Zero waste je anglické slovné spojenie a doslova znamená nulový odpad. Používa sa v spojení so životným štýlom, pri ktorom ide o minimalizovanie odpadu, ktorý po nás ostáva. A že ho nie je málo. Vyhadzujeme papier, sklo, plasty, kovy, bioodpad, zmiešané materiály či nebezpečný odpad. Veci, ktoré nám doslúžili, hodíme do koša. Máme upratané. Vieme ale, kde odpad končí?

Nerobme si ilúzie, je to jedna z týchto možností: skládka, spaľovňa, voľná príroda. A pritom by sme v priemere z neho vedeli ešte 80 % využiť – ako druhotné suroviny, aby sme ušetrili tie prírodné. Samozrejme, najväčším problémom sú plasty.
Takže ako z toho von? Jedno riešenie ponúka práve zero waste, pri ktorom ide o to, aby vo vašom smetnom koši skončilo toho čo najmenej. Predstavte si, že mnohí to dotiahli tak ďaleko, že sa ich odpad naozaj blíži k nule, Ako napríklad Bea Johnson, Američanka, ktorá so svojou štvorčlennou rodinou vyprodukuje ročne jeden zaváraninový pohár odpadu. Nič viac a nič menej ako jeden pohár odpadu.
Dá sa to? Je to vôbec možné? A je to možné aj na Slovensku? A načo je to dobré? Ak si kladiete podobné otázky a skúšate hľadať odpovede, ste na dobrej ceste.
To, že naša planéta na tom po zdravotnej stránke nie je bohvieako, vie asi každý. No to, aké vážne to je, si pripúšťa málokto. Aby ste boli v obraze, mala by som teraz pridať hrozivé čísla a fakty. A najlepšie aj s obrázkom korytnačky, ktorej cez nozdry prechádza slamka. Aby som vás riadne vydesila. Pre mňa je však rovnako desivá predstava, že sa plasty pomaly stávajú súčasťou nás samých. Keďže sa nerozkladajú, iba po čase rozpadávajú na stále menšie kúsky, stávajú sa z nich mikroplasty, ktoré pijeme s vodou či jeme napríklad v rybách.
Uf. Vždy, keď sa nad tým zamyslím, mám viac otázok ako odpovedí. A ani neviem, či jednotlivec sám môže niečo zmeniť.

No na druhej strane – keď už o tom vieme, nemôžeme strkať hlavu do piesku (či skôr do kopy plastov). Aj preto si myšlienky zero waste, ktoré zďaleka nešíri iba Bea Johnson, osvojuje stále viac ľudí po celom svete. Ich základom je päť „R“, keďže sú v angličtine. Refuse – odmietni, reduce – zredukuj, reuse – znovu použi, recycle – zrecykluj a rot – skompostuj. To znamená, že si pomocou týchto pravidiel vedome nevpustíme do života príliš veľa vecí. Predídeme tomu, aby sme museli riešiť čo s nimi, keď doslúžia.
A čo získame? Aj planéta aj my ľudia iba benefity. Menej odpadu znamená čistejšie prostredie, zdravší život, ale aj prioritne menej vyčerpaných surovín. Pretože všetko so všetkým súvisí. No ani zero waste nie je odpoveďou na všetko. Je to iba časť riešenia, ktoré v sebe zahŕňa uvedomelú spotrebu, dobrovoľnú skromnosť či nahradenie lineárnej ekonomiky cirkulárnou.
Autor: Zuzana Vakošová