DOMANIŽA. Prvá zmienka o obci má súvis so vzácnou kultúrnou pamiatkou, kostolom. Pri príležitosti osláv prvej písomnej zmienky vyšli dve knihy, ktoré mapujú históriu tejto obce v Domanižskej doline v okrese Považská Bystrica.
Časopis, kniha a zaujímavá aj novšia história
František Koval z Domaniže vydáva už vyše desať rokov historický časopis o obci. Mal zozbierané obrovské množstvo cenných listín, chodili aj do Viedne, Budapešti, Prahy, aby získali ďalšie podklady. Okrem časopiseckej formy chcel zachytiť históriu aj knižne. Publikáciu uvádzali do života počas osláv okrúhleho výročia prvej písomnej zmienky.
Domaniža má podľa Kovala zaujímavú históriu, tú celkom starú aj novšiu. „Aj prvá elektrická energia sa napríklad vyrábala u nás a v knihe je aj uvedené kde. Sú tam dejiny píly a mlyna, ako sa v obci podnikalo,“ povedal Koval.

Kostol a jeho vzácnosti
Významnou historickou pamiatkou Domaniže a tiež architektonickou dominantou, ktorá zaujme každého, kto prechádza obcou, je gotický kostol. Týči sa nad obcou a má aj svoju dávnejšiu históriu ako tú, čo prináleží k samotnej zachovanej stavbe. Výskum tu odhalil základy strážnej veže a románskej stavby, ktoré tu stáli už v 13. storočí.
„Bol postavený už 200 rokov pred prvou písomnou zmienkou o obci. Tá nie je o Domaniži, ale o kňazovi Godislavovi z Domaniže. A keď bol kňaz, musela tu byť aj farnosť. Takže aj kostol má svoju dávnu, vzácnu históriu,“ hovorí Koval.
Pri rekonštrukcii asi pred desiatimi rokmi objavili zaujímavé tajomstvo. Pod novšími nátermi na stenách boli ukryté zaujímavé obrazy, ide o diela z čias renesancie. Znalec, akademický sochár Jozef Klech, hovorí o nich ako o veľkých objavoch. Podobných renesančných malieb je na Slovensku len veľmi málo.

Nesporne zaujímavý je aj oltár vysoký asi desať metrov. Postaviť ho dali príslušníci šľachtického rodu Esterháziovcov. Na jeho zhotovení sa podieľali umelci zo zahraničia, pravdepodobne z Talianska. Podoby príslušníkov tohto rodu sú pravdepodobne zobrazené aj na stenových frezkách, o ktorých hovorí Klech.