PÚCHOV. V krajskej postupovej súťaži detskej dramatickej tvorivosti – Rozprávkové javisko súperilo šesť súťažných inscenácií detských divadelných súborov a jedna sólistka so scénickou miniatúrou.
Zišli sa deti z Prievidze, Bánoviec nad Bebravou, Novej Dubnice, Púchova a Zlatníkov.
Favoriti
Za posledných desať rokov vyhral krajskú prehliadku vždy jeden z dvoch spolupútnikov. Detský divadelný súbor Bebčina z Novej Dubnice, alebo Detské divadelné štúdio Ochotníček z Púchova.
Aj tento rok patrili oba kolektívy medzi favoritov na víťazstvo. Inscenácia starších detí z Novej Dubnice priniesla na javisko tému neúplnej rodiny a zložitého dospievania detí v striedavej starostlivosti rozvedených rodičov. Nazvali ju, Bež. Inscenácia mladších hercov z Bebčiny pod názvom, Ale sme sa narobili, si uťahovala z povrchnosti a príživníctva politikov a ich pätolizačov.
Púchovčania si vybrali temperamentnú východniarsku tému. Zdramatizovali menej známu knihu poviedok Václava Pankovčina, Marakéš. Režisér pri budovaní hry využil vlastné zážitky z prázdnin u babky na Šariši a snažil sa deti naočkovať východniarskym temperamentom.
Víťazi
Na regionálnej súťaži skončili tretí. Tri týždne sa snažili inscenáciu vylepšiť a výsledok sa dostavil na krajskom kole. Získali prvenstvo a postup na celoslovenské kolo.
Dve divadelné hry súboru Bebčina sa umiestnili zhodne na druhom mieste a porota ich posunula do širšieho výberu na celoslovenskú súťaž. Znamená to, že podľa kvality inscenácií z ostatných krajov Slovenska a finančných možností organizátorov sa na celoslovenskej prehliadke môžu objaviť tiež.
Tretie miesto si inscenáciou Sedem minút po polnoci vybojovali deti z divadelného súboru White z Bánoviec nad Bebravou.

Rivali
Aj keď krajské stretnutie divadiel je postupovou súťažou, nevraživosť medzi kolektívmi nik nepestuje.
„My, vedúci, si rozumieme ľudsky. Kamarátime sa, radíme si. Preberáme otvorene aj svoje súkromie a deti ten vzťah vidia. Jeden citát hovorí, že deti netreba vychovávať, ale slušne žiť a ony sa pridajú. To je náš prípad,“ povedala režisérka Bebčiny Miriam Martináková. S Púchovčanmi pestuje priateľstvo a zdôrazňuje, že práve pre stretnutia s kamarátmi sa na divadelnú súťaž každoročne teší.
„Celý deň som bol presvedčený, že vyhrajú decká z Bebčiny, mali vydrenú hru s múdrou pointou. Rozhodnutie poroty ma prekvapilo, ale samozrejme ma aj veľmi teší. Dúfam, že sa Bebčina na Zlatú priadku do Šale tiež dostane. Spolu nám tam bude veselšie,“ povedal režisér víťaznej inscenácie Peter Hudák.
Celoslovenská Zlatá priadka v Šali čaká najlepšie detské divadlá na sklonku mája. Víťaz postúpi na Scénickú žatvu do Martina, čo je vrcholná prehliadka všetkých foriem ochotníckeho divadla na Slovensku v aktuálnej sezóne.