PÚCHOV. Ak sa človek vydá po stopách tradičných receptov, skôr či neskôr dôjde k zisteniu, že bryndza nie je tradičnou slovenskou pochutinou, že recepty zo zemiakov nie sú až tak pradávne, že tradičná papriková klobása nemá viac ako dve storočia. Tradícia je vždy len odtiaľ -potiaľ. Nehovoriac o tom, že naše babičky a mamky varili z podstatne inak chutiacich surovín. Neveríte? Skúste kúpiť chutné kakao.

Koľko sa musí recept opakovať aby sa stal tradičným? Keď sme sa v redakcii dohadovali aký recept je pre toto obdobie typickým, jedinečným, znenazdania sa objavilo slovné spojenie „Medvedí cesnak“.
Tradične, každú jar
Moja susedka Andrea Kováčová Vargová si začiatok jari nevie predstaviť bez medvedieho cesnaku. Varí z neho polievku, mieša ho k cestovinám, pridáva ho do lahodnej bryndzovej nátierky, pripravuje z neho fantastické pesto.
V zákutiach Púchovskej doliny nie je o medvedí cesnak núdza a hoci o ňom domáci roky vedeli a tradične si ho pridávali na maslový chlieb, väčšiemu záujmu sa teší až v posledných pár rokoch.
Dôvodom je snaha mladých zdravo sa stravovať a hľadať prírodné vychytávky. Takto sa k zelenému zlatu dostala aj Andrea. Počula o ňom najskôr od známych, kým sa raz s manželom neocitli na turistike v Strážovských vrchoch. Cestičkou na Kľak si všimli svah pokrytý sviežim zeleným kobercom.
„Podľa tvaru lístočkov to mali byť konvalinky, lenže kvetov nikde a voňalo to výrazne inak,“ povedal Andrein manžel Radoslav. Andrea prezradí, že si vtedy pár lístkov na skúšku odtrhli a zachutil im. Na Kľak po medvedí cesnak nechodia, tam sa trhať nesmie, ale inšpirácia ostala a od vtedy ho pripravujú každý rok. „Každú jar čakám, že mi prvý prinesie kamarát zo Záriečia,“ povedala Andrea a pridala recept na svoju jarnú polievku s medvedím cesnakom.
Jarná polievka hodná medveďa
Jarná polievka s medvedím cesnakom. Základom je na masle, alebo olivovom oleji spenená cibuľa. Pridá sa na drobno pokrájaná koreňová zelenina. Mrkva, pór, petržlen, zeler, môže byť i stopkový, sa krátko orestuje. K zelenine na zver Andrea ešte pridáva hrášok. Pre zvýraznenie chuti restuje spolu so zeleninou aj kúsok kuracích pŕs. Pridá mleté čierne korenie, kurkumu, na špičku noža muškátového orieška a soľ. Orestovanú zeleninu zaleje dvoma litrami kvalitného silného slepačieho vývaru.
„Robím ho prírodný, vyvarím kuracie mäso, nemám rada bujóny,“ povedala Andrea. Polievka sa krátko povarí a ako náhle je zelenina uvarená, pridá sa medvedí cesnak. Stačí jedna riadna hrsť. „Polovicu rozmixujem v smotane na varenie, stačí deci a polovicu na drobno pokrájam. Polievka len jemne prejde varom a je hotovo,“ povedala Andrea a dodala, že orestovaný kúsok kuracích pŕs necháva v polievke ako chuťovku. Niekto vraj hotovú polievku opäť celú rozmixuje, ale ona má radšej, keď je zelenina vcelku.
Medvedí cesnak je sezónna záležitosť. Skoro na jar sa objaví a po pár týždňoch keď odkvitne po ňom do nasledujúcej jari neostane ani stopy. Andrea si ho uchováva v chladničke podobe pesta. Zmiešaný s olivovým olejom a na drobno pokrájanými vlašskými orechmi vydrží v malých pohárikoch vraj aj pol roka.
Pesto s medvedím cesnakom
Spolu sa rozmixujú dve hrste lístkov medvedieho cesnaku, 50 gramov vlašských orechov, deci extra panenského olivového oleja, štipka soli, štipka mletého čierneho korenia, pár kvapiek citrónovej šťavy. Rozmixovaná zmes sa nesterilizuje, len naplní do malých pohárov a uschová v chladničke. Pesto si pridáva s parmezánom k cestovinám.