NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Hoci sú už trestne zodpovední, svoj hlas prezidentskému kandidátovi dať nemôžu. Majú pätnásť.
Mnohí z nich však majú o prezidentských kandidátoch väčší prehľad ako veľa dospelých.
Sledujú diskusné relácie v televízii i rozhlase, aktivity kandidátov pozorujú na sociálnych sieťach, živo diskutujú s rodičmi, kvôli prezidentským kandidátom sa s nimi dokážu niektorí i poškriepiť.
Preto mnohých hnevá, že nemôžu odovzdať hlasovací lístok svojmu obľúbencovi.
Síce majú občiansky preukaz vo vrecku, pred volebnou komisiou im ale nepomôže.
Nemajú osemnásť a podľa zákona voliť nemôžu, hoci by chceli. Na volebnú urnu sa tak môžu počas volieb iba pozerať. Špeciálna pedagogička by posun vekovej hranice na nižší ale nedoporučila.
Sledujú názory na LGBT komunitu a migrantov
V predvolebnej kampani to aj v triedach základných škôl politicky poriadne ožilo. Skupinky školákov vehementne obhajujú medzi sebou svojich kandidátov.

Predovšetkým deviataci. Väčšina z nich dovŕšila pätnásť rokov a sú prvým krôčikom k prahu blížiacej sa dospelosti.
Ich prehľad a sledovanie politickej situácie skutočne prekvapil. Niekde to aj vrelo a v triedach prišlo k hádkam.
„Sledujem všetko, čo sa dá. Vyložene ma to baví. Pozorne som počúvala predovšetkým názory na LGBT skupinu a na migrantov. Som na tieto témy dosť citlivá. Ja mám rada toleranciu a liberálne názory. Na kandidátoch dokážem oceniť aj ich vystupovanie a spôsob komunikácie a správanie sa k novinárom,“ povedala novomestská deviatačka Vanessa Plesníková.
So spolužiakmi v triede o kandidátoch rada diskutuje. „Bolo to všetko kamarátske, nevadili sme sa,“ usmiala sa. Mnohým z deviatakov a deviatačiek je ľúto, že voliť ešte nemôžu.
„Určite ma to neteší, že nemôžem voliť. Pre mňa je dôležité, či politik neklame a ako vystupuje. Musím mať dojem, že nový prezident pre túto krajinu niečo aj urobí. Dôležité je tiež jeho osobnostné vyžarovanie,“ prezradila deviatačka Martina Trebatická.
Niekedy je v triede nepríjemná debata
Viacerí z pätnásťročných povedali, že by si z terajšej trinástky kandidátov nedokázali vybrať.
„Ja mám ale dvoch kandidátov, medzi ktorými by som si dokázala vybrať. Sledujem ich prezentáčné videá. Rozprávam sa o to aj s tatinom, ale v tomto prípade sa nezhodneme,“ usmiala sa Martina.
Do diskusie sa rád pripojil aj jej spolužiak z „béčky“ Adam Mikláš.

„Jasné, že ma to mrzí, že nemôžem voliť. Chcel by som zmeniť niektoré veci, pretože mnohí dospelí nemajú taký pohľad na veci ako mladí,“ zdôraznil Adam.
Aj on sleduje prezidentskú kampaň, ale televízne diskusie ho veľmi nelákajú. Využíva skôr moderné komunikačné technológie.
„Sledujem videá na internete a vystupovanie kandidátov na youtube. Veľmi mi to naskakuje aj na sociálnych sieťach. Zaujímajú ma ich názory a určite by som vedel, koho voliť,“ pokračoval Adam, ktorý priznal, že prezidentské voľby sa sústavne riešia aj u nich doma.
Zároveň podotkol, že voľby určite v triede sledujú viac chlapci ako dievčatá. Každý má svojho obľúbenca.
„V triede väčšina vie, koho by volila. K úplným hádkam neprichádza, ale debata to niekedy nie je príjemná. Politika ľudí na Slovensku rozdeľuje a nie je to dobré,“ usmial sa 15-ročný deviatak Adam.
Mladú generáciu manipulujú hoaxy
U deviatačky Elišky Hlaváčovej dominujú predovšetkým ľudia, ktorí sú spravodliví, nemajú dvojaký meter na občanov a nehovoria prázdne slová, ktoré napokon nesplnia.
„Ja by som asi nevolila, ani keby som mohla. Asi by som si ťažko vyberala, kandidáti ma príliš neoslovili. Veľmi mi vadia ich hádky a vzájomné osočovanie v diskusných reláciách, ktoré sledujem. Rodičia o politike so mnou veľmi nedebatujú,“ povedala.
Podľa nej je veľmi individuálne, či pätnásťročný jedinec dokáže vyhodnotiť situáciu tak, že by mohol zodpovedne vybrať kandidáta.
Jej slová potvrdila aj špeciálna pedagogička jednej z novomestských základných škôl.
„Pätnásťročný človek ešte nedokáže vyhodnotiť kandidátov. Obávam sa, že v mnohých prípadoch to nedokáže ani osemnásťročný volič. Je to generácia, ktorá je ľahko manipulovateľná a ovplyvniteľná. Ovplyvňujú ich rodičia, spolužiaci, rôzne hoaxy, ich samostatné rozhodovanie ešte nie je zrelé,“ povedala.
Podľa jej slov je pravdepodobné, že politici a prostredie by dokázali ľahšie pätnásťročných ovplyvniť i manipulovať.
Facebook i ďalšie sociálne siete sú prešpikované politickými reklamami, ktoré mladých veľmi zasahujú.
„Množstvo hoaxov s búrlivým obsahom dokáže túto generáciu veľmi zaujať. A najmä prostredie, v ktorom deti vyrastajú. Ovplyvniteľní sú veľmi nielen pätnásťroční, ale aj osemnásťroční,“ upozornila.