DUBNICA NAD VÁHOM. Základná škola s materskou školou Centrum I 32 sa líši od ostatných škôl v okolí náučným chodníkom. S realizáciou pomohol samosprávny kraj, sponzor a rodičia. Svoj diel si odpracovali aj starší žiaci a dnes ním sprevádzajú mladšie deti.
Škola po rozsiahlej rekonštrukcii a dobudovaní workoutového ihriska hľadala spôsob, ako sa ďalej rozvíjať. „Kopec peňazí leží kade-tade, len treba pre to niečo urobiť,“ hovorí autor základnej myšlienky projektu, učiteľ geografie a biológie Pavol Matúš.
Tvrdí, že práve tento prístup bude odlišovať školy, ktoré niečo majú a také, ktoré len snívajú, že by mohli mať.
Netradičný nápad
Dubnickí pedagógovia vytvorili priestor, ktorý v sebe spojil vyučovanie viacerých predmetov a zároveň ponúka žiakom pútavé zážitky v prírode.
„Chceli sme vzbudiť záujem žiakov o informácie, vzdelávať ich a viesť k zodpovednosti za životné prostredie,“ povedala riaditeľka školy Jana Vargová. Náučný chodník vznikol v dvoch fázach. Prvá časť chodníka poskytuje vedomosti z geografie a prírodopisu, druhá pridala technické prvky ako fotovoltaická elektráreň, meteorologická stanica a slnečné hodiny. O nápady núdza nebola, náročnejšie bolo pozháňať to, čo škola na realizáciu nápadu potrebovala. „Kováča, ktorý bol ochotný za prijateľnú cenu vyrobiť slnečné hodiny, sme našli až v Čechách,“ povedal Matúš.