ILAVA. Na trhoch ponúkali remeselníci hlavne výroby s veľkonočnou tematikou. Kraslice zdobené rôznymi technikami, medovníčky, korbáče, veľkonočné venčeky. Nechýbali však ani zaujímavé šperky, vyšívané košele, obrusy, rôzne obrázky, korálky a iné výrobky.
Pre radosť aj inšpiráciu
Denisa Kršáková prišla na trhy aj s dcérkou Martinkou a malým synom. „Kúpili sme si mydielka, vajíčko, perníček. Drobnosti pre radosť,“ prezradila pani Kršáková. Na trhy chodia pravidelne, vždy na tom trvá dcérka.

Niekto sa zastavuje vždy pri rovnakých stolíkoch. Jarmila Šupáková sa vždy teší na ponuku Stredného odborného učilišťa v Pruskom. „Ponúkajú výborné koláčiky. Pečiem aj doma, ale tieto sa mi mimoriadne osvedčili, sú veľmi dobré,“ hovorí pani Jarmila s tým, že svoje výrobky tými z Pruského vždy doplní. Má tu tiež jednu známu a od nej si každý rok kupuje vyšívaný obrus.
Alžbeta Balónová sa prišla inšpirovať, v pláne mala však aj niečo pekné kúpiť, ak sa jej bude pozdávať. Ona sama šije rôzne veci. So sebou mala napríklad krásnu tašku, ktorú si urobila zo zvyškov látok. Robí tiež obrázky z textilu.
„Človek na dôchodku musí mať nejakú činnosť. Pre mňa je deň krátky,“ prezradila pani Alžbeta.
Z každej techniky jedno
Mladá mamina Viera Jantová sa vybrala na trhy po veľkonočné vajíčka. „Všetky sú veľmi pekné, kúpili sme z každej techniky jedno,“ povedala a všetky aj poukazovala. Ako pomocníčka ju sprevádzala dcérka a jej kamarátka. Táničke Jantovej sa najviac páčila kraslica s ružovými kytičkami a žltá, madeirová. Ktovie, či nejaké dala aj kúpačom, ale skôr to svoje, čo vyrobila. Ona na ne lepí nálepky alebo ich maľuje lakom na nechty.

Korbáče z Ilavy a kraslice od Považkobystričanky
Svoje výrobky ponúkal aj košikár z Ilavy Peter Mikula. Narobené mal aj krásne korbáče. „Mne robieval korbáč otec,“ prezradil. Pred sviatkami mal plné ruky práce. Pripraviť musel niečo na trhy, aj korbáče pre chlapcov z rodiny. „Zo supermarketu by som tie suché veru nekúpil. Nie sú dobré, nemá sa s takými šibať,“ hovorí remeselník s tým, že každý chlapec by si mal vedieť upliesť korbáč. „My sme to vedeli, rovnako ako vybúchať si píšťalku,“ dodáva.
Krásne madeirové kraslice vyrábala pred očami návštevníkov Vlasta Bačíková z Považskej Bystrice. „Najskôr si naznačím vzor, potom urobím dierky a takto pripravené vajíčko dezinfikujem v savovej vode. Nechám vyschnúť a farbím. Nakoniec maľujem okraje dierok voskovými pastelkami,“ prezradila postup práce.

Permanentne žijú sviatkami
Veľmi bohatá ponuka kraslíc, ale aj iných krásnych výrobkov bola od klientov Zariadenia sociálnych služieb Slávnica. Vajíčka mali maľované, s výšivkami, zdobené voskom, pripravené servítkovou technikou, opletané špagátom a aj rôzne kombinované techniky. Pripravovať všetko začínajú už po Vianociach. „Po Veľkej noci zase nasleduje príprava výrobkov na Vianoce. Permanentne tak žijeme sviatkami,“ opísala s úsmevom inštruktorka sociálnej rehabilitácie Elena Galková.
Aj z iných regiónov
Remeselníci však prišli aj z iných regiónov. Pestrofarebné obrázky vypletané nitkami ponúkal napríklad Stanislav Smatana zo Súľova pri Bytči. Tancujúce postavičky folkloristov pôsobili veselo a milo. Trhy určite spríjemnili všetkým návštevníkom predveľkonočné obdobie.