STARÁ TURÁ. Po trojici úspešných monografií Zaniknutá „stará“ Stará Turá, Zabudnuté osudy škôl Starej Turej a Osudy Židov Starej Turej vyšli na sklonku roku rodáčke zo Starej Turej Eve Tomisovej ďalšie dve publikácie veľkého formátu.
Vyše dvesto strán zachytáva 75 zaniknutých i stále žijúcich remesiel v Starej Turej dokumentovaných zaujímavým textom i množstvom vzácnych archívnych fotografií. „Remeslá a nárečia Starej Turej mali pôvodne tvoriť jedinú knihu.
Materiálu sa však nazbieralo veľmi veľa, tak som ho rozdelila do dvoch publikácií,“ vysvetlila Eva Tomisová.
Remeslá odvial čas
Kvalitné upečenie chleba, výmena doskovej strechy za škridľovú, výroba kolesa do voza či tvorba hlinenej podlahy je podľa Tomisovej doslova veda. Každé z remesiel autorka okrem detailného rozboru ilustruje skvelými archívnymi zábermi remeselníkov či miest, kde sa remeslá prevádzkovali.

Na stránkach jej knihy nechýbajú ani kópie výučných listov. „Okrem remesiel sú v publikácii popísané aj domáce práce. Kto by dnes vedel, ako sa robila slamená strecha či hlinená podlaha? To nebolo len nacápať blato. Niektoré remeslá som mala v malíčku, v mnohých prípadoch mi však trvalo, kým som pochopila, ako to fungovalo.“
Jej otec bol v minulosti staroturianskym obuvníkom. Hoci autorka v remesle svojho otca nepokračuje, žije v Starej Turej dodnes mnoho potomkov, ktorí nadviazali na prácu svojich predkov.
Viete, že...
- hlinenú podlahu bolo treba po jej vyschnutí ešte mesiac ubíjať dreveným tĺkom?
- v Starej Turej vyrábali povraznici povrazy dlhé niekoľko desiatok metrov z hrubšej priadze?
- niektorí včelári držali domáce včely v drevených klátoch s podobou svätých?
- papiereň v Starej Turej kúpil v roku 1794 Bernát Hering za 6 000 zlatých?
- klobučníci využívali na výrobu klobúkov okrem srsti zo zajaca a líšky aj bobriu a vydriu srsť?
- pivovarníctvo je známe už 5000 rokov?
- mydliari veľmi radi používali väčšie rozdrvené špikové kosti varené spolu s lojom a lúhom?
- technologický postup výroby bryndze vymysleli Staroturania?
- v Starej Turej bola vybudovaná aj farma na chov angorských králikov?
- niektoré cimbaly vyrobil J. Popelka zo Starej Turej?
„Sú to najmä vareškári. Veď z 1200 vareškárskych rodín na Slovensku bolo 800 zo Starej Turej. Darilo sa tu aj výrobcom poľnohospodárskych náradí či metiel. Obľúbená bola aj práca s drevom.“