POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste je pripravená komplexná revitalizácia zelene. Projekty robili odborníci. Revitalizáciu budú robiť aj na hlavnom pešom ťahu cez centrum, na sídlisku Lány či Stred. Revitalizácia celého povodia Domanižanky je finančne náročný projekt, na ktorý by chcelo mesto čerpať prostriedky z eurofondov. V súčasnosti tu prebieha výsadba popri brehu.

„Navrhnutá je tak, aby vytvorila žiadaný tieň pre peších a zároveň netienila priľahlým bytovým domom,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková. Dodala, že výsadbu robia zatiaľ len na mestských plochách, radnica však rokuje s vodohospodárskym podnikom o možnosti ďalšej výsadby v blízkosti koryta rieky, aby bola stromová aleja kompletná.
Výruby aj nová zeleň
Projektom revitalizácie zelene popri Domanižanke sa zaoberal ateliér AWE Piešťany.
„Sústredili sme sa na pás asi sto metrov popri rieke. Je špecifický tým, že tam rastú najmä dreviny, ktoré majú rady vodu. Keďže chceme dodržať určite ekologické princípy, mali by tu byť dreviny blízke prírode, na druhej strane je to zeleň prechádzajúca mestom, takže sme chceli vytvoriť kultivované prostredie,“ vysvetlila krajinná architektka Eva Wernerová. V projekte sa venujú tiež potrebe odstránenia chorých, suchých, neperspektívnych, invazívnych a alergénnych drevín, ktoré nepatria do mestského prostredia. Tiež návrhom doplnenia dlhovekých drevín, ktoré nespôsobujú žiadne problémy, netrpia škodcami či chorobami a budú ľahko udržateľné.

„Kombinujeme pôvodné stromy veľkých rozmerov s alejami menších kvitnúcich ovocných okrasných drevín, aby tu v každom ročnom období niečo dofarbovalo prostredie,“ hovorí Wernerová. Dodáva, že výrubov by malo byť len minimálne množstvo a ani zďaleka nebudú v takom počte, v akom by mali pribudnúť nové stromy.
Kúpalisko a školy
Krajinní architekti sa zaoberali aj plochou pri kúpalisku a základných školách Nemocničná a SNP. V týchto areáloch navrhli štruktúru porastov, ktorá dlho vydrží, bude prospešná pre dýchanie detí, vhodná pre ich aktivity, nebude spôsobovať alergie a budú mať aj výchovnú funkciu.
Na sídlisku Stred mesto zveľadí aj priestor medzi blokmi 55 a 56. Podľa projektu, ktorý vypracovala spoločnosť Green Architecture, by sa tu malo vyrúbať len zopár nevyhovujúcich stromov, pribudnúť by malo niekoľko okrasných prvkov.
„Keďže v danej lokalite sú väčšinou hodnotné a dlhoveké dreviny, rád by som ich tam ponechal. Tvoria asi 90 percent, sú veľmi kvalitné a krásne. Je tam aj niekoľko briez, ktoré sú vo veľmi zlom stave, až nebezpečnom,“ vysvetlil Michal Štiga z Green Architecture. Tie odporučil na výrub, ide asi o tri stromy. Navrhol ešte doplniť skôr dlhoveké a ovocné dreviny.

Priestor by sa mal tiež oživiť trvalkovými záhonmi, ktoré ochránia drevinu pred kosbou v blízkosti kmeňa. V projekte počítajú aj s aromatickými bylinkami, ktoré potláčajú niektoré škodce.
Pešia zóna a Lány
V pešej zóne a v priestore pred okresným úradom sa zamerali skôr na reprezentatívny charakter, takže použili aj viac kvitnúcich drevín, trvaliek a okrasných tráv.
„Snažili sme sa, aby bol rukopis jednotný. Vychádzali sme z pôdorysu danej lokality a sústredili sme sa na to, aby to nebolo zložité na údržbu. V parku na sídlisku Lány sme zase použili hmyzie domčeky, trvalkové výsadby v kruhoch.
Chodia tam deti a chceli sme, aby to malo nádych milého parčíku,“ informovala Dáša Bartošová zo spoločnosti Záhrady Némedy, ktorá projekt realizovala.