Aktivisti Greenpeace vystúpili na ťažobnú vežu v Novákoch (fotogaléria)

Aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko dnes ráno protestovali proti ťažbe uhlia na hornej Nitre. S protestnými bannermi vystúpili na ťažobnú vežu tamojšej bane. Na mieste zasahovali desiatky policajtov, hasičov a záchranárov. Aktivisti po dohode so záchranármi vežu opustili.

Greenpeace protest označil za nenásilný.Greenpeace protest označil za nenásilný. (Zdroj: Tomáš Halázs/Greenpeace)

NOVÁKY. Dnes krátko po šiestej hodine ráno vyliezli aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko na ťažobnú vežu Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v Novákoch. Vyjadrili tak svoj protest proti deštruktívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia. Protest nazvali Skončite dobu uhoľnú!

Aktivisti nedovolene vnikli na pozemok spoločnosti a dostali sa až na vrchol ťažnej veže. Na vežu vyliezlo dvanásť aktivistov. Na mieste protestu zasahovali všetky záchranné zložky. Do areálu bane postupne prišli desiatky policajtov, záchranárov aj banských záchranárov. Na dvoch vozidlách zasahovali aj štyria hasiči z hasičskej stanice v Prievidzi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nakoniec sa po dohode so zástupcom Banskej záchrannej služby bez zásahu vrátili späť na základňu,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.

Aktivisti pôvodne chceli na veži hneď ráno umiestniť 15-metrov dlhý banner, ktorý však pre poveternostné podmienky a bezpečnosť spočiatku nemohli vyvesiť.

Prečítajte si tiež: Aktivisti Greenpeace protestujú na ťažobnej veži v Novákoch Čítajte 

Nenásilný protest

„Namiesto toho sme použili menšie bannery s rovnakým odkazom. Šlo o nenásilný protest, ktorý poukazuje na zdroj problému s uhlím na Slovensku. Požadujeme koniec doby uhoľnej pre hornú Nitru i celé Slovensko,“ informovala organizácia Greenpeace Slovensko.

Po upokojení vetru sa napokon aktivistom podarilo vyvesiť aj 15-metrov dlhý banner priamo na ťažobnej veži.

Protest aktivistov sa začal o šiestej hodine ráno. Pôvodne chceli na veži zostať približne do štvrtej. Ešte v dopoludňajších hodinách však po dohode so záchrannými zložkami vežu opustili. Všetci účastníci boli zadržaní políciou.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokračujúcu ťažbu a spaľovanie nedávno odobrila oficiálne návrhom slovenská vláda pod vedením ministerstva hospodárstva a v spolupráci s firmou HBP. Podľa Greenpeace skončiť dobu uhoľnú znamená nechať uhlie v zemi a skončiť jeho spaľovanie,“ vyhlásila Júlia Sokolovičová z organizácie.

Mimovládna organizácia si podľa nej myslí, že nadišiel čas, aby vláda SR prestala riešiť rozpočet jednej firmy a zamerala sa na také riešenie a taký koniec uhlia na Slovensku, ktorý šetrí ľudské zdravie a životné prostredie, pretože Slovensko má na viac.

Prečítajte si tiež: Obete nešťastia v handlovskej bani mali zomrieť už pri hasení požiaru Čítajte 

Diskutovaný problém

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už avizoval, že všeobecný hospodársky záujem (VHZ), ktorý momentálne platí do roku 2030 a v zmysle ktorého štát dotuje výrobu elektriny z hnedého uhlia, by sa mal skrátiť do roku 2023.

SkryťVypnúť reklamu

„Domnievame sa, že je to aj dátum, ku ktorému by sa dal urobiť celý útlm energetického uhlia na Slovensku. Jednoducho preto, že elektrina a teplo z uhlia majú na Slovensku úplne najmenší podiel na energetickom mixe zo všetkých zemí strednej Európy,“ ozrejmila Sokolovičová.

Aj HBP upozorňujú, že cena elektriny z obnoviteľných zdrojov má byť drahšia ako tá z uhlia. „Je ťažké porovnávať ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov a uhlia, pretože na Slovensku predsa neexistujú trhové podmienky. Elektrina z uhlia sa riadi VHZ, ktorý prikazuje elektrinu vyrábať v konkrétnom objeme za konkrétnu cenu,“ tvrdí Sokolovičová.

Materiál týkajúci sa problematiky transformácie hornej Nitry, ktorý minulý týždeň predložil do medzirezortného pripomienkovacieho konania Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, podľa nej vypracoval úrad zrejme v spolupráci s HBP.

„Je to materiál, ktorý obsahuje harmonogram zatvárania baní s tým, že uhlie sa má vyťažiť všetko, ale rýchlejšie. A to len o tri roky rýchlejšie, než bol pôvodný plán ťažby. Nerieši to všetko hnedé uhlie na Slovensku, len bane, ktoré sú otvorené v regióne hornej Nitry. Dokument nespomína otázku 12. ťažobného poľa a taktiež sa netýka bane Čáry, ktorá má byť ďalej otvorená. Slovensko by ušetrilo najviac, ak by prešlo na ukončenie ťažby a spaľovania uhlia a nahradilo ho obnoviteľnými zdrojmi. Čím rýchlejšie, tým lacnejšie to vyjde,“ dodala.

