PÚCHOV. Sedemnásťročný študent púchovského gymnázia Šimon Gabčo prišiel s ponukou umožniť svojim rovesníkom voliť v komunálnych voľbách. Aj napriek tomu, že nie sú plnoletí, mohli si zvoliť primátora podľa vlastného úsudku. Vytvoril dotazníky pre simulované voľby.

Šimon je v meste známy
Mladý študent sa už dlhšie zaujíma o politiku, bežne ho vídať v slušivom obleku sedieť na rokovaniach mestského zastupiteľstva.
Odmalička súťažne recituje prózu i poéziu, od ôsmich rokov hral súťažne futbal, angažoval sa v unifikovanom futbale s filozofiou pomôcť znevýhodneným deťom, skúša v miestnom ochotníckom divadle, zvláda hodiny gitary a spevu v miestnej ZUŠ, angažuje sa ako predseda študentskej rady školy a člen rady mládeže TSK.
Projekt simulovaných volieb chce zúročiť vo svojej práci pre stredoškolskú odbornú činnosť. „Chcem skúmať, či sa mladí ľudia zaujímajú o komunálnu politiku, ale aj o politiku a veci verejné v širšom zmysle,“ hovorí.
Mladí budú raz viesť krajinu
Jednou z motivácií, prečo sa študent v sedemnástich zaujíma o politiku, je to, že súčasnej generácii politikov veľmi nedôveruje.
„Zásadný problém vidím aj v tom, že v dnešnej dobe je v politike rešpektovaný fašizmus aj komunizmus. Ľudia stále tieto režimy nedokážu jednoznačne odsúdiť, aj keď ničili našu krajinu, ktorú sme mohli mať možno oveľa ďalej,“ hovorí.
Kritický je aj voči miestnej politike, nepáči sa mu konfrontačný duch rokovaní mestského zastupiteľstva. „Je tam veľmi emotívna až nepríjemná atmosféra. Ľudia sa nepozerajú na to, ako riešiť danú situáciu, ale kto je z akého tábora. Hlasovať sa má podľa svojho vedomia a svedomia, podľa kvality návrhu a nie podľa toho, kto ho podal,“ povedal Šimon. Tieto skúsenosti ho utvrdzujú v myšlienke, že mladí by sa mali o politiku aktívne zaujímať, aby v budúcnosti mohli meniť zaužívané vzorce správania.
„Mladí raz budú viesť túto krajinu, ale aby ju mohli meniť, je potrebné, aby sme ich zapájali do diania, aby vôbec vedeli, ako politika funguje.“

Šimon spustil voľby prostredníctvom sociálnej siete a vyrazil aj do mestských ulíc. Mladí mali možnosť voliť len primátora mesta a vyplňovali dotazník týkajúci sa vedomostí o fungovaní politiky. Hlasovalo 174 respondentov. Vekové zloženie bolo pestré, najmladší volič mal jedenásť.
„Simulované voľby, ktoré som zorganizoval, vnímam veľmi pozitívne, myslím si, že mladí takúto možnosť ocenili a ochotne hlasovali, za čo som každému jednému človeku, ktorý sa zapojil, vďačný,“ povedal autor projektu. Jeho voľby nesprevádzala žiadna kauza ani odstúpenie organizátora a výsledok bol zverejnený zároveň s výsledkami reálnych volieb.
„Zvíťazila Katarína Heneková, od mladých dostala takmer rovnaký percentuálny počet hlasov, ako aj v skutočných komunálnych voľbách. Získala 29,31 percenta hlasov,“ hodnotí voľby Šimon a praje primátorke úspech. So záujmom o politiku nekončí, no študovať ďalej chce právo a ekonomiku.