PÚCHOV. Počet ľudí bez domova sa zvyšuje aj v menších mestách, Púchov nevynímajúc. Má ich približne dve desiatky. „Máme tu domácich s trvalým pobytom nahláseným na mestskom úrade, ale tiež ľudí z Podhoria, Beluše, Lednických Rovní aj Lednice,“ povedal Mário Martinko, náčelník mestskej polície. Zvláštne príkazy od radnice týkajúce sa bezdomovcov mestská polícia nemá. Zasahuje v zmysle svojich právomocí, neraz na podnety od obyvateľov mesta. Najčastejšie ich volajú, keď sa bezdomovci snažia prespať vo vchodoch bytových domov či na iných verejných miestach. „Mali by sme ich riešiť blokovou pokutou, no tá veľmi neprichádza do úvahy, takže im viac menej dohovárame a vykážeme ich z daného priestoru,“ povedal Martinko. V zime zasahujú policajti častejšie, niekedy denne aj tri, štyri razy. Polícia bezdomovcov z problematického miesta síce vykáže, no problém sa len posunie inam.
Na zimu vždy pribudnú
Počet bezdomovcov v Púchove je počas roka stabilný. Dvadsiatka bezdomovcov sa ale s príchodom zimy rozrastie, sťahujú sa sem aj z okolitých dedín. Mestské prostredie poskytuje viac príležitostí na obživu. „Žijem z toho, čo dá ulica, čo vysomrujem alebo nájdem v kontajneroch,“ hovorí päťdesiatosemročný Zdenko. Vonku žije od leta, kedy prišiel o byt. „Doma pre mňa už nie je nikde. Otec mi zomrel, byt sa predal,“ povedal. Do práce ho vraj nikde nechcú kvôli veku. Na improvizovanom stole má chlieb, kávu, salámu. Čo zoženie, prihreje si v kastróliku na ohnisku, aj kávu varí v čajníku na ňom. Zimy sa obáva, dúfa, že ho prichýlia v unimobunke pri cintoríne. S parťákmi, ako vraví, zatiaľ spia pod mostom diaľničného privádzača. Majú tu malé stanové mestečko. Strážia ich dva psy, ktoré hlučne hlásia každého príchodiaceho. V čase, keď sme sa spolu zhovárali, ich bolo pod mostom päť. Traja spali. Zdenko vraví, že sú opití. Kamarát Peter s ním súhlasí a súdiac podľa jeho artikulácie, tiež okúsil niečo ostrejšie.

Alkohol a nezáujem
Alkohol bol dôvodom, prečo sa na bezdomovcov, ktorí predošlú zimu prespávali v unimobunke pri mestskom cintoríne, množili sťažnosti. „Keď sa dostali k nejakému alkoholu, alebo peniazom, že si ho za ne dokázali kúpiť, tak dochádzalo k rušeniu verejného poriadku a nočného pokoja,“ povedal náčelník MP. Bezdomovci vadili aj pri smútočných obradoch. „Bola som na pohrebe a trčali tam z okien ponožky, to k cintorínu nepatrí,“ povedala 72-ročná dôchodkyňa Mária. Bezdomovcov je jej ľúto, ale mali by byť podľa nej umiestnení inde. V unimobunke bolo svetlo, kúrenie, bezdomovci si dokonca zadovážili televízor a elektrické variče. V pokoji tu prečkali zimu. Žiaľ, na bývanie zadarmo si zvykli a polovica z nich neprejavila záujem zmeniť svoju situáciu. Z deviatich ubytovaných sa vonku opäť ocitli štyria. Po jari museli búdu vypratať. „Každému jednému sme sa snažili vybaviť útulok, najbližší je v Novom Meste nad Váhom,“ povedala referentka oddelenia školstva a sociálnych vecí Ivana Vančová. Zároveň dodala, že bezvýsledne.„Posielame ich aj do Kláštora pod Znievom do útulku u pána farára Masláka. To je veľké charitatívne zariadenie, kde nikoho nikdy neodmietli, no oni nechcú. Odmietajú tieto zariadenia,“ povedala. Domácich bezdomovcov má radnica zmapovaných, pravidelne požiadajú o jednorazový finančný príspevok, na ktorý má nárok každý občan mesta v hmotnej núdzi.

Náhradné riešenie
Pred štyrmi rokmi hovorilo vedenie mesta o nápade zriadiť unimobunku priamo v areáli Podniku technických služieb.„Mala slúžiť len ako núdzový variant. Dalo by sa tam zabezpečiť nosenie stravy a objekt by bol v stráženom areáli stále pod kontrolou,“ povedala Vančová. Unimobunka už k ubytovaniu slúžiť nebude. Okrem sťažností je prekážkou aj to, že jej steny obsahujú azbest. Podnik technických služieb ju bude využívať len na pracovné a skladové účely. Mesto hľadá vhodné miesto či objekt, kde by v prípade nutnosti mohli bezdomovci prespať. Mestská polícia dnes nevie, kam by bezdomovcov mala smerovať. „My ich nemáme kam umiestniť. Keby bolo najhoršie, môžeme ich zobrať na chvíľu zohriať k nám, možno zabezpečiť pre nich horúci čaj a ten im priniesť,“ povedal Martinko a dodal, že o čiastočnú pomoc môžu bezdomovci požiadať na Námestí slobody v charitatívnom Obchodíku za úsmev. „Môžu si tu zadovážiť deky a teplé oblečenie, no nenahradí to ubytovanie.“