PÚCHOV. Povolebné uvoľnenie napätia malo v meste podobu obľúbenej spoločenskej akcie, ktorú každoročne organizuje miestny kultúrny dom. Na pešiu zónu na bielom koni pricválal Svätý Martin v odeve rímskeho vojaka, no miesto meča mal vrece sladkostí pre maškrtné deti. Aby bol dojem čo najlepší, príchod Martina každoročne sprevádza aspoň umelé, penové sneženie. Diváci čakajú nielen na jazdca, ale predovšetkým na sprievodný program. Ten v nedeľu ponúkol dve speváčky. Dominiku Mičudovú, úspešnú žiačku púchovskej ZUŠ a jej známejšiu kolegyňu, najnovšiu víťazku SuperStar, Terezu Maškovú s kapelou. Tohoročný Martin bol teda nielen biely, ale trocha aj ružový.
Čo má Martin spoločné so zimou
Pranostika o Martinovi na bielom koni sa na našom území traduje viac ako stotridsať rokov. Biely kôň je v nej symbolom snehu a rýchleho príchodu zimy. Pranostika určite neplatí pre celé Slovensko, pretože prvý sneh sa o tomto čase vyskytuje najmä v nížinách v nadmorských výškach približne 200 - 300 m n. m. Tak ako iné pranostiky, aj tá Martinova je neraz nepresná, no podľa dlhodobých záznamov pripadá prvé sneženie v priemere práve na 11. november. Na severe sneží skôr, na juhu neskôr. Pravidlom ale je, že sneh na Martina sotva vydrží do druhého dňa.

Martin sa narodil v Panónii
Svätý Martin sa narodil na území dnešného Maďarska ako syn rímskeho vojaka. Otcovo povolanie si zvolil aj on a slúžil v jazdeckom pluku. Či mal bieleho koňa sa síce s určitosťou nevie, ale s pranostikou ho spája dátum jeho menín. S dňom Svätého Martina sa život na slovenskej dedine spomalil, práce na poliach skončili, gazdovia opravovali náradie, ženy a dievčatá začínali s pradením ľanu a konope a s páračkami peria. Prácu sprevádzal čulý spoločenský život a tak niet divu, že Martin ostal dodnes populárnou persónou.