyt.
Po príchode do volebnej miestnosti musí volič preukázať volebnej komisii svoju totožnosť. Na to slúži buď občiansky preukaz alebo doklad o pobyte cudzinca. Cestovný pas sa vo voľbách na preukázanie totožnosti použiť nedá.
Vyzdvihnutie lístkov
Volebná komisia po overení totožnosti zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a odovzdá mu prázdnu obálku, na ktorej musí byť odtlačok úradnej pečiatky obce, respektíve mesta. Vo väčšine obcí dostane volič hlasovací lístok pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva a hlasovací lístok pre voľby starostu obce alebo primátora mesta.
V Bratislave a v Košiciach však okrem toho každý volič dostane ešte ďalšie dva lístky, pretože okrem primátora a členov magistrátu budú ľudia v dvoch najväčších Slovenských mestách voliť aj starostu miestnej časti a miestneho zastupiteľstva. To znamená, že celkovo dostanú voliči v Bratislave a Košiciach od komisie štyri hlasovacie lístky.
Ako hlasovať
Pre vyplnenie hlasovacieho lístka je potrebné odobrať sa do osobitného priestoru na hlasovanie, ktoré určí volebná komisia.
Pri hlasovaní sa krúžkuje poradové číslo kandidáta. Na lístku pre voľby do miestneho, obecného či mestského zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať toľko poradových čísel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom obvode zvolených. Tento údaj sa nachádza priamo na hlasovacom lístku. Je možné zakrúžkovať aj menej poslancov, no nie viac.
Na hlasovacom lístku pre starostu, respektíve primátora sa dá zakrúžkovať len jedno poradové číslo kandidáta, inak je lístok neplatný. Všetky vyplnené hlasovacie lístky sa hádžu do jednej obálky. Platí to aj pre obyvateľov Bratislavy či Košíc, ktorí do obálky dajú štyri hlasovacie lístky.
Ak volič vyplní hlasovacie lístky nesprávne, okrsková volebná komisia vydá náhradné. Nesprávne upravené hlasovacie lístky je potrebné dať do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Ak nepoužité alebo zle vyplnené lístky človek vynesie z volebnej miestnosti von, hrozí mu pokuta 33 eur.
Pomoc s hlasovaním
Ak volič nemôže čítať alebo písať, prípadne nevie sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, musí to oznámiť volebnej komisii. V takom prípade má právo vziať so sebou do priestoru vyhradeného na hlasovanie inú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovacie lístky a vložila ich do obálky.
Takúto asistenciu ale nesmú poskytovať členovia volebnej komisie. Zároveň takto hlasujúcich ľudí musia poučiť o spôsobe hlasovania, ako aj o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Takýto trestný čin spácha človek, ktorý násilím, hrozbou násilia alebo ľsťou bráni hlasovať, prípadne hlasovať druhého núti.
O pomoc môže inú osobu požiadať aj volič, ktorý pre zdravotné postihnutie nemôže sám vložiť obálku do volebnej urny. Nesmie to však byť člen volebnej komisie.
V komunálnych voľbách je taktiež možné zo závažných, najmä zdravotných dôvodov požiadať obec o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Udiať sa tak môže ale len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená. (sme.sk)
Čítajte viac: https://myhornanitra.sme.sk/c/20957153/dnes-rozhodujeme-kto-sa-postavi-do-cela-nasich-miest-a-obci.html#ixzz5WQynrj8d