REGIÓN. V posledných týždňoch pokrýva zem na Slovenku vrstva snehu. Pre mnohých ľudí je to znak toho, že treba prikrmovať zvieratká. Nie všetka pomoc, ktorú im poskytujeme, je pre ne vhodná. Preto sme sa pýtali odborníka na to, čím zvieratká prikrmovať, kde krmivo umiestniť a mnoho iných otázok.
Najskôr sme našu pozornosť venovali vtáctvu. Ak chceme vtáky prikrmovať, mali by sme tak začať, keď sú trvalé mrazy alebo stále snehová prikrývka. „Ak začneme s kŕmením, musíme v ňom pravidelne pokračovať až do pominutia zlého počasia,“ uviedol Marek Měrka, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi.
Najvhodnejším krmivom pre vtáky je nesolená slnečnica. Nemusí pritom ísť o prvotriednu kvalitu, postačuje aj slnečnica druhej triedy. „Je to univerzálne krmivo. Ďalej môžeme použiť nesolený, ani inak upravovaný tuk, drobné semená tráv. Ak má niekto možnosť, tak aj obilný šrot,“ vymenoval Měrka.

Kŕmidlo musí mať ochranu
Poukázal aj na to, že mnohé obchody ponúkajú hotové lojové guľky. „Sú fajn, ale tam treba dávať pozor na plastové sieťky, ktoré môžu vtáka zabiť. Ja sieťky separujem a zvyšky guliek dávam do kŕmidla,“ vysvetlil. Úplne nevhodné je slané alebo korenené krmivo. „Vtáky sú potom smädné a v desaťstupňových mrazoch sa nemajú možnosť napiť,“ upozornil.
Pozornosť musíme venovať aj kŕmidlu, do ktorého potravu vkladáme. Kŕmidlo musí byť prekryté. Ak by nemalo strechu alebo inú ochranu, vplyvom počasia by sa mohlo krmivo pokaziť, splesnivieť alebo inak znehodnotiť. Takáto potrava spôsobí vtákom tráviace problémy a vysiluje ich. Dosiahli by ste tak opačný efekt, ako bol úmysel pomôcť.