POVAŽSKÁ BYSTRICA. Občianske združenie Cooltajner rozbehlo v meste aj druhý ročník Noci divadiel v spolupráci s viacerými partnermi. Sčasti sa aj teraz program odohrával v divadelnej sále Domu kultúry. Tá budúci rok oslávi svoje 50. narodeniny. Program vrcholil hrou STO, ktorá bola kompaktom dejinných udalostí od vzniku Československa až po súčasnosť so záberom aj na regionálne udalosti.
Pre deti
Noc divadiel začala tradične detskými predstaveniami už popoludní v Ateliéri Milana Sládka v Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa. Žiaci školy si pod vedením učiteliek Oľgy Banincovej a Evy Tóthovej pripravili pásmo troch rozprávok s bábkami, marionetami a maskami.

Dráma aj obľúbená tragikomédia
Podstatná časť divadelného programu bola v divadelnej sále považskobystrického Domu kultúry. Najskôr sa so svojou hrou Nihil obstat predstavil divadelný súbor Populus. Išlo o experimentálnu drámu mladých konzervatoristov zo Žiliny. Vystriedal ich považskobystrický súbor Napíšte si výpoveď.
„Ide o už pevne etablovaný divadelný súbor. V Cooltajneri sme ju mali už aj v lete, ale diváci si ju opäť vyžiadali, lebo táto hra je veľmi príznačná pre dnešné vzťahové problémy,“ priblížila spoluorganizátorka Noci divadiel Iva Semančíková.
Unikátna hra
Posledným vystúpením v jedinečnej premiére bola hra s názvom STO venovaná pripomienke významných dejinných udalostí Československa. Išlo o unikátny kompakt divadelného, výtvarného, hudobného aj filmového umenia. Prostredníctvom hry predstavili umelci sto rokov existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vystúpila viac ako päťdesiatka umelcov. Účinkovali herci divadelných súborov Napíšte si výpoveď či Kupé 6, hosťujúci jednotlivci, miešaný zbor Vox Domini, ako aj sóloví hudobníci Denis Kolek či pianistka Michaela Tomaníková, ktorá sa pre túto špeciálnu príležitosť vrátila domov až z Veľkej Británie. Michaela na krídle sprevádzala celou divadelnou hrou a bola vlastne akoby hudobným našepkávačom toho, do akého historického obdobia sa hra posúva. V zaujímavej klavírnej úprave odznela Vltava od Bedřicha Smetanu, Modlitba pro Martu od Marty Kubišovej či československá štátna hymna. V pozadí bežala videoprojekcia, ktorá pripomínala divákovi jednotlivé obdobia či už fotografiami alebo krátkymi filmami spolu s komentárom rozprávača. Jednotlivé divadelné výstupy skupín aj jednotlivcov boli šikovne zakomponované do obdobia a vystúpenia mladých divadelníkov, pripomenuli roky okupácie, holokaustu či sviečkovej manifestácie veľmi avantgardne a expresívne.

Oživenie sály
Aj miesto, kde sa hralo, je zaujímavé, alebo skôr okolnosti jeho prípravy. Organizátori Cooltajnera aj s dobrovoľníkmi oživili na tento účel divadelnú sálu Domu kultúry, kde sa už neorganizujú kultúrne podujatia dlhšiu dobu. „Osud Domu kultúry je obyvateľom nášho mesta dobre známy, no keďže už o rok oslávi svoje 50. narodeniny, chceli sme podujatie spojené s okrúhlym výročím uskutočniť práve v tomto priestore. Je veľmi veľká škoda, že sa svojho času najmodernejší priestor pre kultúru v celom Československu nevyužíva na svoj primárny cieľ,“ hovorí Tomáš Bořuta z OZ Cooltajner.