BELUŠSKÉ SLATINY. V Belušských Slatinách, časti obce Beluša, plánujú postaviť akvapark, ktorý by bol najväčší na Slovensku.
Kde nie sú atrakcie, tam ľudia neprídu
Zámer výstavby akvaparku preberali aj na zasadnutí obecného zastupiteľstva. Hotová je štúdia, vyčlenená lokalita v územnom pláne s rozlohou 174-tisíc metrov štvorcových, našiel sa investor.

„Počujem to prvýkrát, ale nech to len postavia. Bral by som niečo podobné aj u nás,“ povedal Ján Litvík, ktorý nie je z Beluše.
Dodal, že ak v nejakej lokalite, ktorá má fungovať ako oddychová či turistická, nie sú atrakcie, neoplatí sa budovať ani ubytovanie. „Ľudia prídu len tam, kde majú možnosť vyžitia.“ Aj podľa Milana Gerčica to bude pre obec určite prínos. „U nás tiež nie je ani len poriadne kúpalisko a chýba,“ dodal Milan, ktorý je z Bytče.
Je škoda , ak minerálka tečie do potoka
Milan Hija je z Beluše a rád si aj zaspomínal. „Kedysi som sa chodili do Slatín kúpať. Bola to paráda. Obec bola v sobotu – nedeľu plná ľudí. Kto neprišiel včas, nemal si kde na kúpalisku sadnúť,“ prezradil.
Dnes je vraj všetko vybrakované. „Je strašná škoda, keď nám minerálka vyteká do potoka. Objekty zobral síce tiež kedysi dávno súkromník, ale nedopadlo to dobre. Všetko je zarastené. Kto tu nebol dvadsať rokov, miesto by určite nepoznal, tak spustlo,“ posťažoval sa Hija.
Dodal ešte, že na zasadnutí zastupiteľstva bol nejaký pán, ktorý prišiel so zámerom na veľkú investíciu. „Bolo by dobré, keby tu vznikla nejaká športovo-oddychová zóna. Hovorí sa o tom už dlho, zatiaľ sa žiaľ nič neudialo. Či sa ale niečo uskutoční, je vo hviezdach.“
Ako bolo kedysi
Starosta obce Ján Prekop hovorí, že ak sa zámer podarí zrealizovať, v Belušských Slatinách by mali najväčší akvapark na Slovensku.

„Občania by to prijali, lebo veľa zariadení, ktoré boli kedysi vybudované, nemá žiadne využitie. V kúpeľnej reštaurácii Kiosk boli pritom kedysi každý večer hudobné produkcie. Ľudia sem chodili zo širokého okolia za zábavou, ale aj liečiť sa,“ vracia sa do minulosti starosta.
Fungovali vaňové kúpele, kde sa využívala liečivá voda z miestnych prameňov. V prevádzke bolo kúpalisko.V Beluši dokonca pre fungovanie kúpeľov stál aj rýchlik, aby sa mohli pohodlne dopraviť kúpeľní hostia.
Zámer
„Zašlá sláva nás mrzí, chceli by sme obnoviť využívanie minerálnych prameňov. Vyhliadnutý je investor, ktorý by chcel na ploche 174-tisíc metrov štvorcových vybudovať Akvapark Belušské Slatiny,“ hovorí starosta.
Ide o veľký priestor, ktorý je pre takéto využitie vyčlenený aj v územnom pláne.
Obec by sa podľa starostu zviditeľnila, ožila, pribudlo by množstvo pracovných, podnikateľských príležitostí. Obec vlastní deväť vrtov.
Minerálne pramene a využitie
Hlavný zdroj minerálnej vody by bol z vrtu, ktorý ide do hĺbky 1600 metrov. „Podľa vyjadrenia odborníka by sa dal ešte prehĺbiť na 2100 metrov. Potom by sme získali vodu teplú 62 stupňov Celzia,“ prezrádza Prekop.
Minerálnu vodu by využívala v kúpeľnom dome, ktorý by bol súčasťou akvaparku. „Samotný akvapark by však fungoval na čistej vode, ktorá sa vymieňa a čistí. Prvotné napustenie by vyžadovalo obrovské množstvo kubíkov. Vodojem tu je,“ hovorí starosta. Dodáva, že minerálne pramene teraz vytekajú do potoka.

Miesto a termíny
Zámer by uskutočnili v lokalite Náklie nad Belušskými Slatinami.
Investor chce stavbu postaviť čím skôr a ďalšie rokovanie s obcou má byť koncom novembra. Naša legislatíva je však veľmi zložitá, proces povoľovania preto vyžaduje dosť dlhý čas.
„Pre niekoho je to až nepochopiteľné. Musí dôjsť k výkupu pozemkov, musí sa robiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie, takzvaná štúdia EIA, a treba ešte množstvo povolení. Procesy sú veľmi zložité, ale samotná výstavba by už bola rýchla,“ hovorí Prekop.
Ak sa nakoniec investor pre stavbu rozhodne a nebude destabilizácia na Slovensku prípadne v Európskej únii, v roku 2020 by už mohla začať podľa starostu výstavba.
Investovať chcú 100 miliónov eur.
V Trenčianskom kraji chýba
- Vladimír Baran, odborník na využívanie minerálnych prameňov, pomohol obci s vypracovaním štúdie. V nej sa uvádza, že na Slovensku je sedem väčších termálnych akvaparkov a 17 malých, 20 termálnych liečebných kúpeľov s procedúrami, 37 nekrytých kúpalísk a 78 krytých bazénov.Veľký akvapark nemá Trenčiansky, Banskobystrický ani Košický kraj. Pre obyvateľov Trenčianskeho kraja je najbližší vzdialený 100 až 140 kilometrov, inde sú od seba vzdialené do 60 kilometrov. Z geologického hľadiska má pritom potenciál na tri veľké akvaparky. Je aj tretím najviac kúpyschopným v rámci republiky po Bratislavskom a Trnavskom.