PÚCHOV. Po mesiaci sa Igor Cvacho vrátil do Púchova. K svojej výstave obrazov a grafík inštalovanej v galérii púchovského divadla pridal umenie z iného súdka.
Viac ako dve hodiny s gitarou a ústnou harmonikou zabával publikum svojou hudobnou tvorbou a spomienkami na priateľa, legendárneho českého pesničkára Karla Kryla.

Jedna múza nestačí
Nie je tajomstvom, že mnohí známi speváci sa venujú maľovaniu ako relaxu. Karel Gott, František Ringo Čech či Pavol Hammel neraz s úspechom vystavovali svoje výtvarné diela.
Igor Cvacho je opačný príklad. Najskôr sa venoval grafike a maľbe. Časom mu ale jedna múza nestačila, objavil svoju záľubu a talent v písaní textov. „Prečo nevyužiť to, čo samé padá zhora. V tých pesničkách môžem vyjadriť inú škálu pocitov a názorov,“ povedal umelec.

V pesničkárskej tvorbe nachádza zmysel v aktívnejšej komunikácii s publikom. Ľudia s ním diskutujú o textoch piesní, on počas koncertov hovorí im o svojich motiváciách. Obe jeho umelecké polohy sa nakoniec i prelínajú.
Napríklad so svojím priateľom Karlom Krylom najskôr spolupracoval ako autor grafických listov v Krylovej knihe veršov s názvom Modrou cestou.
Tu začala aj ich hudobná spolupráca, ktorá prerástla v priateľský vzťah. Igor Cvacho Kryla obdivoval a od mlada bol fanúšikom, propagátorom i interpretom jeho piesní.
Spomienky na Kryla
Diváci si vypočuli Cvachove lyrické i angažované piesne ako Zabúdam moja milá či protest song Rúbaň holá, ktorý vznikol z rozhorčenia priamo za volantom pri ceste cez Kľak.

„Keď som videl tú spúšť okolo seba, chytil ma taký hnev, že som to musel dať von,“ spomínal spevák na okolnosti vzniku jednej z jeho najznámejších skladieb.
Divákom počas večera rovným dielom naservíroval aj to najznámejšie z tvorby Karla Kryla. Diváci si pospevovali Salome, Bratříčka i pieseň Lásko, ktorú však každý pozná skôr pod titulom Pár zbytků pro krysy.
Krylove piesne Cvacho dopĺňal spomienkami na českého velikána. Pôvodne zamýšľaný hodinový koncert trval o hodinu viac.