DUBNICA NAD VÁHOM. Aktivisti z občianskeho združenia In Minorita, slovenská ombudsmanka, predstavitelia mesta, hostia a žiaci miestneho gymnázia sa stretli na pietnom akte venovanom spomienke na zavraždených Rómov.
Pod kríž v lese, pozváraný z častí delostreleckej munície a postavený na mieste tragédie, položili kytice. Prítomným gymnazistom porozprávali o historických súvislostiach tragédie.
Slovenský štát kopíroval nemeckých nacistov
Zločiny holokaustu páchané nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny sú o to obludnejšie, že ideológia tretej ríše systematicky vypracovávala pseudovedecké štúdie, ktoré mali ospravedlniť masové vraždenie národov a etník.

Existovalo dokonca Výskumné centrum pre rasovú hygienu, ktoré vypracovávalo „odborné“ posudky.
V jednom z nich sa doslova uvádzalo, že Rómov ako etnikum charakterizuje vrodená asociálnosť a zločinnosť a tento znak ich rasy je nevykoreniteľný. V celej Európe sa rozbehol hon na Rómov. Slovenský štát nestál bokom a na jeho území vzniklo viacero pracovných táborov pre „asociálov“, tak štát nazýval svojich rómskych občanov.
V neľudských podmienkach s minimálnym stupňom výživy a hygieny neraz dvanásť hodín denne pracovali na verejných stavbách. Na Šariši budovali železnicu, na Horehroní cestu horským priesmykom, na Orave priehradu, na Považí Vážsku kaskádu. Najskôr štát internoval rómskych mužov, neskôr celé rodiny.
Krutý deň
V novembri 1944 vznikol v Dubnici nad Váhom tzv. „Zaisťovací tábor pre Cigánov“.