Prečítajte si tiež: V okrese Prievidza budú pôsobiť už len dve gymnáziá Čítajte 

Ohrozili bezpečnosť baníkov

Konanie aktivistov si podľa HBP vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky. „V dôsledku toho je bezprostredne ohrozená bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa momentálne nachádzajú v podzemí, a tiež bezpečnosť banskej prevádzky. Ide o havarijný stav, keďže funkčnosť skipového zariadenia je znemožnená z dôvodu výskytu cudzích osôb,“ informovala v stanovisku tlačová hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

Zastavenie prevádzky podľa nej ohrozuje pracoviská v bani, nepriaznivo vplýva na klimatické podmienky, tlakové pomery zhoršujú stabilitu pracovísk, zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku požiaru a pre spoločnosť to znamená aj značné hospodárske škody.

„Súčasťou ťažnej veže je dopravné zariadenie, ktoré pracuje v automatickom režime a slúži na odťažbu uhlia z podzemia. Tým, že členovia Greenpeace bez ohlásenia vystúpili na ťažné zariadenie, nezodpovedne ohrozili nielen seba, ale aj baníkov, ktorí s ich hnutím a názormi nemajú nič spoločné,“ vyhlásila ďalej Siváková.

Zároveň potvrdila, že do bane Nováky pre mimoriadnu udalosť povolali pohotovostné čaty banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi, čím mal podľa nej Greenpeace vystaviť zvýšenému ohrozeniu bezpečnosti aj ostatné prevádzky podzemných stavieb, razenia tunelov a banských prevádzok na Slovensku, pre ktoré HBZS Prievidza zabezpečuje nepretržitú stálu pohotovostnú službu.

Aktuálne vzniknutú situáciu spoločnosť rieši s políciou. HBP podávajú trestné oznámenie na Greenpeace z dôvodu spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia, poškodenia a ohrozenia prevádzky banskej spoločnosti, trestného činu ublíženia na zdraví vo fáze pokusu a trestného činu neoprávneného vniknutia do areálu ťažobnej spoločnosti.

Vo veci vykonávame vyšetrovanie, vzhľadom na dôkaznú situáciu poskytneme informácie neskôr, “ informoval Pavol Kudlička, hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne.

„Túto aktivitu organizácie Greenpeace považujeme za pokračovanie účelových útokov voči našej spoločnosti, vychádzajúcich z neznalosti odbornej problematiky, neobjektívnych, neaktuálnych a zavádzajúcich informácií o poškodzovaní životného prostredia, ovzdušia a vôd na hornej Nitre,“ dodala Siváková.

“Hornonitrianske bane Prievidza sa snažia odpútať pozornosť od svojej zodpovednosti za ničenie životného prostredia a zdravia ľudí v regióne Hornej Nitry. Aktivisti Greenpeace počas akcie nikoho neohrozili. Ťažba a spaľovanie uhlia však ohrozujú ľudí každý deň,” vyhlásila Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku, Greenpeace.

Greenpeace

Použité farbivo je biologicky rozložiteľné a časom sa prirodzene z jazierka vytratí.

Išlo o protest proti predaju amerických zbraní do Izraelu.


TASR 2
Medveď v Žiari nad Hronom. Snímka z roku 2021.

Ochranári žiadajú odborné riešenia namiesto politických na úkor prírody.


SITA
Štvorica na stĺpy budovy zavesila transparent.

Skupina na urýchlenie podpisu Globálnej zmluvy o oceánoch.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  3. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  4. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  6. Čo bude toto leto in?
  7. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  2. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  3. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  4. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 453
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 7 530
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 085
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 507
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 097
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 031
  7. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 2 938
  8. Čo bude toto leto in? 2 733
  1. Filip Tikl: Detská prostitúcia : Telo, čo nemalo byť na trhu
  2. Filip Tikl: Mužská prostitúcia: Globálny svet ticha a túžob
  3. Martin Fronk: Modrý kameň: miesto, kde si oddýchnete, zaspomínate a nadýchnete sa histórie
  4. Tadeáš Ďurica: Eurofondy ako nástroj vydierania alebo boja za hodnoty EÚ?
  5. František Kukura: Keď sa moc mení na inštinkt prežitia
  6. Viktor Pamula: 83 rokov od Operácie Anthropoid
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 4
  8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Otázky pre Jána Čurillu
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 858
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 906
  3. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 871
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 798
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 017
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 839
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 594
  8. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 569
  1. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  4. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  5. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  6. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  7. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  8. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Návrhy zmlúv zo strany miest krajskí poslanci napokon neschválili.

Poslanci prechod nemocníc pod mestá neschválili.


1
Do súťaže sa prihlásila aj obec Dolná Súča v Trenčianskom okrese.

Víťazná obec získa okrem titulu aj 15-tisíc eur.


Tomáš Tatar počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa po šestnástich rokoch sťahuje zo zámoria naspäť do Európy.


TASR
Ilustračné foto.

Policajt je obvinený z viacerých trestných činov.


TASR
  1. Filip Tikl: Detská prostitúcia : Telo, čo nemalo byť na trhu
  2. Filip Tikl: Mužská prostitúcia: Globálny svet ticha a túžob
  3. Martin Fronk: Modrý kameň: miesto, kde si oddýchnete, zaspomínate a nadýchnete sa histórie
  4. Tadeáš Ďurica: Eurofondy ako nástroj vydierania alebo boja za hodnoty EÚ?
  5. František Kukura: Keď sa moc mení na inštinkt prežitia
  6. Viktor Pamula: 83 rokov od Operácie Anthropoid
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 4
  8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Otázky pre Jána Čurillu
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 858
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 906
  3. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 871
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 798
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 017
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 839
  7. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 594
  8. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 569
  1. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  4. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  5. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  6. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  7. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  8. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu