K zvýšeniu daní boli výhrady. Nie je vraj jasné, čo zaň ľudia získajú

V Považskej Bystrici zvýšili dane. Úpravou čelia aj zmenám zákonov. Nie všetci poslanci ju podporili.

V meste zvýšili dane a poplatky za odpad. Podľa niektorých poslancov to mali robiť postupne, aby naraz nezaťažili obyvateľov. V meste zvýšili dane a poplatky za odpad. Podľa niektorých poslancov to mali robiť postupne, aby naraz nezaťažili obyvateľov. (Zdroj: Bernadetta Pitoňáková)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. O dodatkoch k nariadeniam, ktoré upravujú dane a poplatky za odpad, rozhodovali poslanci na decembrovom zasadnutí. Väčšina zvýšenie daní aj poplatku za odpad schválila. Pri priemernom byte asi 70 metrov štvorcových zaplatia ľudia asi o 4 eurá viac za rok. Pri odpade rovnako je rovnaké zvýšenie na osobu a rok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neupravovali s infláciou

Pri predkladaní návrhu vysvetlil prednosta mestského úradu a vedúci finančného oddelenia Anton Martaus, že mesto šesť rokov neupravovalo dane z nehnuteľností, dane z pozemkov, stavieb a bytov, aj keď postupovala inflácia. Uviedol aj jeden konkrétny príklad, zvýšenie ceny elektrickej energie, kde je takmer 32-percentný nárast.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mesto nezvýši dane, nezavedie ani poplatok za rozvoj Čítajte 

Dopady zákonov

Vplyv na zvýšenie majú podľa Martausa aj niektoré prijaté zmeny v legislatíve, ktoré vstupujú tento rok do platnosti. „Zvyšujú sa platy pedagogickým zamestnancom. Na stredných školách ide o prenesený výkon štátnej správy, tam dostaneme na to peniaze. Máme však veľa zamestnancov, ktorí spadajú pod originálne kompetencie a aj tým musíme zvýšiť platy, aby sme dodržali zákon,“ povedal Maratus s tým, že to bude skoro mi-lión eur navyše, ktoré mestu nikto nedá a treba ich zaobstarať.

Na Slovensku sa tiež schválilo zdvojnásobenie daňového bonusu, čo má rovnako dopad na rozpočet mesta, aj keď si to hneď každý neuvedomí. „Každý si odráta viac z daní, čo prinesie nižšie dane na úrovni štátu. Z týchto daní ide 70 percent pre obce a 30 percent pre vyššie územné celky. Dostaneme preto menej,“ vysvetlil Martaus.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Život v Považskej Bystrici bude drahší, zvýšili aj dane z nehnuteľností Čítajte 

Spomenul tiež zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie poplatkov za prácu nadčas a počas voľných dní. Dopad na rozpočet mesta je v sumáre podľa Martausa asi 1,5 milióna eur.

Povinnosť nedodržiavali

Prednosta uviedol aj jednu povinnosť zo zákona o miestnych daniach. „Pri daniach za pozemky platí, že najvyššia daň môže byť najviac päťnásobok najnižšej. Pri dani za stavby a byty to môže byť najviac desaťnásobok,“ uviedol Martaus. Dodal, že v minulosti to takmer žiadna samospráva nedodržiavala a zaťažovali tak daňami hlavne podnikateľov a šetrili obyvateľov. Uviedol, že tak to bolo aj Považskej Bystrici, ale postupne rozdiel znižovali.

„V dnešnom platnom nariadení ide o 25-násobok. Ale zákon hovorí, že stav nemôže udržiavať nekonečna. Už pri stanovení daní na rok 2024 musia mestá dodržiavať stanovené rozdiely. Nechceme však nechať ťarchu zvýšenia daní až na tento hraničný termín,“ uviedol Martaus ďalší dôvod úpravy daní.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Považskej Bystrici zvýšili dane z nehnuteľností o tridsať percent Čítajte 

Zvýšenie je únosné

Ako príklad zvýšenia dane uviedol Martaus sadzbu pri priemernom byte so 70 metrami štvorcovými. „Pri zvýšenej sadzbe z 0,20 eura za meter štvorcový na 0, 26 eura to znamená zvýšenie o 4,20 eura na celý rok. Nech mi niekto nehovorí, že zvýšenie o takúto sumu by robilo občanom problém,“ povedal Martaus.

Pri podnikateľoch sú sadzby iné, aj metre štvorcové, takže ak by by si niekto kládol otázku, prečo vlastne mesto robí zmeny, nejaké príjmy do mestskej kasy podľa Martausa sa zabezpečia.

Aj poplatok za odpad

Ďalší návrh dodatku bol k poplatkom na odpad. V meste bol doteraz poplatok 23,72 eura na osobu a rok na zber a likvidáciu komunálneho odpadu. Pri takto stanovenom poplatku vyberalo mesto za rok asi 1, 1 milióna eur. Ale za služby súvisiace so zberom a likvidáciou odpadu zaplatí približne 2, 5 milióna eur. „Rozdiel treba z niečoho vykryť. Keď to urobíme, nie je na chodníky, cesty, kultúru a iné investície, ktoré ľudia chcú,“ vysvetlil. Zákonodarca pritom umožňuje, aby bol poplatok taký vysoký, aby pokryl všetky náklady.

Prečítajte si tiež: Sadzby nezvyšujú, ľudia však prídu o niektoré úľavy Čítajte 

V meste bude po novom poplatok 27,99 eura. „Je nižší, ako majú mestá okolo už teraz, keď ho ešte nezvýšili. Púchov má napríklad 29 eur, Trenčín 30 eur. Nová Dubnica tiež upravuje poplatok, a to na 32 eur,“ uviedol Martaus.

Situácia nie je podľa neho pre mesto stále priaznivá. Upozornil aj na zvýšenie ceny za uskladnenie tony odpadu na skládke, ktorá závisí od úrovne separovania. Keď doteraz bola pri úrovni Považskej Bystrice 5, 04 eura, zvyšuje sa tento rok na 10 eur, o rok zase na 22 eur, ak sa z pásma separácie nepohneme hore. „Máme prepad 1,4 milióna, s čím treba niečo robiť a ešte prichádza nový poplatok pre budúci rok. Tak sme poplatok zvýšili približne o štyri eurá,“ povedal Martaus.

Spomenul aj obedy zadarmo, ktoré nepriaznivo ovplyvnili ekonomiku mesta. Martaus ešte povedal, že daňové zákony možno schváliť v mestách len k 1. januáru, nie neskôr.

Najzraniteľnejší a podnikatelia

Primátor Karol Janas za najzraniteľnejšiu skupinu označil osamelých seniorov. „Zaplatia o osem eur ročne viac pri byte s výmerou 70 metrov štvorcových, ak žijú sami,“ povedal s tým, že mali stretnutie so združením zdravotne postihnutých aj inými organizáciami, či to unesú a či netreba vymyslieť kompenzačné opatrenia.

Veľká záťaž je podľa Janasa aj na podnikateľoch. Spomenul, že boli u všetkých najväčších zamestnávateľov, aby im oznámili zámer mesta a hovorili aj s predstaviteľmi podnikateľských združení. „Diskutovali sme, či to unesú. Povedali, že je pre nich lepšie zaplatiť dane, aby ich potom mesto požilo,“ povedal Janas. Dodal ešte, že je to lepšie, ako dávať sponzorské, lebo všetko im podpisujú v zahraničí a radšej tiež zaplatia dane ako rozvojový poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu