PAPRADNO. V obci sa zišlo okolo jednej popoludní v deň volieb asi 150 ľudí. Nebolo to však vo volebnej miestnosti či pred ňou, ale vo farskej záhrade.
Prišli na praktickú ukážku strihania starých odrôd ovocných stromov a prednášku z ovocinárstva aj zdravej výživy.
Pýtali sme sa aj na voľby. Zaujímal nás vzťah prezidentov k pestovaniu na Slovensku. Pre toho nového mali všetci jednoznačný odkaz.
Zabúdame, čo je základ
Jozef Zdurienčík má už 82 rokov. Išiel voliť hneď ráno a potom sa ponáhľal na záhradkársku akciu, ktorá bola u nich v Papradne.

Myslí si, že sa stále zabúda, že dôležitá je pôda, ktorá nás živí.
„Veľa zla sa porobilo hlavne po roku 1989. Vtedy sa všetko rozbilo, niekto si napchal vrecká a ľuďom, ktorí robili, nezostalo nič,“ dodal s tým, že sa to ešte dlho bude dávať do poriadku.
Predovšetkým o toto by sa mal zaujímať prezident. To je vraj základ.
„Aj u nás v Papradne sa vo veľkom hospodárilo. A teraz? Nič. Len zopár oviec sa tu chová,“ dodal.
Väčšina pozemkov je vraj zanedbaných, pozarastaných.
„Pozrite aj na túto farskú záhradu, kde ideme robiť poriadky. To bol kedysi výkvet. A teraz ako vyzerá?“ dodal.
Len z áut sa nenajeme
Až podvečer má v pláne ísť do volebnej miestnosti Oľga Knapová. Aj ona by bola rada, keby sa na Slovensku zmenil prístup k tým, ktorí sú schopní pre našu krajinu niečo dopestovať, dochovať.

„Kedysi boli družstvá na dobrej úrovni. Boli sme sebestační. Teraz je to veľmi zlé,“ myslí si. Je od fachu, vie vraj svoje. „Hovorí sa stále len o automobilovom priemysle, ale len z toho sa nenajeme,“ dodáva.
Prezident by sa vraj mal prioritne zaujímať, aby si ľudia vážili pôdu a nadchnúť aj mladých. Tí vraj už skoro vôbec nechcú chovať ani pestovať.
„Radšej si kúpia. Ale čo si doma dorobíte, je vždy lepšie,“ dodáva pani Oľga.
Zušľachťovanie krajiny
Milan Bobrík, mladý otec, prišiel do Papradna zo Štiavnika aj s dvoma dcérkami.
„Idem voliť po tejto akcii,“ povedal. Kde vraj prosperuje poľnohospodárstvo a záhradkárstvo, tam sa potom darí aj ostatným a krajina je zdravá.
V pôde je základ.

„Viac by sa malo dbať na prostredie, v ktorom žijeme,“ dodáva ešte s tým, že to by očakával aj od nového prezidenta.
Aj on má pri dome záhradu, po rodičoch. „Som tam každý deň,“ dodáva Bobrík. Bolo by mu ľúto, keby chátrala. Sú v nej ešte aj staré stromy, odkaz po predošlých generáciách, o ktoré sa treba starať.
Profesor Ivan Hričovský, ktorý prišiel do Papradna šíriť osvetu v ovocinárstve, hovorí, že záhrada je súčasťou mesta a dediny.
„Ide o miesto ktoré prináša nielen úžitok, okrasu, ale aj oázu pre oddych ľudí,“ vysvetľuje.
Od nového prezidenta očakáva, že bude mať o krajinu, jej prostredie a samotné ovocinárstvo a zušľachťovanie pestovaním dostatočný záujem.
„To by som naozaj prosil. Je to dôležité,“ dodal.