PÚCHOV. V januári začne platiť nový zákon o odpadoch, zameraný aj na zvýšenú mieru separovania. Ceny za uloženie odpadu porastú. Púchov začal hľadať možnosti šetrenia aj inštaláciu veľkoobjemových kontajnerov na odpad.

Prvé kontajnery už slúžia účelu
Už minulý rok nainštalovali polopodzemné kontajnery na ulici Dvory pri budove Rubiconu. Mesto tu dalo osadiť nádoby s objemom päťtisíc litrov na komunálny odpad a trojkubíkové nádoby na papier, plasty a sklo. „Je tu väčší poriadok, z kontajnerov nikto nič nevyhadzuje a neostávajú otvorené, ako bývali tie staré,“ hovorí pani Katarína Vachalíková, ktorá býva v Rubikone. Dôchodkyňa Zuzana Marečková si pochvaľuje, že kontajnery ani v lete toľko nezapáchajú. „Inde po meste ich je riadne cítiť, hlavne v lete, keď tadiaľto prechádzam, vždy sa čudujem,“ povedala. Viac podobných kontajnerov by si prial aj okoloidúci mladý pár s potomkom v kočíku. „Sú výhodné z hľadiska priestorovej ekonomiky, takto zapustené v zemi šetria miesto,“ povedal mladý otecko. Tento rok pribudli tri veľkoobjemové kontajnery na komunálny odpad a tri na separovaný zber aj na sídlisku Za cintorínom. V tejto lokalite v budúcnosti plánujú ďalšie dve podobné stojiská. Polopodzemné kontajnery budujú aj pri novostavbách bytoviek za supermarketom Tesco.
Nové kontajnery prinášajú novú kvalitu bývania
Ich najväčšou prednosťou je veľký objem. „Jedna polopodzemná nádoba nahradí päť klasických 1100-litrových kontajnerov na odpad, takže sa znížila frekvencia vývozov, zároveň sme znížili náklady,“ povedal riaditeľ PTSM Miloš Svoboda. Kontajnery sú skoro dva metre zapustené do zeme, čo funguje ako prirodzená chladnička. Odpad menej zapácha. Zvlášť v letných mesiacoch je rozdiel badateľný. V tomto trende modernizácie odpadového hospodárstva chce mesto pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. „Všetko závisí od vyčlenených financií v rozpočte. V prvom rade by polopodzemné kontajnery mali inštalovať na veľkých stojiskách. Odstránením klasických kontajnerov sa rozšíria parkovacie miesta,“ povedal Svoboda.
Odborník na odpadové hospodárstvo a separovaný zber Branislav Moňok z OZ Priatelia Zeme tvrdí, že podzemné kontajnery môžu k ekológii prispieť už spomenutou efektivitou vývozu, ale zároveň zdôrazňuje, že musia byť dostupné. „Zo skúsenosti vieme, že veľký vplyv na ochotu separovať má blízkosť kontajnerov do päťdesiat metrov od obydlia,“ povedal a zdôraznil, že by na to mali samosprávy myslieť pri zavádzaní veľkoobjemových kontajnerov a nesnažiť sa vymeniť dve menšie stojiská za jedno centrálne.

Od januára tvrdšie podmienky
Novela zákona o poplatkoch za odpad, ktorá vstúpi do platnosti od januára 2019, má motivovať ľudí, aby viac separovali. Miera separovania sa na Slovensku pohybuje len na úrovni 20 percent komunálneho odpadu. Cieľom je do roku 2030 minimálne trojnásobne zvýšiť toto percento separácie. Poplatky za uloženie odpadu, ktoré sa niekoľko rokov nemenili, teraz môžu výrazne narásť a budú závisieť od miery vyseparovaného odpadu. Viac vytriedený komunálny odpad prinesie mestu menší objem a zároveň nižšiu sadzbu za jeho uloženie.
V snahe motivovať obyvateľov sídlisk mestá zvažujú čipovanie kontajnerov, aby bolo separovanie smetí čo najadresnejšie. Do určeného kontajnera by mali prístup len obyvatelia bytového domu, ktorému je pridelený. Mohli by tak lepšie ustrážiť mieru separovania a tú premietnuť do ceny. V Púchove touto cestou zatiaľ nejdú. „O čipovaní sme zatiaľ neuvažovali, pri rodinných domoch by to eventuálne fungovať mohlo, pri obyvateľoch panelákov si to neviem predstaviť,“ vysvetľuje Svoboda. Ťažisko stratégie separovania vidí v osvete. „Budeme pokračovať v informačnej kampani, akciami, ako bol nedávno Ekotop – Envirofilm, vzdelávacími aktivitami s CVČ, školami a škôlkami,“ povedal.

Nájsť účinnú stratégiu, ako zvýšiť mieru separovania bude jedna z úloh, s ktorou sa bude musieť popasovať nové zastupiteľstvo. Inak nebude musieť načrieť hlbšie do rozpočtu mesta, aby dotovalo cenu za vývoz odpadu, alebo zvýšiť poplatky obyvateľom.