PAPRADNO. V Základnej škole s materskou školou v Papradne 16. novembra spustili projekt Technická škôlka. Ide o pracovný stôl a náradie veľkosťou určené špeciálne deťom v predškolskom veku. Budú nimi opracovávať rôzne poddajné materiály a konštruovať vlastné výrobky.
„Teraz sa vlastne vraciame k niečomu, čo tu už dobre fungovalo, ale zmenou systému sme sa toho veľmi rýchlo vzdali,“ povedala riaditeľka školy Helena Janasová v slávnostnom príhovore.
Návrat k zručnosti
Rodičia projekt vítajú, väčšina opýtaných si myslí, že manuálne zručnosti a technické myslenie detí sú viditeľne na ústupe.„Bojíme sa im dať doma pílku do ruky, aby si neublížili, hovorí mladá mamička Veronika. „Pritiahnuť skrutku, dokonca aj zapáliť zápalku je pre dnešné decká problém,“ povedal štyridsiatnik Marcel. Podobnú skúsenosť má Ladislava, preto vlastné deti vedome viedla k praktickým zručnostiam. „Dbala som na to, aby syn aj dcéra vedeli zatĺcť klinec a chytiť do rúk skrutkovač,“ povedala. Pri porovnaní so svojím detstvom však tiež vidí menšiu zručnosť aj ochotu detí niečo vyrábať. „Môj starší syn síce rád vyrábal v škole rôzne veci, ale výsledok bol obyčaje nevzhľadný,“ odpovedala štyridsiatnička Alexandra a dodala, že mladší je šikovnejší, lebo doma skúša vyrábať veci a nepohrdne ani vyšívaním. „Je to bieda, decká nie sú tak zručné, ako sme boli my, ale zase ako v čom. Keď potrebujem nainštalovať v počítači nejaký program, spoľahnem sa na ne,“ hovorí o svojich skúsenostiach štyridsaťsedemročný Peter.

Význam projektu
V Papradne projektom Technickej škôlky reagujú na požiadavku spoločnosti orientovať deti nielen humanitným, ale aj technickým smerom. „Ten život sa uberá iným smerom, ako si ho pamätáme my z našich detských čias, doba je pohodlnejšia,“ povedal starosta obce Roman Španihel. Projekt považuje za potrebný práve v dobe automatizácie výrobných systémov. „Niekto tie stroje bude musieť vyrábať, opravovať, ovládať,“ povedal a dodal, že to, čo škôlka a škola dnes deti naučí, sa časom zúročí v ich lepšom uplatnení v odborných školách a neskôr v schopnosti uspieť na trhu práce.
Nápad prišiel z Česka
Manažérka súkromnej nábytkárskej firmy Emília Rosinová zo skúsenosti s mladými vo firme hovorí, že im chýba prax aj zručnosť. „Kedysi učni mali týždeň prax a týždeň školu, tam sa naučili a ako tretiaci boli schopní samostatnej práce,“ povedala. Teraz sa vo firme vystriedali viacerí, ale šikovnosť, technické myslenie im neraz chýbalo. „Tu sa tomu naučili a po dvoch rokoch odišli založiť si vlastnú živnosť,“ dodáva.Technická škôlka v Papradne je prvou svojho druhu v regióne. V susednom Česku projekt úspešne funguje na stovkách škôl už sedem rokov. Na Slovensku funguje zatiaľ len tri a pol roka. Rozbehli ho školy v Poprade, Prievidzi, Lučenci, Trnave a Malackách.Garantom a propagátorom projektu Technickej škôlky na Slovensku je Iveta Radičová, realizátora zastupuje Peter Beck. Záštitu nad ním prebral Ruey-Li Tseng, vedúci diplomatickej misie Taiwanu v SR, ktorý sponzoroval zakúpenie prvotného vybavenia. Úlohou vyškolených učiteliek bude rozvíjať u detí praktické myslenie, tvorivosť, manuálne a komunikačné zručnosti. Deti sa nebudú zaoberať len praktickou výrobou, ale budú spoznávať predmety v širších súvislostiach.

Budú vyrábať i navrhovať
Príručka, podľa ktorej budú učiteľky s deťmi pracovať, je rozdelená na viacero modulov, výrobu konkrétnych predmetov. „Deti začnú ich spoznávaním v bežnom živote, aby pochopili princíp ich fungovania a následne si ich budú navrhovať, kresliť a napokon predmety reálne vyrobia z materiálu,“ povedala riaditeľka Janasová. V konečnej fáze sa naučia vyrobený predmet aj odprezentovať, opísať ho, porozprávať, na čo slúži i ako ho vyrobili.
Pre deti je pracovný pult s náradím ďalším priestorom na zaujímavú hru a už teraz sa chválili vecami, ktoré vyrobili. „Mňa baví vyrábať sovy,“ hrdila sa päťročná Terezka. Jej spolužiačka Nelka obľubuje vydlabávanie tekvice a vyrobila už aj drevenú značku a raketu. „Najradšej mám, keď pílim drevo,“ povedal šesťročný Andrej a tešil sa, že si bude môcť vyrobiť auto.
Kontinuita
Keďže škôlka v Papradne je spojená zo základnou školou, logickým krokom je, že technické vyučovanie bude pokračovať na jej prvom i druhom stupni. Takto s projektom pracujú v Prievidzi, kde už úspešne funguje aj v ročníkoch základnej školy.„Boli sme sa tam pozrieť a keď nám ukázali výrobky, takmer sme neverili, že ich vyrobili deti,“ povedala riaditeľka. Počíta s tým, že sa jej škola stane v regióne inšpiráciou a bude projekt prezentovať na otvorených hodinách pre kolegov zo širokého okolia.