POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mestská dopravná spoločnosť zverejnila na svojom webe 18. januára nový cestovný poriadok s redukciou spojov a niektorých liniek.
Podľa nového cestovného poriadku zrušia autobus 10, ktorý jazdí na najväčšie sídlisko Rozkvet. Redukovať sa bude doprava na linke 3. Do Praznova a Podmanína už nebudú jazdiť samostatné autobusy, nahradia ich autobusy číslo 3 a 4, ktoré budú zachádzať. To dopravu vyrieši, ale predĺži ľuďom čas, ktorý budú musieť tráviť v autobuse. Zrušia autobusy, ktoré jazdili v noci.
Riziká
Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký upozorňuje na riziká, ktoré môže priniesť takáto redukcia. „Pri výrazných znižovaniach výkonov vo verejnom záujme by sme mali byť veľmi opatrní, pretože obmedzená ponuka môže spôsobiť aj zníženie dopytu zo strany cestujúcich, ktorí prestúpia do áut.“ Takýmto spôsobom by mohlo mesto údajne zredukovať neopatrne verejnú osobnú dopravu až na nulu.
A aby sa zabránilo nárastu dopravy autami, nedá sa celkom úspešne realizovať ani využívanie bicyklov vo väčšom, lebo v meste nie sú takmer žiadne dopravné ťahy pre cyklodopravu.
Neúspešné rokovania a ďalší postup
V minulom roku sa nepodarilo dotiahnuť rokovania o novej zmluve s Mestskou dopravnou spoločnosťou do úspešného konca. Novú zmluvu predloží mesto poslancom na rokovanie ešte vo februári. „Riešime uzatvorenie zmluvy s mestskou dopravnou spoločnosťou,“ povedal Peter Máťoš, zástupca primátora.

Dodal, že v minulom roku od marca do decembra rokoval o podmienkach zmluvy prednosta mestského úradu Anton Martaus s výkonným riaditeľom Jozefom Keruľom. „Mestská dopravná spoločnosť tvrdila, že s nimi môžeme uzavrieť zmluvu ako s interným prepravcom, čo nám vyvrátili tri právne analýzy,“ vysvetlil problém Máťoš s tým, že mesto sa musí držať nariadenia Európskej únie.
Ak chce mesto priamo, bez verejného obstarávania, uzavrieť zmluvu s Mestskou dopravnou spoločnosťou, táto nemôže mať viac ako 23 autobusov a predpokladaný obrat dva milióny eur. „Obrat firmy je momentálne 2,7 milióna eur bez DPH, tak sa rokuje o cenách aj o znížení kilometrov, ktoré odjazdili doteraz. Niektoré linky sa zužujú,“ hovorí Máťoš.
O dvadsať percent
V Považskej Bystrici podľa zástupcu primátora najazdí ročne dopravná spoločnosť 1,2 milióna kilometrov a nový návrh hovorí o 871-tisíc kilometroch. „Na každej linke sa bude krátiť asi o dvadsať percent,“ dodal Máťoš. S cenou cestovného sa zatiaľ nehýbalo, bude jasná na rokovaní zastupiteľstva, ktoré bude ešte vo februári.
Pre krátkosť času musia uzavrieť zmluvu na priamo, inak by hrozilo že autobusy prestanú chodiť celkom. Obstarávanie by trvalo nejaký čas a zmluva končí 28. februára. Nová zmluva bude na osemnásť mesiacov.

V spoločnosti majú podiel aj majetok
Peter Máťoš vysvetľuje, že prioritný cieľ je, aby službu vykonávala mestská dopravná spoločnosť. „Mesto má v nej 34 percentný podiel a majetok,“ vysvetlil. Zvyšok podielu spoločnosti má súkromná osoba.
Máťoš upozornil aj na to, že neustále klesá počet prepravených osôb. „V roku 2007 to bolo pri zhruba totožných linkách ako dnes 4,3 milióna osôb a momentálne sme na úrovni 2,9 milióna.“
Už na prvom rokovaní finančnej komisie v novom volebnom období otvorili niektorí poslanci pri diskusii o návrhu rozpočtu mesta problémy s verejnou mestskou dopravou. Pýtali sa, čo robilo mesto, keď doteraz nevyrokovalo podmienky novej zmluvy.
Zhorší sa doprava
Autobus majú zrušiť aj na najväčšom sídlisku Rozkvet. Ľuďom sa to nepozdáva. Emília Kalivodová hovorí, že ľudia často chodia mestskou dopravou, hlavne do práce aj do nemocnice. „Keby pokrátili spoje, nepáčilo by sa nám to. To ako bude? Odvezieme sa dole do mesta, aby sme prestúpili a zase platili,“ hovorí.
Mária Kršíková je presvedčená, že doprava sa ľuďom zhorší. „Veľmi zlé to bude napríklad pre mamy s deťmi. Ak sa ľudia nedostanú autobusom, tí čo majú auto, budú využívať viacej takúto dopravu.“

Mal problém, v Milochove len ku stanici
Výpadky liniek prípadne zmeny v trasách sú údajne už teraz. Študent Ján Ondreják opísal svoju skúsenosť zo štvrtka minulý týždeň. „Išiel som na autobus o 18,34 hodine. Čakal som tam 15 minút aj s ďalšími cestujúcimi. Neprišiel,“ hovorí študent. Pozeral informácie na zastávke, ale nenašiel tam žiadne upozornenie o nejakých výpadkoch, rovnako ani na stránke dopravnej spoločnosti. „Potom som si otvoril mapu, polohu spojov a zistil som, že autobus tu nikde nie je. Tak som išiel na mimomestský,“ dodáva.
Išlo o spoj zo Zakvašova na železničnú stanicu. Nikdy predtým takýto výpadok vraj nezažil.
Poslanec Ján Kunovský z Milochova zareagoval zase na sociálnej sieti, že u nich autobusy nejazdia k pošte, ale len po železničnú stanicu.
Vyjadrenie dopravcu
Jozef Keruľ, predseda predstavenstva Mestskej dopravenej spoločnosti, hovorí, pri zmluve nič nepodcenili a o podmienkach rokovali. Skončilo podľa neho pri nevysvetlenej smernici. Mestu predložili nakoniec analýzy vyťaženosti a v spolupráci s ním upravovali poriadok. „Snažíme sa, aby bola zmluva čo najlepšie vyrokovaná z oboch strán,“ vysvetlil Keruľ. Priznal, že aby splnili nariadenia Európskej únie, budú mať nižší výkon aj počet autobusov. „Asi budeme musieť nejakých ľudí prepustiť.“
Zmeny v poriadku podľa Keruľa zreálnia stav, v niektorých spojoch totiž vozili dvoch až štyroch ľudí, čo je nerentabilné.