POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vlastivedné múzeum sídli v priestoroch Strednej priemyselnej školy. Budova nie je prispôsobená pre múzejnú činnosť, preto sa pracovníci snažia postupne prerábať svoje priestory pre prácu s verejnosťou.

Nové osvetlenie aj ďalšie úpravy
V minulom roku vo výstavnej a prednáškovej miestnosti inštalovali nový osvetľovací systém. Tento rok je v pláne modernizácia po estetickej stránke.
„Hlavným cieľom obnovy priestorov je snaha o lepšie zobrazenie múzejnej prezentácie a uľahčenie vzdelávania školákov a študentov,“ hovorí riaditeľka múzea Petronela Rágulová.
Nový šat získajú vstupné priestory vrátane chodby, ktoré oživia zábery fotografov. Pochádzajú z regiónu. Návštevník si najskôr môže pozrieť zaujímavú koláž fotografií Lubie Sutton. Zachytávajú ľudovú kultúru z okolia Považskej Bystrice. Na chodbe upútajú veľkoplošné tapety, ktoré približujú prostredie lesa, oproti je zasa vodný biotop, snímky Martina Hodoníka.
Musia konzultovať
Pracovníci múzea pod vedením výtvarníčky Janky Chudovskej chcú oživiť aj samotnú expozíciu vystavených zbierok. Imitovať plánujú lesné a vodné prostredie za pomoci prírodného materiálu.
„Prezentácia múzejných zbierok je špecifická oblasť výtvarného stvárnenia. Snahu po autentickosti limituje potreba chrániť zbierky pred poškodením alebo odcudzením,“ vysvetlila Rágulová. Rovnako opatrne musia pristupovať k používaniu prírodného materiálu, aby sa vystavené exponáty nenakazili živými biologickými škodcami. Považskobystrickí múzejníci preto veľa tém konzultujú napríklad so špecializovaným Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
„Patrí so svojou výstavnou prezentáciou medzi najmodernejšie slovenské múzeá,“ dodala Rágulová.

Peniaze
Modernizáciu priestorov hradí múzeum z dotačného programu ministerstva kultúry. „Prechádzka prírodou regiónu bude zároveň doplnená dermoplastickými preparátmi, odborne ošetrenými vďaka verejným zdrojom z Fondu na podporu umenia v roku 2017,“ dodala ešte Rágulová.