POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sezónu divadelných prehliadok začali detské divadelné súbory na regionálnej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti. Organizátori z regionálneho osvetového strediska hostili štyri divadelné kolektívy a dvoch sólistov.
Ťažké témy
Prehliadku otvorili najmenšie deti z Detského divadelného súboru Trpaslíci z Púchova. Svojou hrou, Zverokruh hľadali prepojenie charakterov zvierat čínskeho zverokruhu s vlastnosťami ľudí a zároveň hrali o prostej detskej túžbe mať doma zvieratko. Dve scénické miniatúry v podaní sólistiek z považskobystrického súboru Domino sa zamýšľali nad hodnotovým rebríčkom mladých a ich vzťahom k rodičom. Mladšie deti z Novej Dubnice si urobili posmech z politikov vo vydarenej satire nazvanej "Ale sme sa narobili". Púchovskí ochotníci ponúkli inscenáciu knihy poviedok Marakéš, o fiktívnej dedine plnej zvláštnych ľudí bez budúcnosti. Starší zverebci súboru Bebčina hrali o trápení dieťaťa v nefungujúcej rodine.
„Sú to ťažké témy, no je vidieť, že deti sa s nimi v živote stretávajú a rozumejú im,“ povedala metodička regionálneho osvetového strediska Mária Martikáňová. Klasické rozprávkové príbehy, či hry opisujúce bezstarostný život školopovinných detí sú na javisku prehliadky čoraz zriedkavejšie.
„Deti sú múdre, rozhľadené, chcú vedieť o čom je svet. Ich duša je slobodnejšia a vnímavejšia ako naša dospelácka,“ povedala predsedníčka hodnotiacej poroty, režisérka, dramaturgička a scenáristka Katarína Hitzingerová. Spomenula, že nedávno videla v Šali inscenáciu jedenásť ročných detí, ktorú s nimi ako autorskú hru urobil pätnásťročný režisér.
„Samo začal prácu tým, že sa kamarátov spýtal z čoho majú strach. Deti bez rozmýšľania a bez dohody odpovedali, že z vojny,“ povedala a dodala, že záujem detí o vážne témy nie je prianie dospelých, ale vyviera z postoja mladých k okolitému svetu.

Potrebovali to vypovedať
Protagonistami víťaznej inscenácie s názvom Bež! Boli tínedžeri z Novej Dubnice. Režisérka Detského divadelného súboru Bebčina Miriam Martináková každoročne prichádza s vážnymi spoločenskými témami, ktorými veselo i vážne, ale hlavne citlivo odkrýva zložitosti sveta pre svojich zverencov. Javisko je tréningovým priestorom kde deti hľadajú odpovede na otázku ako zvládnuť dospievanie. Ich najnovšia hra rozpráva príbeh bežkyne, ktorá sa pripravuje na preteky a zároveň zažíva konflikty rozvedených rodičov. Hra je apelom na dospelých, aby vnímali potreby svojich detí a povýšili ich nad vlastné sebectvo.
„Potrebovali sme to s deťmi vypovedať, vnímame aj z vlastnej skúsenosti, že tradičná rodina sa rozpadá. Model mama, otec, dieťa akoby takmer neplatil,“ povedala režisérka a doplnila, že deti sú dnes iné, informovanejšie a možno aj rýchlejšie dospievajú.
Divadlo deti posúva
„Divadlo zmenilo moje vnímanie sveta. Viac si vážim veci a ľudí okolo seba, kolektív a spoluprácu,“ povedala Tamara Waldeckerová, ktorá si zahrala hlavnú rolu bežkyne. Herectvu sa chce venovať ďalej na konzervatóriu. Podobne vníma svoje skúsenosti mladí herec z Púchova.
„Ochorníček ma zmenil, som sebavedomejší, dal mi skúsenosti a veľa kamarátov,“ povedal Simon Shiny. Konkurenčné súbory vníma viac ako kamarátov, s ktorými sa rád stretáva než ako súperov.
„Pomohlo mi to v komunikovaní s ľuďmi,“ povedala Natália Filová z Domina. Jej kamarátka Katarína Oselská to vníma podobne. „Vystupovanie na javisku a na prehliadkach mi dodalo odvahu spoznávať nových ľudí,“ povedala.
Regionálna prehliadka, ktorú divadelníci poznajú aj ako Rozprávkové javisko končila víťazstvom inscenácie Bež! Súbor Bebčinaa sa oboma svojimi hrami prebojoval na krajskú prehliadku do Púchova. Na aprílovej súťaži sa opäť stretnú aj s kamarátmi z Ochotníčka. Tí postúpili na kraj z tretieho miesta.