POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste pôsobí už deväť rokov občianske združenie, ktoré nesie aktuálne názov Zrniečka pre sny. Organizuje viaceré akcie, medzi obľúbené patrí napríklad Beh nádeje či Obdarovací vianočný stromček. Pravidelne však zabezpečuje aj potravinovú pomoc pre rodiny, ktoré sa ocitli v núdzi. Pomáhali aj pred veľkonočnými sviatkami.

Ako vznikla tradícia potravinovej pomoci
Keď začali dobrovoľníci zo združenia Zrniečka pre sny s akciou, počas ktorej putuje do rodín s deťmi vďaka ochotným anonymným darcom prekvapenie pod stromček, prišli rýchlo na to, že títo ľudia potrebujú pomôcť aj inak.
„Z darčekov mali veľkú radosť, súrne však potrebovali hlavne potraviny. Tak sme začali nosiť aj tie. Neskôr sa potravinová pomoc stala tiež tradíciou,“ hovorí Katarína Beranová, predsedníčka občianskeho združenia Zrniečka pre sny.
Začiatky
Potravinové balíčky nakoniec začali rozdávať nielen na vianočné, ale aj veľkonočné sviatky. „Zapojil sa aj miestny podnikateľ, ktorý vlastní pekáreň a obchod, a vždy poskytol aj on nejaké potraviny zdarma,“ hovorí o začiatkoch Beranová. Pripravené potravinové balíčky zhromaždili dobrovoľníci vždy na jednom mieste, naložili dá áut a pred sviatkami ich rozvážali po rodinách, ktoré potrebujú pomoc.

Zmena
Pred tromi rokmi však prišla zmena. Predsedníčke združenia sa ozval muž, zamestnanec väčšej firmy. Dostal spolu s inými zamestnancami firemný bonus, možnosť zakúpiť si v jednom z veľkých obchodných reťazcov, čo potrebujú do domácnosti. Partia kolegov sa dohodla, že postúpia svoj bonus rodinám, ktoré sú v núdzi a potrebujú pomoc. Vedeli už dobre o činnosti Zrniečok pre sny a tak kontaktovali práve ich. Tak vznikla aj spolupráca s veľkým supermarketom, ktorý tiež pomáha. Ozývajú sa tiež aj viacerí ľudia, ktorí chcú pomôcť práve týmto systémom a radi zostávajú v anonymite. Pred sviatkami potom prichádzajú obdarované rodiny na spoločné nákupy.
„Dobrovoľníci zo združenia prídu spolu s rodinami, ktoré potrebujú nákup, do obchodu a môžu si do určitej sumy zakúpiť tovar. Dopredu je vytvorený aj predbežný zoznam. Ak však niečo z neho už doma majú, nahradiť môžu danú vec inou, v približne rovnakej cene,“ vysvetľuje Beranová. Zdôrazňuje, že nikdy to nesmú byť cigarety a alkohol. Pri jednej z pokladní sa potom ľudia s nákupnými košíkmi stretnú a všetko sa spoločne zaplatí.

Aj tieto sviatky a počas roka
Tento rok sa do obchodného reťazca vybralo pre potraviny 25 rodín. Urobili nákup na dva sviatočné dni.
Podobnú pomoc zabezpečuje však združenie pre rodiny, ktoré trpia veľkou núdzou, aj počas roka. Navštevujú desiatky rodín.
Katarína Beranová hovorí, že bez pomoci dobrovoľníkov by si združenie neporadilo. „Veľmi si vážim ich pomoc. Niektorí ľudia napríklad potrebujú potraviny doviezť z rôznych dôvodov aj domov. V tomto mi veľmi pomáhajú práve dobrovoľníci,“ spomína aspoň jednu konkrétnu vec Beranová a dodáva, že je toho určite viac.
Po rokoch pôsobenia občianskeho združenia v oblasti sociálnej pomoci sa už stretla predsedníčka s množstvom smutných príbehov. Pomáhať si navzájom má podľa nej význam. Teší ju, že ľudí, ktorí to takto cítia, je stále viac.