POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prvý svetový vojnový konflikt zasiahol hlboko aj do životov ľudí na Považí. Veľa chlapov sa domov už nikdy nevrátilo. V meste chýbala dlhšie pamiatka na obete. Za socializmu dali sochu M. R. Štefánika odstrániť a s ňou zmizla aj pripomienka týchto obetí. Do mesta sa vrátila.
Nápis aj mená
V Považskej Bystrici odhalili spomienku na obete 1. svetovej vojny v miestach, kde je pamätník SNP.

„Pamiatka na obete prvej svetovej vojny v meste chýbala. V minulosti bol v týchto miestach betónový polkruh s nápisom Dali ste život, aby národ žil. Tento nápis sme umiestnili aj na novú pamätnú tabuľu,“ hovorí Jozef Bielik, vedúci odboru školstva a kultúry mestského úradu.
Predtým než odhalili spomienku, bolo treba pátrať po historických faktoch, aby zistili, kto v tejto vojne bojoval. „Začali sme na matričnom úrade, pokračovali v kronikách mesta,“ hovorí Bielik s tým, že s overovaním a utrieďovaním informácií veľmi pomohol aj štátny archív, kde doplnili ďalšie mená padlých.
Spolu je ich na tabuli pri pamätníku 36.
„Nemusia byť všetky. Mohlo sa stať, že v niektorých zdrojoch takéto záznamy vypadli. No berieme to ako všeobecnú spomienku na padlých na bojiskách v prvej svetovej vojne z nášho mesta,“ hovorí Jozef Bielik. Dodáva, že v meste si takto pripomenuli vlastne dve významné udalosti.
Nielen koniec vojny, ale aj vytvorenie prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Padlí v okrese
Vojnové utrpenie podnietilo v ľuďoch túžbu po slobode a znásobilo nevôľu žiť aj naďalej v starom štáte. Prijímali tak pozitívne vznik nového štátu.
Pavol Mikuš, ktorý sa zaoberal pri príprave prednášok k vzniku republiky podrobnejšie históriou v regióne, hovorí, že podľa archívnych záznamov matričných úradov v pôsobnosti Považskobystrického okresu z roku 1940, padlo v 1. svetovej vojne približne 538 občanov. Z toho najviac z Marikovej 133, z Papradna 98, Brvnišťa 45 a z Považskej Bystrice 36.